UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2017 Başvuruları

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2017 Başvuruları Başladı

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına başvurular 16 Haziran 2017* gece yarısına kadar yapılabilmektedir.

2004 yılında kurulan Yaratıcı Şehirler Ağı, yaratıcılığı sürdürülebilir kentsel kalkınma ve yenilenmenin sağlayıcısı ve yönlendiricisi olarak kabul eden şehirlerde ve bu şehirler arasında işbirliğini teşvik etmektedir.

Günümüzde Ağ, 54 ülkeden 116 şehri ortak hedefle bir araya getirmektedir: yaratıcılığı ve kültür endüstrilerini yerel kalkınma planlarının merkezine yerleştirmek ve şehirler arası ortaklıklarla uluslararası düzeyde etkin işbirliğini gerçekleştirmek.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, UNESCO’nun 2030 ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ve Yeni Kentsel Gündemin ulusal düzeyde uygulanması için önde gelen programıdır.

Bu büyüyen Ağa katılmak isteyen şehirlerin aşağıda yer alan belgelere ulaşılarak UNESCO Yaratıcı Şehri olmanın ne anlama geldiği ve bunun için nelerin gerektiği konusunda bilgi edinilmesi mümkündür.

Ağa katılmak isteyen şehirler, başvuru yapmadan önce bu belgeleri dikkatlice okumaya davet edilmektedir.

Ağın coğrafi dağılım dengesini güçlendirmek üzere, Ağda düşük düzeyde temsil edilen Afrika Bölgesi için 2017 başvuru çağrısında özel bir işbirliği çerçevesi teklif edilmiştir. Afrika Bölgesinde yer alan devletlerin tam listesi başvuru belgelerinde yer almaktadır.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı ve başvurular hakkında ayrıntılı bilgi aşağıdaki internet bağlantılarında yer alan İngilizce belgelerden edinilebilir.

Başvuruya ilişkin detaylar hakkında Türkçeleştirilmiş bilgiler önümüzdeki günlerde UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun internet adresinde yayınlanacaktır.

Son başvuru tarihi: 16 Haziran 2017*
* başvuru sahiplerinin Millî Komisyondan alacakları destek yazısı için en az bir ay önce dosyalarını Millî Komisyona iletmeleri gerekmektedir.

Başvuruların sonuçlarının açıklanacağı tarih: 31 Ekim 2017

Temel Belgeler:
Misyon Belgesi (İngilizce)
Başvuru Prosedürü (İngilizce)
Başvuru Elkitabı (İngilizce)
2017 Başvuru Formu (İngilizce)
Fotoğraf izin formu (İngilizce)
İletişim:
webmaster@unesco.org.tr
creativecities@unesco.org   (İngilizce/Fransızca yazışma kabul etmektedir.)