Üniversitelerdeki festivallerde bilimsel etkinliklerde yapılmalı

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Bilkent Üniversitesi’nde yapılan Öğrenci Konseyleri Genel Kurulu‘na katıldı. Program çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Özcan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bugün yapacağı görüşmenin mutad bir görüşme olduğunu belirterek, “YÖK’te yaptıklarımızı ve bundan sonra yapacaklarımızı anlatacağım” diye konuştu.
Özcan, başka bir soru üzerine, “Festivallerin biraz bilimsel özelliğinin de olmasını istiyorum. Hep eğlence ağırlıklı olmasın. Biz üniversiteyiz, biraz da bilimsel bir yanı olsun. Eğlence, bilimsel faaliyetlerle birleştirilebilir.” şeklinde konuştu.
Ulusal ve uluslararası alanda tanınmış, büyük işler yapan öğretim üyeleri olduğunu kaydeden Özcan, şöyle dedi: “O hocalarımız bir üniversiteden başka bir üniversiteye davet edilebilir bu şenlikler esnasında. Oralarda konferans verebilir. Birkaç hocanın katılımı ile ortak paneller yapılabilir. Bunlar, herhalde bahar şenliklerini daha güzelleştiren, zenginleştiren faaliyetler haline gelir, üniversitelere yakışır hale gelir. Sırf eğlence ağırlıklı olması belki problemli diye düşünüyoruz.”

YÖK Başkanı Özcan, öğrenci affından yararlanmak isteyen öğrencilerin nasıl başvuruda bulunacağı konusunda da “Kanunda belirtilmiş. Gidip müracaat edecekler, kaldıkları yerden devam edecekler. Onlara nerede kaldıkları söylenecek. Kayıtlardan çıkartılacak ve bir eğitim programı yapılacak. Bu programı takip edecekler. Eskiden olduğu gibi sadece dönem sonu sınava girmeyecekler, öğrencilik yapacaklar.” şeklinde konuştu