Üniversite Öğrencileri “Yaşanabilir Şehirler” Poster Tasarım Yarışması

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve BASE, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı ve güzel sanatlar fakültesi bölümlerine açık “Yaşanabilir Şehirler” başlıklı poster tasarım yarışması için işbirliği yapıyor.

Yaratıcı sektörlerin önde gelen isimlerinden ve Hollanda Başkonsolosluğu temsilcilerinden oluşan çok değerli seçici kurulun katkılarıyla 3 başvuru sahibi seçilecektir. 250 Euro para ödülünün kazananlara verileceği yarışmanın sonuçları Şubat 2020’nin ilk haftası açıklanıyor olacak. Kazanan başvuru sahipleri farklı temalar altında yarışmadan sonraki aylarda sergilenmek üzere iki poster tasarımı daha gerçekleştirecektir

Türkiye’de şehirleşme oranının yüksekliği, gayrisafi milli hasıla içerisinde şehirlerin büyüyen payı, ve yakın gelecekte şehirlerin öneminin artacak olması nedeniyle Türkiye’deki Hollanda misyonunun odak noktasına aldığı ana temalardan biri, “livable cities”, “Yaşanabilir Şehirler” olmuştur.

Yaşanabilir Şehirler:

– Akıllı ve Yeşil bir şehirdir (hareketlilik (*mobilite), çevre)

– Dayanıklı bir şehirdir (su kaynakları, iklim değişikliklerine adapte olabilen, spor)

– Açık ve Yaratıcı bir şehirdir (kültürel çeşitlilik, kapsayıcı olma, sanat, yaratıcı endüstriler)

Erken şehirleşen bir ülke olarak Hollanda, bu alanda karmaşık kentsel konuları yönetmek için yeni ve yaratıcı yollar bulmuş ve bilgi birikimini paylaşmayı arzulamaktadır.

Üniversite öğrencilerimiz arasında yer alan yaratıcı ve sanatçıların şehri yaşanabilir kılmak anlamında hayallerini ve ilham kaynaklarını tasarlayacakları bir posterde somutlaştırmalarını heyecanla bekliyoruz.

Yarışmaya katılacak adaylardan, “yaşanabilir şehirler” konulu bu üç temadan birini seçerek hazırlayacakları tasarımlarını sunmaları beklenmektedir.

Koşullar:

Yarışma, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı ve güzel sanatlar fakültesi bölümlerinde okuyan tüm 3. ve 4. sınıf öğrencilere açıktır.

“Yaşanabilir Şehirler” başlığı ile ilgili yukarıda açıklama ile ilgili bir adet tasarımı info@base.ist’e 20 Ocak 2020 gece 00:00’a kadar göndermek yeterlidir.

Çalışmalarda metin yerine görsel ağırlıklı poster tasarımlarına ağırlık verilmesi önerilir.

Yazılı içeriklerde ise İngilizce ifadeler ya da hem İngilizce hem de Türkçe ifadeler birlikte kullanılmalıdır.

Görsel jpeg formatında 1MB boyutunu geçmeyecek şekilde gönderilmelidir.

Başvuru tasarımı 170 cm genişlik 202 cm uzunluk ölçülerine göre hazırlanmalıdır.

Başvuru e-posta konu kısmında “NLBASE2020” rumuzu kullanılmalıdır.

Kazanan başvuru sahipleri farklı temalar altında yarışmadan sonraki aylarda sergilenmek üzere iki poster tasarımı daha gerçekleştirecektir.

“Yaşanabilir Şehirler” Poster Yarışması
Son Başvuru Tarihi: 24 Ocak 2020, Cuma

Üniversite öğrencilerimiz arasında yer alan yaratıcı ve sanatçıların şehri yaşanabilir kılmak anlamında hayallerini ve ilham kaynaklarını tasarlayacakları bir posterde somutlaştırmalarını heyecanla bekliyoruz.