Üniversite Bu Muymuş?

blog yazarı
Ozlem Nurcan Torun

Tercih sonuçları açıklandı, X üniversitesinin Y bölümünü kazandınız tebrikler. Kayıtlar yapıldı, Z fakülte binasının önünde ailelerle fotoğraflar çekildi, sosyal medyada paylaşıldı, e peki şimdi?

Sizden biri olarak

Üniversite yaşamım boyunca, hatta uzatmalarla birlikte şöyle desem hiç yanlış olmaz; uzuun üniversite yaşamım boyunca birçok arkadaşımın, alt sınıf dostlarımın bir takım yakarışlarına şahit oldum, olmaktayım. Biz bunca zaman sınava hazırlandık geldik, üniversite dedikleri şey bu muydu? Artık mesleğimizi öğrenmeliyiz neden bize bu dersleri gösteriyorlar? X üniversitesi hani çok iyiydi bu nasıl eğitim böyle? Puanım yettiği için yazdım bu kadar zor olduğunu bilmiyordum…

Deneyimlerim size ışık olacaksa eğer

Tatminsizliklerle dolu, mutsuz son zannedilen şey; bir başlangıçtır oysa. Asıl problem gelinen noktalar ile beklentiler arasındaki tutarsızlıktır. Peki ya kim size farklı şeyler hayal ettirdi? Üniversite bu muymuş dedirtti? Olduğunuz yerin ve bilginin kıymetinin yeterince anlaşılamadığını farkına vararak başlamalısınız. Birazcık anda kalmalı ve karşınızda size bu bilgileri vermek için yıllarını veren hocalarınıza kulak vermelisiniz. Siz bu eğitimi alasınız diye inşa edilen binanızda çalışan işçinin emeğini düşünmelisiniz. Kitapları düşünmelisiniz sonra, bin bir emekle yazılmış, basılmış, sırf siz okuyasınız da kendinize bir şey katasınız diye tüm alternatif faaliyetleri bırakıp da zamanını onu yazmaya veren kıymetli insanı düşünmelisiniz. Siz onu satın alabilesiniz diye eğitiminizde ekonomik destek veren ebebeynlerinizi düşünmelisiniz. Öğrenciliğinizle ilgili tüm problemlerde kapısını çaldığınız aşırı güler yüzlü öğrenci işlerini düşünmelisiniz. Dersin bitiminde nefretle çıkarken, hocaya hakaretler yağdırırken, blok ders yapıp 2 saat tuttu bu kadarda olmaz! tuvalete de mi gitmeyelim! derken, kendi zamanından çalıp size bir şeyler katmaya çalıştığını düşünmelisiniz.

Belkide…

Herkesin doğrusu kendince farklı, söylenenlere herkes her zaman katılmıyor, ama kendi doğru olduğuna inandığı şeyi öğretmek için çabalıyor, üniversite bu muymuş demek yerine bütünü düşünmelisiniz. Zor değil, önce iyiyi düşünmelisiniz, teşekkür etmelisiniz, sonra sistemde aksaklıklar varsa nasıl çözülebilir diye çözüm önerileri getirmelisiniz. Bilim yuvasına hoş geldiniz, nefretle değil bilimle yaklaşmanız dileğiyle!