Üniversite Hayatınıza Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

blog yazarı
Burçin Ünlü

Üniversite Hayatınıza Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

1. Üniversiteye hazır gelmek çok önemli. İlk yıla başlamadan önce İngilizce ve matematik çalışmak fark yaratıyor. İlk yıl derslerinde başarısız olup hayal kırıklığı yaşayan çok öğrencimiz var.

2. Üniversitede derslere mutlaka gitmek lazım. İşini iyi yapan hocalara, işini iyi yapan öğrencilere ihtiyacımız var.
Bir öğrencinin hocayı veya dersi beğense de beğenmese de derslere düzenli katılması çok önemli.

Ayrıca özellikle “iyi” üniversitelerde ufuk açıcı hocalar oluyor. Söylediği bir şey, bir yönlendirme, bir tavsiye tüm hayatınızı değiştirebilir.

Yurt odasına kapanıp bilgisayar oyunu oynamak yerine derslere gelmek gerekiyor ☺

3. Çok sayıda öğrencimizi depresyon canavarına kaptırıyoruz. Özellikle kronik depresyon problemi olan öğrenciler mutlaka ailelerine yakın okullarda okumalı. Mutlaka yardım almak gerekiyor. Benzer bir durum hocalar için de geçerli.

4. Üniversitede bir çok öğrenci kaybolup gidiyor. Okulu bırakan o kadar çok öğrenci var ki. Tüm üniversitelerde durum bu. Amerika’da da Japonya’da da Türkiye’de de. Bunun en büyük sebebi gençlerin kalabalığın içinde yollarını bulmakta zorlanmaları. Stres, gelecek kaygısı, ekonomik zorluklar, psikolojik rahatsızlıklar. Derslere gitmeyen öğrencilerin kaybolma olasılıkları daha yüksek. Kaybolmak yerine yardım istemek gerekiyor.

5. Bir çok öğrenci okuduğu bölümde mutlu değil. Mutlu olanlar şanslı. Tekrar sınava giren, yatay geçiş yapmaya çalışan çok öğrenci oluyor. Dünyanın sonu değil. Ama girdiğinizi bölümü en iyi şekilde bitirip sonrasında kariyer değiştirmek de mantıklı. Çünkü bir çok öğrenci üniversite veya bölüm değiştirdikten sonra da mutlu olamıyor.

6. “İyi” üniversiteler liseden çok farklılar. Hocalar “öğreten” olmaktan çok “rehber” konumundalar. Aynı zamanda araştırma yapmak, bilgi üretmek, sağlam bir akademik ekosistem oluşturmak zorundalar. Türkiye’de ilk 20-30 üniversitenin tamamında, az veya çok, “ufuk” açıcı hocalar var. Bu hocalardan yararlanmak gerek.

7. Hocaların da öğrencilerine daha fazla değer vermesi, daha fazla zaman ayırması, daha fazla emek harcaması ve uygunsuz davranışlardan uzak durması gerekiyor.