Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri Hazırlama Eğitimi

Üniversite Öğrencileri
TÜBİTAK 2209-A

“Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı Öğrencilerine TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri Hazırlama Eğitimi” başlıklı projemiz TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği Programı.

Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı Öğrencilerine TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri Hazırlama Eğitimi isimli TÜBİTAK 2237A projemiz için başvurular 05-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında web sitemiz üzerinden alınacaktır. İlgi duyan ve katılmak isteyen öğretmen adaylarımıza duyurulur.

Projeye katılım ücretsizdir.

Proje çalışmaları bireylerin, araştırma, problem çözme, öğrendiklerini kullanma gibi üst düzey düşünme becerileri gerektiren, gerçek yaşama benzer işler üzerinde, özgün bir ürün ortaya koymalarını sağlamaktadır. Bu kapsamda lisans düzeyindeki öğrenciler de proje çalışmaları ile bilimsel bir araştırma sürecine dâhil olarak kendilerini birçok yönden geliştirmektedirler. 21. Yüzyıl öğretmen becerileri arasında yer alan eleştirel düşünme, problem çözme, muhakeme, analiz, yorumlama, bilgi sentezi, yaratıcılık ve araştırma becerileri gibi birçok becerinin kazandırılmasında proje çalışmalarının öğretmen adaylarına katkı sağlayacağı söylenebilir. Bu nedenle öğretmen adaylarının lisans eğitimi alırken bir proje hazırlama, planlama, yürütme süreci deneyimlemeleri gelişimleri açısından önemli bir tecrübedir.

TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri desteği lisans düzeyindeki öğrencilerin projeler yoluyla araştırma yapmalarına teşvik konusunda önemli bir katkı sağlamaktadır. Öğrenciler bu proje desteği ile ilgi duydukları bir çalışma alanında merak ettikleri bir problem durumuna yönelik bilimsel bir proje hazırlamakta ve bu sayede akademik birçok beceri kazanmaktadır. Bu doğrultuda lisans düzeyindeki öğrencilerin ilgili destek programına yönelik farkındalıklarının oluşturulmasının ve bu kapsamda bir projenin nasıl hazırlanacağına yönelik bilgi ve deneyime sahip olmalarını sağlayacak çalışmaların yapılmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Özelikle Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin bu kapsamda proje hazırlamaları onların bu kültürü kazanmalarını ve öğretmenlik mesleğinde de öğrencilerine proje çalışmaları konusunda rehberlik yapmaları açısından önemli görülmektedir. Öğretmen adaylarının gelecekte yaptıracakları proje sürecini doğru yönetebilmeleri için, öncelikle kendilerinin proje yapım ve yönetim süreçleri hakkında yeterlik sahibi olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda öğretmen adaylarına yönelik tasarlanan proje yazmaya yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin onlara bu konuda gerekli deneyimi kazandıracağı düşünülmektedir.

Planlanan proje ile sınıf öğretmenliği lisans programında öğrenim gören öğrencilere yönelik bir proje yazma eğitimi gerçekleştirilecektir. Etkinlik katılımcısı olan sınıf öğretmeni adayları toplam 5 günlük sürecek olan çevrim içi etkinlik ile bilimsel araştırma süreci hakkında teorik ve uygulamalı eğitim almanın yanında etkinlikte görev alacak alan uzmanı öğretim elemanları rehberliğinde sınıf eğitimi alanında proje önerisi hazırlama çalışmaları yapacaklardır. Hazırlanan proje önerilerinin bir sonraki çağrı döneminde TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri Destek Programına proje başvurusu olarak sunulması hedeflenmektedir.

Etkinliğin hedef kitlesini; Eğitim Fakültelerinin Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Lisans Programının 2. ve 3. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler oluşturacaktır.

Not: Proje etkinlikleri Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirileceği için katılımcıların etkinliklere görüntülü ve sesli olarak katılabileceği araç gereçlere (Bilgisayar,tablet, web cam, mikrofon veya kulaklık vb.) sahip olmaları gerekmektedir.

“Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı Öğrencilerine TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri Hazırlama Eğitimi” projesi için 05-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında başvuru yapabilirsiniz.

Eğitim Tarihleri: 16-20 Ağustos 2021

Proje Detay ve Başvuru: http://muglalisansogrenciprojesi.mu.edu.tr/tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.