UNESCO ile ilgili alanlarda Yüksek Lisans ve Doktora Tezi hazırlayanlara Öğrenim Bursu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde öğrenim gören; UNESCO’nun beş sektörü olan Eğitim, Doğa Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Kültür, Bilgi ve İletişim alanlarında ve UNESCO’nun faaliyet alanlarıyla ilgili konularda Yüksek Lisans ve Doktora tezi hazırlayacaklara burs verilecektir. Burs miktarı Yüksek Lisans için 1800 TL, Doktora için 2200 TL’di

Adaylık ve Başvuru Şartları
(1) UNESCO’nun Eğitim, Doğa Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Kültür ve Bilgi ve İletişim’den oluşan beş sektöründen her birinde UNESCO için öncelikli konulardaki tezleri yazacak bursiyerler,
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
c) Sürekli bir işte çalışmamak, başka bir kurumdan hizmet karşılığı burs almamak,
d) Yüksek Lisans ve Doktora tez konusu, ilgili Enstitü Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış olmak
e) Bursa başvuru tarihi itibariyle UNESCO’nun resmî dillerinden İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça veya Arapça’dan YDS veya denkliği YÖK tarafından kabul edilen bir sınavdan 65 ve üzeri not almış olmak şartlarına sahip olmalıdırlar.

Burs ile ilgili detaylar :
Yüksek Lisans tez bursu iki, Doktora tez bursu dört yıl süreyle verilir. Burslar, Yönetim Kurulu kararıyla burs almaya hak kazanılan tarihte başlar ve Yönetim Kurulu’nun aksine bir kararı olmadıkça öğrenim süresi boyunca kesintisiz devam eder.
Bursiyerlerin sürekli bir işe başlamaları durumunda bursları kesilir.
Burs miktarı Yüksek Lisans için 1800 TL, Doktora için 2200 TL’dir. Burs miktarlarını artırmaya yönelik yeni bir değerlendirme Yönetim Kurulu’nun takdirindedir.
Bursiyerler tarafından hazırlanan tezlerin Komisyon tarafından yayımlanması hâlinde Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Ödenecek Telif ve İşlenme Ücretleri Hakkında Yönetmelik dikkate alınarak Yönetim Kurulu tarafından takdir edilecek miktarda ücret ödemesi yapılır.
Komisyon bursu, bu Yönerge’nin hükümleri saklı kalmak şartıyla karşılıksız olup, geri ödemesizdir.
Komisyon’un Sektör Uzmanı kadrolarına başvurularda gerekli şartları taşımaları hâlinde bursiyerlere öncelik tanınır.

Ayrıntılı bilgi ve başvurular için:
http://www.unesco.org.tr/?page=15%3A99%3A1%3Aturkce%3A409

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.