Üniversite Öğrencileri Arası Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü

Tasarımcı Ödülü
Üniversite Öğrencileri Arası Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü

ARED Ödülleri’20 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde öğrenim gören, reklam, tasarım, mimarlık fakültelerindeki öğrenciler başvurabilirler.

Koronaya karşı endüstriyel reklam ürünleri tasarla!

6. ARED Ödülleri’20 yarışmasının Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisine, reklam, tasarım, mimarlık fakültelerindeki öğrenciler ile güzel sanatlar, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin ilgili branşlarında eğitim veren liselerdeki öğrenciler;

– Sosyal mesafe temalı şehir mobilyaları
– Kapalı alan girişlerinde kullanılan, üzerinde reklam alanı barındıran hijyen uyarı ürünleri, hijyen servis cihazları veya üniteleri,
– Kapalı alanlardaki sosyal mesafe temalı uygulamalar kategorilerindeki endüstriyel reklam ürünü tasarımlarıyla katılabilirler.

Yarışmada her kategori için jüri tarafından yapılan ön eleme ile belirlenen 3 finalistin dereceleri ve mansiyon ödülü kazananları, FESPA Eurasia 2020 Fuarı süresince fuar katılımcıları ve ziyaretçilerinin oylamalarıyla belirleniyor, bunun yanı sıra oylamaya katılanlar da ödül kazanıyor. COVID-19 salgını dolayısıyla FESPA Eurasia 2020 Fuarı ile ilgili alınan erteleme kararı sebebiyle bu yıl düzenlenen 6. ARED Ödülleri’20 yarışmasının oylama süreci çevrimiçi ortamda yürütülecek.

Bu yıl pandemi nedeniyle her yıl gerçekleştirdiğimiz “En İyi Endüstriyel Tasarım Ödülü” kategorisini gerçekleştirmeme kararı alınmıştır. Yarışma tamamen çevrimiçi olarak ve “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olarak tek kategoride düzenlenmektedir.

GELECEK VADEDEN TASARIMCI ÖDÜLÜ
En yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilebilecek, işlevsel vb. endüstriyel reklamı tasarlayan genç tasarımcıyı ödüllendirmek, gençlerin endüstriyel reklam sektörüne ilgisini artırmak, endüstriyel reklam sektörünün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla düzenlenmektedir.

6. ARED ÖDÜLLERİ’20 GELECEK VADEDEN TASARIMCI ÖDÜLLERİ

Çevrimiçi ortamda yapılan oylamalar sonucunda, 6. ARED Ödülleri’20 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’nün

1ncisi bir adet dizüstü bilgisayar (laptop/notebook),
2ncisi bir adet grafik çizim tableti,
3ncüsü bir adet aksiyon kamerası kazanacaktır.
* Dereceye giren 3 öğrenciye 2021 yaz dönemi için staj imkanı sağlanacaktır.

MAHMUT GÜLDOĞAN MANSİYON ÖDÜLÜ Jüri üyelerince belirlenecek “20. Yıl Mansiyon Ödülü”nün sahibi bir adet 2TB depolama alanına sahip taşınabilir disk kazanacaktır.

Yarışmada kazanılan ödüller paraya çevirilemez.

* Ayrıca 20 ve üzeri öğrenci başvurusu alınan üniversitelerin yarışmaya başvuruda bulunmuş olan öğrencileri için endüstriyel reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin fabrika bölümünde teknik gezi düzenlenecektir.

KİMLER KATILABİLİR?
ARED Ödülleri’20 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde öğrenim gören, reklam, tasarım, mimarlık fakültelerindeki öğrenciler başvurabilirler.

KATILIM KOŞULLARI
COVID-19 sonrası yeni normal dönemde, kamusal alanlarda oluşabilecek mecburi veya keyfi yoğunluğa karşılık, toplumsal sağlığı koruyucu ve teşvik edici uygulamalar geliştirmek hayati bir önem kazanacaktır.
Bu nedenle bu yarışmaya, son başvuru tarihi olan 30 Kasım 2020 tarihine kadar yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve/veya maliyet avantajı sağlayan malzemelerle üretilebilecek;

Sosyal mesafe temalı şehir mobilyaları
Havalimanı, AVM, otel, market, mağaza içi vb. kapalı alan girişlerinde kullanılan, üzerinde reklam alanı barındıran hijyen uyarı ürünleri, hijyen servis cihazları veya üniteleri,
Havalimanı, AVM, otel, market, mağaza içi vb. kapalı alanlardaki sosyal mesafe temalı uygulamalar kategorilerindeki endüstriyel reklam ürünü tasarımlarıyla katılabilirler.
Tasarımı yapılacak ürün/ürün grupları aredodulleri.com sayfasında duyurulmaktadır.
Aynı öğrenci en çok 4 adet tasarım ile başvurabilir, her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
Yarışmaya başvuran öğrencinin, kendisine ait olmayan gelecek vadeden tasarımı kabul edilemez, bu şartı içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir.
Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez. ARED bunları yarışmayla ilgili her türlü tanıtım ve yayınlarda kullanabilir. Kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı ARED’den telif talep edemez, yarışmaya katılırken bu kuralları kabul eder.
Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve “Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü” kazananı ARED’in ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır. Ayrıca finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2021 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2021 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2021’ye (FESPA Ödülleri 2021)” aday olarak gönderilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler.
Ayrıca 20 ve üzeri öğrenci başvurusu alınan üniversitelerin yarışmaya başvuruda bulunmuş olan öğrencileri için endüstriyel reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin fabrika bölümünde teknik gezi düzenlenecektir.

Yarışmaya katılım için son başvuru tarihi 30 Kasım 2020