UNESCO DÜNYA SANAT GÜNÜ 3. RESİM YARIŞMASI

RESİM YARIŞMASI
RESİM YARIŞMASI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI  & UNESCO DÜNYA SANAT GÜNÜ 3.RESİM YARIŞMASI

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını geleceğimizin teminatı  çocuklarımıza armağan etmiştir. UNESCO Dünya Sanat Gününe katkı amaçlı, Birleşmiş Milletler Küresel iletişim bölümü (UNDGC) üyesi Amerika Türk Kadınlar Birliği (ATKB) -New York Atatürk Okulu, ve Assembly of Turkish American Association (ATAA) organizasyonlari tarafından  düzenlenmektedir

 

 

Bu program, 23 Nisan Ulusal Egemenlik  Cocuk bayramini kutlamak… Türkiye Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün günümüzde halen daha geçerliliğini koruyan, barışı, eşitliği ve doğayla uyumlu bir geleceği ifade eden  “Yurtta Sulh Cihanda Sulh “, “ Doğayı korumak geleceği korumaktır”, “ Yarının doğası bugünden yaratılır”, “Ağaç, çiçek ve yeşillik uygarlık demektir” sözlerini  sanatın gücünü kullanarak küresel bir vizyona yansıtmayı amaclamaktadir.

 

Yarisma kapsaminda : Aşağıda  maddeler halinde düzenlenmiş olan  Birlesmis Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin, baris ve uyum içerisinde ki yasama olan katkilarinin yarışma için tasarlanan resimlerde one cikarilmasi beklenmektedir:

 1. Kaliteli Eğitim,
 2. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
 3. Temiz Su ve Sanitasyon
 4. Karasal Yaşam
 5. Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar

 

Böylelikle genc katılımcıların parlak fikirleri ile oluşturdukları resimler, bu hedefleri bir araya getirerek kuresel bir cagri yapma ve surdurulebilir bir dunya dogru ilham verme fırsatı yaratacaktir.Yarışmaya katılan eserler, renk, kompozisyon ve anlatim ile sadece bir resim degil, ayni zamanda belirtilen temel ilkelere yönelik bir mesaj da içerecektir.

Yarisma yurutucu kurulu olarak, bu yarışmaya katılarak küresel bir sanat topluluğuna sesinizi katılmanızı bekliyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yaşayan 6-11 yaş grubu çocuklar yarışmaya katılabilirler. Değerlendirme 6-8 yaş ve 9-11 yaş grubu arasında iki farklı kategoride yapılacaktır. Yarışma ATKB – New  York Okulu ve ATAA tarafından yürütülecektir.

 

 

Yarışma Hakkında:

Konu: Dünya Barışı

Boyut: 30,5cm x 45,7cm / 12” x 18Resim Kâğıdı haricinde  başvurular   kabul edilmeyecektir.

Teknik: Serbest (Pastel, Yağlı Boya, Sulu Boya, Kuru Boya… vb.), kolaj ve dijital resimler kabul edilmemektedir.

Yaş Grubu:   6-8  yaş  çocuklar (2017-2015 doğumlular)

9-11 yaş  çocuklar (2014-2012 dogumlular)

 

ÖDÜL

6- 8 yaş                                                          9-11 yaş

Birincilik Ödülü:        TABLET                                                       TABLET

İkincilik Ödülü:          250 $                                                             250 $

Üçüncülük Ödülü:      100 $                                                              100 $

Mansiyon:                  50 $                                                                50 $

 

 

Katılım Koşulları:

