Üniversite Öğrencileri Arası 2.Çizgi Film Festivali Animasyon Yarışması

Üniversite Öğrencileri
Üniversite Öğrencileri Arası 2.Çizgi Film Festivali Animasyon Yarışması

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ
2. ÇİZGİ FİLM FESTİVALİ /ANİFEST – ANİMASYON FİLM YARIŞMASI
ŞARTNAME

TARİH

2.Çizgi Film Festivali / AniFest kapsamında gerçekleştirilecek olan Animasyon Film Yarışması başvuruları 22 Mart 2021 tarihine kadar kabul edilecektir. Animasyon Film Yarışması’na gönderilen filmler ön-jürinin onayından geçtikten sonra jürinin değerlendirmesine sunulacaktır.

AMAÇ

2. Çizgi Film Festivali/ AniFest 2021 kapsamında gerçekleştirilecek olan Animasyon Film Yarışmasının amacı, katılımcıların, öğrencilik dönemlerinde gerek film üretimi gerekse yarışma katılımı deneyimleri kazanmalarını sağlamak, film yapımını özendirmek, desteklemek ve Türkiye’de animasyon film üretimine katkıda bulunmaktır.

ANİMASYON FİLM YARIŞMASININ DÜZENLENMESİ

2. Çizgi Film Festivali / AniFest 2021 kapsamında gerçekleştirilecek olan Animasyon Film Yarışması, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü tarafından düzenlenecektir.

YARIŞMANIN TEMASI

Konu serbesttir, herhangi bir sınırlama yoktur.

KATILIM KOŞULLARI

Yarışmaya son başvuru tarihi 22 Mart 2021 olarak belirlenmiştir
Yarışmaya T.C vatandaşı olan lisans ve lisansüstü tüm üniversite öğrencileri katılabilir.
Yarışmaya, süresi 15 dakikayı geçmeyen filmler katılabilir.
Yarışmaya, 1 Ocak 2019 tarihinden sonra yapılmış filmler katılabilir.
Yarışmacılar birden fazla eserle başvurabilir.
Başka festivallere katılmış olmak başvuruya engel değildir.
Başvuru yapan filmlerin üretim tekniği konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.
Yarışmaya katılım için, başvuru formunun www.maltepe.edu.tr/anifest adresinden doldurulması gerekmektedir
Yarışmaya gönderilen filmlerin, ticari amaç gözetmeksizin okullarda ve üniversitelerdeki etkinliklerde yer alması, gösterime sunulması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
Festival Yönetimi, filmden 3 dakikalık bir bölümü, tanıtım amaçlı olmak koşuluyla kullanım hakkına sahiptir.
Ön jüri ve ana jürinin yargısı kesindir.
Ön Jüri değerlendirmesi sonunda en fazla 10 (on) film yarışmaya aday gösterilir.
Festival Yönetimi teknik olarak yeterli görmediği yapımları yarışmadan çekme hakkına sahiptir.
İstenen belgeler eksiksiz olarak festivale ulaştırılmadığı sürece başvuru tamamlanmış sayılmayacaktır. Bu nedenle istenen belgelerin tamamlanması başvurunun geçerli olması için zorunludur.
Ön Jüri tarafından izlenerek yarışmaya katılması uygun görülen filmler, festival basın toplantısında ve aynı gün festivalin resmi web sitesinde duyurulacaktır. Ön değerlendirmeyi geçemeyen film sahiplerine herhangi bir iletişim kanalından, ön değerlendirmeyi geçemedikleri bilgisi verilmeyecektir.
Ön elemeyi geçen 10 film, 5 Nisan 2021 Pazartesi günü web sayfasından duyurulacaktır. Birinci, ikinci ve üçüncülük ödülü alan filmler 9 Nisan Cuma günü online olarak yapılacak organizasyonla açıklanacaktır. Bu organizasyona ön elemeyi geçen on filmin en az bir temsilcisinin katılması uygun bulunmaktadır.
Filmlerin, uluslararası alanda gösterimini gerçekleştirmek için, İngilizce altyazıları tamamlanmış olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

