Üniversite Öğrencileri Graffiti Yarışması

Permolit Boya’nın Güzelleşir Dünya sloganı ile bu sene ilki gerçekleştirilecek olan Mural/Graffiti yarışmasının teması denizcilik, yelken ve deniz çevre bilinci olarak belirlenmiştir. Deniz ve kara birbirini bütünleyen ve ortak kullanıcı olarak insan temasına dayanan bir olgudur. Yaşadığımız çevre sorunları ile Marmara Denizi’nin ve denizciliğin önemi bir kere daha anlaşılmıştır. Permolit Boya ile Güzelleşir Dünya teması, Denizcilik ve deniz sporları konulu yarışmanın ev sahipliğini ise Türkiye’nin en eski yelken kulüplerinden Kalamış Yelken Kulübü yapacaktır. Denizimize, denizciliğimize, yelken sporuna ve Marmara Denizi ile ilgili her türlü yoruma açık olacak renk temalı projeler beklenmektedir. 1.

YARIŞMANIN AMACI VE HEDEFLER
• Permolit Boya ile güzelleşir Dünya teması kapsamında deniz, denizcilik ve yelken sporu kapsamında özgün fikirler üretmelerinin teşvik edilmesi,
• Kamusal alanların ve özellikle gençlerin bulunduğu alanların yüzey sanatları ile güzelleşmesi,


Denizcilik ve deniz sporlarına ilginin arttırılması için sanat ara yüzünün kullanılması,
• Marmara Denizinin İstanbul halkı için önemi ve farkındalığının yaratılması/arttırılması,
• Kamusal alanlarda gündelik hayatın sosyal ve kültürel anlamda zenginleştirilmesine katkı sağlanması;
• Permolit Boya’nın kurumsalına uygun olacak renk kullanımlarının desteklenerek değişecek mekanlar yaratılması,
• Çevre bilincini estetik bakış açısı ile gözeten özgün projelerle mekanların yenilenmesi,
• Denizlerimizin sürdürülebilirliğinin desteklenmesi ve bu konuda sanat yolu ile kamusal mesajlar yaratılması,
• Permolit Boya ile güzelleşen kamusal alanların denizcilik ve sportif yaşamla bütünleşik, kültür, sanat çalışmalarına ve gösterimlerine olanak sağlayan ortamlar yaratılması,
• Permolit Boya ürün ve tecrübelerinin sanatla bütünleşerek sokak sanatçılarının ve sanat ortamının gelişimine destek olunması,
• Kamusal alan düzenlemelerine örnek teşkil edebilecek fikirler üretilmesi amaçlanmaktadır.

