ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN %60’I SİGARA PAKETLERİNİN ÜZERİNDE YER ALAN GÖRSELLERİ İNANDIRICI BULMUYOR!

İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ, MESLEK YÜKSEK OKULU TARAFINDAN YAPILAN ARAŞTIRMALARA GÖRE ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN %60’I SİGARA PAKETLERİNİN ÜZERİNDE YER ALAN GÖRSELLERİ İNANDIRICI BULMUYOR!

“Ortaya çıkardığınız araştırma sonuçları ile bizim düşüncelerimiz paralellik gösteriyor. Yeşilay olarak üniversitenizle en kısa zamanda geniş kapsamlı projeler gerçekleştirmek istiyoruz.”

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu tarafından 5. Sosyal Sorumluluk Günleri kapsamında gerçekleştirilen “ONSUZ YAPAMIYOR MUSUNUZ?” projesi hayata geçirildi. Sosyal Sorumluluk Kulübü organizasyonu olarak gerçekleştirilen proje, İstanbul Gelişim Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Program Başkanı Öğretim Görevlisi Emel Tozlu ve öğrencileri Büşra Güngör, Sibel Aslan, Şafak Cömert, Tansu Kurt, Tuğba Özmen, Özge İşci, Tunahan Memiş, Kübra Şahin, Bahar Ulaş, Mustafa Mutlu ve  Fatih Öpöztürk tarafından  sigara paketleri üzerindeki  görsellerin üniversite gençlerinin üzerindeki etkisinin farkındalık düzeylerini ölçmek  amaçlı 4 haftalık zaman dilimini kapsadı. Araştırma üniversite öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen anket çalışmaları ile ortaya kondu.

Yapılan araştırmaya göre üniversite gençliğinin % 58’inin sigara paketleri üzerinde yapılan yasal uyarılardan etkilenmediği,  % 60’ının ise sigara paketleri üzerindeki görselleri inandırıcı bulmadığı ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarında dikkat çeken bir diğer nokta üniversite gençliğinin  % 52’sinin ise görselleri komik bulduğu.

Araştırma sonuçlarının ortaya çıkması sonrasında konunun tartışılması amaçlı 25 Aralık 2014 tarihinde  düzenlenen MYO konferans salonunda Yeşilay Kurumu tarafından bir seminer gerçekleştirilerek araştırma sonuçları masaya yatırdı. Üniversite gençliğinin bu konuda böyle bir araştırma projesi yaparak farkındalık yaratmalarını gayet başarılı bulduğunu dile getiren Yeşilay sözcüsü Psikolog Özlem Kandemir  “Üniversitenizdeki gerçekleştirdiğiniz araştırma projenizi çok beğendim. Konuyu böylesine farklı bir açıdan ele almanız farkındalık yaratma bakımdan çok önemli. Sizin ortaya çıkardığınız araştırma sonuçları ile bizim düşüncelerimiz paralellik gösteriyor, Yeşilay olarak üniversitenizle en kısa zamanda geniş kapsamlı projeler gerçekleştirmek isteriz.” diyerek memnuniyetini dile getiren Kandemir, araştırma projesinin öneminin altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.