TELİF HAKLARI

Katılımcılar, filmlerinde telif hakkı doğuran “senaryo” ve “müzik” eserleri kullanmış ise belirtilmeli ve filmin yönetmeni bu eserlerle ilgili telifleri almış olmalıdır. Konuyla ilgili tüm sorumluluklar katılımcıya aittir
Katılımcılar, eserlerini yönetmen adı ile belirtilmek koşuluyla ticari olmayan gösterimlerdeki, reklam ve sosyal medya mecralarındaki gösterim haklarının Maltepe Üniversitesi’nde olduğunu kabul etmiş sayılır.
Yarışmayı kazanan eserin sahipleri; jeneriklerinde yayınladıkları basın bültenlerinde, gazete ilanlarında ve filmle ilgili her türlü tanıtım mecrasında “MALTEPE ÜNİVERSİTESİ 2. Çizgi Film Festivali / AniFest 2021 Animasyon Film Yarışması – “En İyi Animasyon Ödülü” nü aldığını belirten bir ibareyi yayınlamakla yükümlü olacaklardır.

KATILIM ESASLARI

Başvurular festivalin web sitesi üzerinden yapılır. Proje sahibi Katılım Formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu taahhüt eder. Başvuru aşamasında herhangi bir basılı materyal kabul edilmeyecek, istenen bilgi ve belgeler yalnızca e-posta ile kabul edilecektir. Festival Yönetimi tarafından talep edildiği takdirde gerekli materyaller filmin sahibi tarafından festivale posta yoluyla ulaştırılacaktır. Eksik, yanlış bilgi ve belgeli başvurular kabul edilmeyecektir.
Yarışmaya katılmak için filmin video paylaşım sitelerine yüklenmesi gerekmektedir. Youtube platformu kullanılıyorsa “liste dışı” kategoride, vimeo platformu kullanılıyorsa “liste dışı” ya da “şifreli” yüklenmesi gerekmektedir. Filmlerin minimum 1080p çözünürlükte ve MP4 formatında yüklenmesi gerekmektedir.
Filmlerin İngilizce altyazılarının video platformunda seçenek olarak yüklenmiş olması gerekmektedir.
Ön elemeyi geçerek ilk 10’a giren filmler minimum 1080p çözünürlükte MP4 dijital kopyasını, İngilizce altyazı dosyasıyla birlikte indirme linkini göndermeleri gerekmektedir.
Ön elemeyi geçerek ilk 10’a giren filmler minimum 1080p çözünürlükte 30-60 saniye uzunlukta fragmanını dijital ortamda ulaştırılması gerekmektedir.

ÖDÜLLER VE ÖDEMELERİ

Ödüller Animasyon Film Yarışması’nın asıl jürisi tarafından belirlenir.
Yarışmada ilk üç film ödüllendirilecektir.
Ödül kategorileri aşağıdaki gibidir:
En İyi Film Ödülü: 2.000 TL
En İyi 2. Film Ödülü: 1.500 TL
En İyi 3. Film Ödülü: 1.000 TL

Jüri gerekli gördüğü durumlarda ‘Jüri Özel Ödülü’ adıyla, para ödülü içermemek koşuluyla filmin artistik ya da teknik dallarından birine özel ödül verebilir. Jüri Özel Ödülü bir tek yapıta ya da bir kişiye verilir.
Para ödülü, Başvuru Formunda adı bulunan gerçek ve/veya tüzel kişinin hesabına yatırılır.
Para ödülü almaya hak kazanan eser sahiplerine ödülleri, Maltepe Üniversitesi tarafından ödenir.

YETKİ

Bu şartnamede ayrıca belirtilmeyen konulardaki karar yetkisi Maltepe Üniversitesi’ne aittir. Animasyon Film Yarışmasına katılan yapımcı, yönetmen, animatör ve filme katkısı bulunan diğer kişiler bu kuralları kabul etmiş sayılırlar. Bu şartnameden yapıma katkısı bulunan kişileri haberdar etmek, başvuru sahibi olan filmin yasal sahibinin sorumluluğundadır.

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ 2.ÇİZGİ FİLM FESTİVALİ /AniFest ANİMASYON FİLM YARIŞMASI
ANİMASYON FİLM YARIŞMASI KOORDİNASYON MERKEZİ

Adres: Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe- İstanbul.
Web: https://www.maltepe.edu.tr/anifest
Email: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

5 × one =