YARIŞMANIN KONUSU VE YERİ DENİZCİLİK, YELKEN VE DENİZ ÇEVRE BİLİNCİ
Son günlerde yaşanan doğa ve çevre olayları bizlere göstermiştir ki deniz ve denizciliğimize daha fazla sahip çıkarak bu konuda halkın farkındalığını arttırmamız gerekmektedir. Bu nedenle dünyanın en eski deniz kültürü ve sporlarından biri olan yelken sporu ile ilgili yarışmamızın ilkini Marmara Denizi’mizin en köklü yelken kurumlarından biri olan Kalamış Yelken Kulübü’nde yapmaya karar verildi. Denizcilik ve Yelken Sporu ile ilgili her türlü mural/ graffiti yaklaşımları yarışma kapsamında değerlendirilebilir. Fenerbahçe yarımadası içinde yer alan Kalamış Yelken Kulübü mendirek yüzeyleri uygulama alanları olarak kullanılacaktır. 1984 yılından bugüne ‘ilk’leriyle, ‘en’leriyle yaşam alanlarına renk katan Permolit Boya, Akçalı Şirketler Topluluğu bünyesinde 25 ülkeye ulaşmaktadır. 300’ün üzerindeki ürünüyle boya sektörünün önde gelen markalarından Permolit Boya, sektörünün ilk tavan boyasını ve ilk “daha ulaşılabilir fiyatlarda” antibakteriyel boyalarını geliştirmiştir. Türkiye’nin en fazla tercih edilen sprey boyalarıyla da pazar lideri olan firma, sokak sanatlarına yönelik bilincin aşılanması ve çevre alanında farkındalık oluşturma amacıyla faaliyetlerde bulunmaktadır. Çevreye ve gelecek nesillere verdiği değer çerçevesinde, “Güzelleşir Dünya” mottosuyla hareket eden Permolit Boya, denizlerimizde yaşanan kirliliğe dikkat çekme hedefiyle; “Denizcilik, Yelken ve Deniz Çevre Bilinci” temalı Mural / Graffiti yarışmasının ana sponsoru olmuştur. Kalamış Yelken Kulübü; İstanbul’un en köklü yelken ve denizcilik kulüplerinden biridir. Faaliyet alanları, Türkiye Cumhuriyeti Yelken Federasyonu yıllık Faaliyet programı gereği, Yelken yarışları düzenlemek, sporcuları ile yarışlara katılmak, kamuya açık olarak karada ve denizde yelken ve denizcilik eğitimi vermek, kendi alanında sosyal sorumluluk projeleri düzenlemek, akademik işbirliği gerçekleştirmek, sporcu idareci ve antrenör yetiştirmek, Yurtdışındaki denizcilik faaliyetlerinde ülkemizi temsil etmek ve temaslarda bulunmak, Yarışçı sporcu ve üyelerin sosyal bir ortamda bulunmaları için kulüp imkanları sağlamak.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI:
• Yarışma, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüm mural sanat, graffiti, grafik, mimarlık, iç mimarlık, Endüstri Tasarımı, v.b. tasarım alanlarında çalışan tüm katılımcılara açıktır. Katılım Lisans öğrencilerine ve lisans mezunlarına açıktır.
• Yarışmaya tek ya da en fazla 3 kişiden oluşan bir ekip olarak katılmak mümkündür.
• Ekip üyelerinin ve yardımcılarının daha önce gerçekleştirmiş oldukları mural sanat veya benzeri uygulama çalışmalarını başvuru sırasında göndermeleri gerekmektedir. Yarışmanın ikinci aşamasında uygulama olacağı için tasarımla beraber daha önce yapılmış örnek çalışmalar referans olarak jüri tarafından değerlendirilecektir.
• Düşünülen çalışma için ihtiyaç duyulacak malzeme ve teknik donanım mutlaka ayrı bir dosyada yazılmalı, sunulmalıdır.
• Yarışmaya katılan her projede, projenin özgün ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış, yapılmamış veya başka bir yarışmada ödül almamış olması şartı aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti ve bu tespitin jüri üyelerinin nitelikli çoğunluğu tarafından onaylanması halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; proje ödül kazandıysa ödülün tamamı yarışma organizasyonuna iade edilir.
• Yarışma jürisi asil ve danışman üyeleri ve bu kişilerin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.
• Yarışmaya katılım ücretsizdir. Her katılımcıya bir katılım belgesi verilecektir.
• Yarışmacılar en fazla 3 proje ile yarışmaya katılabilirler. Her projenin ayrı ayrı gönderilmesi gerekmektedir.
• Yarışma için gönderilecek proje için bir isim belirlemek gerekmektedir. Proje ismi rumuz olarak kullanılacaktır.
• Yarışmada ödül alan projelerin uygulama, fikir ve yayınlama hakkı yarışmayı düzenleyen kurum ve kuruluşlara aittir. Bu kurum ve kuruluşlar yarışmacıların projelerini ayrıca yayınlamalarına müdahale etmeyecektir.
• Yarışmaya katılan projeler arasından uygulama aşamasına seçilmeyenler arasından jürinin seçtiği projeler ayrıca sergi yapılarak halka açık sergilenecektir. • Yarışmada yer görme zorunluluğu yoktur. Yarışmanın ikinci aşamasını kazananlar için bir yer görme organize edilecektir.
• Yarışmanın uygulama aşamasına katılan sanatçıların uygulama için talep ettikleri malzemeler Permolit Boya tarafından karşılanacaktır. Sanatçı daha sonra uygulama için ödül dışında bir ücret talep etmeyecektir.
• Yarışmaya katılanlar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.
• Yarışma şartnamesinin yarışmaya katılım koşulları esaslarına uymayan, herhangi bir yerinde eser sahibinin kimliğini belli edecek işaret bulunan, eksik teslim edilen veya zamanından geç teslim edilen projeler jüri kararı ile tutanağa geçirilmek koşulu ile değerlendirmeden çıkarılır.

YAR IŞMAYA AİT İLETİŞİM BİLGİLERİ Yarışma Permolit Boya, Kalamış Yelken Kulübü ortaklığında açılmıştır. İletişim: www.permolitboya.com.tr/yarisma Sorular için de aynı adres kullanılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.