Üniversite Öğrencileri arası UNIdeathon

Üniversiteli Ideathon
Üniversiteli Ideathon

UNIdeathon; Türkiye Teknoloji Takımı Girişim Merkezi tarafından düzenlenen COVID-19 ve sonrası normalleşme sürecinde üniversitelerin ve öğrencilerin karşılaşabilecekleri problemlere çözüm geliştirme maratonudur.
Yaşanan Covid-19 pandemi sürecinde öğrenciler, eğitim hayatlarında alışılmış düzenin dışında farklı çözümlerle karşı karşıya kalmış ve buna adapte olmaya çalışmışlardır. Pandemi sonrası eğitim hayatında normalleşme sürecine girileceğinin konuşulduğu bu dönemde öğrenciler normalleşme sürecinde kendilerini nelerin beklediği konusunda endişe duymaktadır. Yaşanan bu olumsuz durumun gerçekleştireceğimiz maraton ile pandemi sonrası eğitim sisteminde karşılaşılabilecek problemlere çözüm geliştirme ve daha uzun vadede ise eğitim sisteminde dijital inovasyon açısından bir fırsata dönüşeceğine inanıyoruz.

Bu maratonun üniversitelere de katkısı olması adına maratonda tespit edilen problemler ve olası alternatif çözümler raporlaştırılarak web sitesinde yayınlanacaktır.

Takım başvurularında takım üyelerinin hepsinin ayrı ayrı başvuruda bulunmaları ve başvuru formunda takım adlarını aynı şekilde girmeleri gerekmektedir.

PROBLEMLER
UNIdeathon, üniversite öğrencilerini aşağıdaki olası problemlere çözüm oluşturabilecek ​özgün ve ticarileşme potansiyeli​ olan yeni iş fikirleri geliştirmeye davet ediyor.

EĞİTİM
Covid-19 süreci ve sonrasında uygulanması planlanan online ve fiziksel eğitimlerde karşılaşılabilecek online eğitim sistemi, online sınav takibi, sosyal mesafe, dezenfeksiyon gibi problemlere nasıl çözümler geliştirebiliriz?

– Online eğitim sistemi
– Online sınav sistemi
– Fiziksel derslik planlamaları
– Lab, kütüphane, etüt odaları ve içlerindeki ekipman kullanımları.

ULAŞIM
Üniversitelerde fiziksel eğitimin başlamasının gündeme gelmesi ile birlikte kampüs içi ulaşım konusunda da sosyal mesafe kuralı ve dezenfeksiyon konuları öğrenciler için endişe konusu olmuştur. Bu durumda öğrencilerin ve üniversitenin karşılaşabileceği problemlere nasıl çözümler geliştirebiliriz?

– Kampüs içi ring araçların yönetimi ve dezenfeksiyonu
– Kampüs içi durak alanları ve sosyal mesafe kuralı
– Üniversite personel ve öğrenci servis araçları yönetimi ve sosyal mesafe kuralı.

KONAKLAMA
Eğitimin başlaması ile birlikte öğrenciler yurtlarına dönüş yapacaklar. Öğrencilerin karşılaşılacağı sosyal mesafe, dezenfeksiyon, fiziksel kontrol problemlerine nasıl çözümler geliştirebiliriz?

– Yemekhane, kantin, tuvalet, banyo gibi ortak kullanım alanları
– Ortak kullanılan ekipmanlar
– Giriş-çıkış kontrol sistemleri
– Odalardaki düzenlemeler.

KAMPÜS – GENEL
Öğrencilerin üniversitelere dönmesi ile birlikte kampüslerdeki diğer komplekslerin kullanımı ve çalışan kişilerin karşılaşabileceği problemlere nasıl çözümler geliştirebiliriz?

– Yemekhane, kantin, tuvalet gibi ortak kullanım alanları
– Maske- eldiven temini ve kullanımı
– Kampüs komplekslerinin kullanımı
– Risk grubundaki akademisyen, öğrenci ve çalışanların güvenliği
– Kampüs giriş – çıkışları
– Kampüs etkinlikleri.

SON BAŞVURU TARİHİ 18 MAYIS 2020 20:00

https://t3gm.org/unideathon-basvur.php