Üniversite Öğrencileri Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması 10. dönem başvuruları başladı

Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması
Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması

Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması

Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması, Türkiye’de Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından düzenlenen, üniversite öğrencilerinin sosyal inovasyon alanındaki proje fikirlerini geliştirmelerine ve hayata geçirmelerine destek veren bir yarışmadır. 2014 yılından bu yana düzenlenen yarışma, her yıl farklı kategorilerde yenilikçi ve yaratıcı proje fikirlerini ortaya çıkarmaktadır.

Üniversite öğrenci yarışmaları için sayfamızı ziyaret ediniz.

Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması için Türkiye genelindeki ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabilir. Başvurular, her yıl Ekim ayında başlar ve Nisan ayında sona erer. Yarışmanın başvuru kategorileri şunlardır:

•Finansal Teknoloji
Finans alanında teknoloji çözümleri sunan sosyal inovasyon proje fikirlerini içermektedir. Finansal teknoloji alanındaki projelerde amaç finansal ürün ve hizmetlere inovatif bir yaklaşım sergilenerek teknolojiye entegre edilmesi ve kullanıcıların finans ürünlerine daha kolay ve hızlı erişiminin sağlanmasıdır.

•Çevre ve Enerji
Çevre ve enerji kapsamında geliştirilebilecek sosyal inovasyon fikirlerini içermektedir. Bu alanda amaç sürdürülebilir enerji için bilinç düzeyinin artırılarak enerji verimliliğini odağına alan projeler ile çevreye katkı sağlamaktır.

•Veri Yönetişimi
Veri yönetişimi alanındaki tüm sosyal inovasyon proje fikirlerini içermektedir. Bu alandaki projelerin verinin toplanmasını, saklanmasını, güvenliğini, erişim prensiplerinin belirlenmesini ve yönetilmesini, raporlanmasını, paylaşılmasını ya da Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki gereksinimleri kapsayan öneriler içermesi beklenmektedir.

•Siber Güvenlik
Siber Güvenlik alanında teknolojik ve inovatif çözümler sunan tüm sosyal inovasyon proje fikirlerini içermektedir. Siber Güvenlik alanındaki projelerde amaç teknolojiyle birlikte hızlanan dünyada yine teknoloji ile sağlanan günlük ihtiyaçlar kısmında siber güvenlik alanında geliştirilecek yenilikçi ürün ve hizmetleri kapsamasıdır. Proje fikirlerinin, veri güvenliğinin esas alınarak bireylerin ve kurumların sahip olduğu verileri korumaya yönelik yaratıcı çözümler ile desteklenmesidir.

Yarışmaya başvurular çevrimiçi olarak yapılabilir. Başvuru formunda proje fikrinin özeti, projenin amaçları ve hedefleri, projenin potansiyel faydaları ve projenin uygulanabilirliği gibi bilgiler yer almaktadır.

Yarışmanın jürisi, alanında uzman akademisyenler ve profesyonellerden oluşmaktadır. Jüri, başvuruları projenin özgünlüğü, yenilikçiliği, uygulanabilirliği ve toplumsal faydası gibi kriterler doğrultusunda değerlendirmektedir.

Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması Ödüller
Öğrenci Birincilik Ödülü 50.000
Üniversite Ödülü 50.000
Öğrenci İkincilik Ödülü 30.000
Öğrenci Üçüncülük Ödülü 20.000

Öğrenciler İçin Diğer Ödüller

Findeks Özel Ödülü 10.000 TL
İlk üç sıralamasına giremeyen projelerden birine Findeks tarafından verilen özel ödül

Jüri Özel Ödülü 10.000 TL
İlk 10’a giren diğer projelere verilen ödül

Proje geliştirme desteği 5.000 TL
İlk 10’a kalan tüm finalistlere projelerini geliştirmeleri için verilen destek

Dereceye girenlere
staj hakkı

KKB Mentorları ile
proje geliştirme fırsatı

İlk 100’e girenlere Girişimciye Dönüş Sertifika Programı’na katılım hakkı

Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması, üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilincini geliştirmelerine ve toplumsal sorunlara çözüm üretmelerine olanak sağlayan önemli bir platformdur. Yarışmaya katılan öğrenciler, proje fikirlerini hayata geçirme fırsatı elde ederek, sosyal inovasyon alanında önemli bir adım atmaktadırlar.

Hayal Edin Gerçekleştirelim 10. dönem başvuruları başladı. Şubat 2024’e kadar başvurunu tamamla, büyük ödülün sahibi olabilmek sen de aramıza katıl. Son başvuru tarihi 1 Şubat 2024.

Yarışma sayfası için: https://www.hayaledingerceklestirelim.com