Üniversite Öğrencileri Arası “Tüketici Hakları” Afiş Tasarım Yarışması

üniversite öğrencileri
Afiş Tasarım Yarışması

Ülkemiz genelinde Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversitelerin Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Tasarımı, İletişim ve Tasarımı, İletişim Bilimleri, Medya ve Görsel Sanatlar, Halkla ilişkiler ve Reklamcılık vb bölümlerinde ön lisans, lisans veya yüksek lisans alanında eğitim alan üniversite öğrencilerini bilinçli tüketim ve tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve özgün tasarımlar üretmesini teşvik etmek, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve kalıcı eserler bırakmaya özendirmek amacıyla Genel Müdürlüğümüzce 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı içerisinde “Tüketici Hakları” konulu, Afiş Tasarım Yarışması düzenlenmiştir.

Tüketicinin temel ihtiyaçlarının karşılanması, sağlık ve güvenliği,
bilgi edinmesi, eğitilmesi, zararlarının giderilmesi, sağlıklı bir çevrede yaşaması, ekonomik çıkarlarının korunması, seçebilmesi, temsil edilmesi, örgütlenmesi ve sesini duyurması tüketicilerin temel ve evrensel haklarıdır. Bu bağlamda yarışma konusu “Tüketici Hakları” konusunda olacaktır.

YARIŞMANIN KAPSAMI :
Yarışmaya, son başvuru tarihi itibariyle T.C. Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversitelerin
Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Tasarımı, İletişim ve Tasarımı, İletişim Bilimleri, Medya ve Görsel
Sanatlar, Halkla ilişkiler ve Reklamcılık vb Bölümlerinde ön lisans, lisans veya yüksek lisans
öğrencileri başvurabilir.

Yarışmanın Amacı :
Yarışma sayesinde gençlerimizin düşünme becerilerinin gelişmesine ve tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak, yapmış oldukları eserleri vasıtasıyla toplumu bilinçli tüketim ve tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak.

GENEL KATILIM ŞARTLARI
• Yarışmaya katılım ücretsizdir.
• Ticaret Bakanlığı temsilcileri, Jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamazlar.
• Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversitelerin Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Tasarımı, İletişim ve Tasarımı, İletişim Bilimleri, Medya ve Görsel Sanatlar, Halkla ilişkiler ve Reklamcılık vb bölümleri öğrencileri için yapılacaktır.
• Her öğrenci yarışmaya yalnız bir eserle katılacaktır.
• Tasarımı yapılan afişler 50×70 cm boyutlarında dikey formatta olmalıdır. Afişlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan, vb.) kullanılacak ancak tüm sözel içeriğin Türkçe olması gerekmektedir.
• Katılımcıların tasarladıkları afişler, endüstriyel baskı teknikleri ile üretilebilecek nitelikte olmalıdır. El çizimi ile üretilmiş tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
• Afiş tasarımları 3 farklı dijital dosya biçiminde (Jpeg, PDF ve orijinal çalışma dosyası) Taahhütname ile Muvafakatname ile birlikte afisyarisma@ticaret.gov.tr ve e.vural@ticaret.gov.tr adreslerine birlikte WeTransfer ile dijital olarak ulaştıracaktır.
• Katılımcılar Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesi http://ticaret.gov.tr adresinden ve Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü web sitesi https://tuketici.ticaret.gov.tr/ adresinden ayrıca https://www.facebook.com/etuketici/ ve https://twitter.com/etuketici ile www.instagram.com/etuketici sosyal medya hesaplarında yer alan “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve İkincil Mevzuatlar”, “Kurumsal Kimlik Kılavuzu”, “Katılım Formu ve Taahhütname”, “Yarışma Şartnamesi” ve “Muvafakatname” ye ulaşabilir. Katılımcılar Eserleri ile birlikte “Katılım Formu ve Taahhütname” ile Muvafakatnameyi doldurmak ve eserlerini teslim etmek suretiyle başvuru yapabilirler.
• Teslim tarihinden sonra yarışma sekretaryasına ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ :
İlk ve Son Başvuru Tarihleri : 13 Eylül 2021 – 28 Ocak 2022 tarihleri arası
Başvurular 13 Eylül 2021’de başlayacak 28 Ocak 2022 ye kadar gönderilecektir.
Eserlerin Son Teslim Tarihi : 28 Ocak 2022 Cuma (mesai bitimine kadar)
Seçici Kurul Değerlendirmesi : 08-14 Şubat 2022 tarihlerinde (iki aşamalı olacak)
Ödül Kazananları Açıklanması : Ayrıca Duyurulacaktır.
(Ödüle layık görülen eserlerin derece sıralaması Geleneksel
Tüketici Ödülleri tören öncesinde belirtilmeyecektir.)
Ödül Törenin Düzenlenmesi : Ayrıca Duyurulacaktır.
Eserlerin Sergilenmesi : Geleneksel Tüketici Ödül Töreni Günü Dijital Olarak
Sergilenecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seven − six =