 • Yarışmaya 6-11 yaş grubu çocuklar, New York Atatürk Okulu öğrencileri ve ABD’de,Kanada’da ikamet eden tüm çocuklar katılabilir.
 • Yarışmaya katılan tüm öğrencilere katılım belgesi verilecektir..
 • Yarışma ön eleme ve final değerlendirmesi olarak iki aşamadan 10/Mart/2024 Cuma Günü saat 19:00 tarihine kadar atkb.org/resimyarismasi kayıt olup, resmin www.atkb.org/resimyarismasi yüklenmesi gerekmektedir.  Katılan resimler ilk aşama olarak öncelikle web sitesine yüklenen resimlerin fotoğrafları üzerinden jüri tarafından değerlendirilecektir. Bu nedenler web sitesine yüklenen görsellerin çözünürlüğü ve çekim ışığı, açısı oldukça önem taşımaktadır. Web Sitesine yüklenen görsellerin kadrajında sadece katılan resmin görüntüsü olmalıdır.
 • Çekilen fotoğraflar  üzerinde herhangi bir teknik değişim (renk, ışık…vs ) olmaksızın online olarak www.atkb.org/resimyarismasi internet adresine yüklenmelidir. Herhangi bir teknik  müdahale olmasının tespitinin ardından ödül almış olsa dahi yarışmacı yarışmadan  .elenecektir.
 • Online olarak final değerlendirmesinde ödüle layık görülen resimler 05/Nisan/2024 tarihinde atkb.org/resimyarismasi  internet adresinden  ilan edilecektir.
 • Web sitesinde uzerinden yapilacak olan on elemeyi elemeyi, katılımcılar, sergilenmesi amacıyla eserlerini bildirilecek adrese ulaştırmakla yükümlüdür.
 • Final aşamasına kalan resimler, New York Türk Evinde sergilenmek üzere en geç 12/Nisan/2024 tarihine kadar, kendilerine  bildirilen  adrese, ulaşım ücreti katılımcı öğrenciye ait olmak  şartıyla kargo ile imza karşılığı yollanmalı veya imza ile elden teslim edilmelidir. Anılan tarihe kadar belirtilen adrese ulaşmayan resimler yarışmadan elenir ve sergilenmez. Ödül üzerinden hak talep  edilemez.
 • Finale kalan resimler verilen adrese teslim edilirken hiçbir şekilde paspartu yapılmayacaktır. Resimler rulo halinde, rulo kapsüllere konularak gönderilmesi gerekmektedir. Resimlerin arkasına, okunaklı bir şekilde kurşun kalem ile öğrencinin adı, soyadı, yaşı, katıldığı eyalet  yazılmalıdır. Resmin ön yüzünde isim ve imza  olmamalıdır.
 • Kargoda meydana gelebilecek sorunlardan yarışma organizasyonu sorumlu değildir. 11. Katılımcı yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış bir çalışma ile katılabilir.
 • Katılımcı yarışmaya özgün ( kopya/çalıntı olmayan) bir eserle katıldığını kabul eder aksi ispat edildigi takdirde yarismadan odul almis olsa dahi elenecektir.
 • Tüm eserlerin telif hakkı ATKB-ATAA‘ya aittir. ATKB VE ATAA’nın hazırlayacağı her türlü ürün için resimleri kullanım hakkına sahiptir. Bunlar için ödül alan katılımcılara herhangi  bir ödeme yapılmaz.

ATKB-ATAA, ABD  kanunlarına göre kar amacı olmayan  kurumlardır. Telif hakları para ile satılamaz. ATKB-ATAA herhangi bir nedenle eserleri ticari amaçla kullanılmak üzere gelen taleplerde aracı olmaz.

 1. 14. ATKB VE ATAA tüm eserlerin, internet sayfasında, sosyal medyada, yazılı ve diğer görsel medyalarında yayınlama hakkına sahiptir.
 2. 15. ATKB ve ATAA, tüm eserleri uygun gördüğü başka sergilerde sergileyebilir. Bunun için sahibi katılımcıdan izin almaz.
 3. 16. ATKB VE ATAA hazırlayacağı her türlü ürün için resimleri kullanma hakkına sahip olur. Bunlar için çalışma sahiplerine ayrı bir ödeme yapmaz.
 4. 17. Tüm çalışmaların, ticari sebeplerle doğacak her türlü hakkı, eserlerin bütün telif hakları ATKB ve ATAA’ya aittir.
 5. Jüri üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.

 

 

 

TELİF HAKLARI

 1. Katılımcı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı & UNESCO Dünya Sanat Gününe katkı amaçlı yapılan, Dünya Barışı konulu resim yarışmasına başvurusu ile katılım koşullarını kabul ettiğini beyan etmiş sayılır. Katılım koşullarının herhangi birisine uygun olmadığı tespit edilen eserler, komisyon tarafından yarışmadan men edilir.
 2. Kopya/Çalıntı olduğu anlaşılan eserler yarışma jürisi tarafından değerlendirmeye alınmayacaktır. Jüri, herhangi bir eserin kopya/çalıntı olduğunun anlaşılması durumunda verilen ödülü iptal edecektir. Bu durumda katılımcının belge ve para ödülünü iade etmesi gerekmektedir. Bu durum diğer katılımcılar açısından yeni bir hak doğurmaz.

Yarışmaya katılım esnasında yaşanabilecek her türlü sorunun hukuki ve maddi giderleri yarışmacıya ait olup, yaşanabilecek sorunlardan yarışma organizasyonlari sorumlu değildir.

       

 

Yarışma İletişim Bilgileri:      

                tel: (516) 234-5015            email: twlanewyork@gmail.com

ÖNEMLİ TARİHLER

– Yarışmaya Ön Eleme için Son Başvuru Tarihi: 10/Mart/2024

– Finalde Ödül Alanların Açıklanma Tarihi: 05/Nisan/2024

– Ödül Alan Resimlerin Adrese Son Teslim Tarihi: 12/Nisan/2024

– Ödül Töreni ve Sergi Açılışı: 20/Nisan/2024 – 27/Nisan/2024

**** (Olağanüstü şartlar dahilinde tarih değişebilir.)