ULUSLARARASI SERTİFİKALI S.O.S. PROJESİ BAHAR DÖNEMİ KAYITLARI AÇILMIŞTIR!

öğretmen eğitimi
Öğretmen Etkinliği

ULUSLARARASI SERTİFİKALI S.O.S. PROJESİ BAHAR DÖNEMİ KAYITLARI AÇILMIŞTIR!

 

2005 Yılından bu yana, aramıza katılmakta olan öğretmen ve öğrenci gruplarımız ile her yıl daha da genişleyen S.O.S. Proje Ailemiz, yıllar içinde Türkiye’mizin her yanından yüzlerce öğretmen ve binlerce öğrenci ile buluştu. Proje Ailemizde, okulların kendi eserleri olan alt projeler ile, ulusal ve uluslararası birçok ödülü; ülkemize, öğretmenlerimize ve öğrenci gruplarımıza her yıl kazandırıyor olmaktan büyük onur duyuyoruz. 2016- 2017-2018 Eğitim-Öğretim yıllarında S.O.S. Projemizde yer alan Türkiye’nin her yanından yüzlerce proje grubumuz, Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen dünya yarışmasının uluslararası oylama bölümünde “En Çok Oy Alan En İyi Eğitim Uygulaması” ödülünü almıştır. Ancak S.O.S. Proje ailemizde bizleri en çok onurlandıran ödül, iki yıl üst üste sevgili ülkemize kazandırmış olduğumuz ve Helsinki Üniversitesi’nde düzenlenen Gala Töreninde almış olduğumuz “TÜRKİYE-Eğitim Projelerinde En Aktif Ülke Onur Ödülü” olmuştur.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında S.O.S. Proje gruplarımızda, öğrencilerimizin yarattıkları, geliştirdikleri ve tamamı ile kendi eserleri olan özgün alt projeler ile her zaman olduğu gibi uluslararası platformlarda yarışmalara katılarak çeşitli dereceler almışlardır.

30 Eylül 2018 tarihinde Ankara, M.E.B. Milli Şura Salonunda gerçekleştirmiş olduğumuz “Ulusal Bilim Festivali ve Uluslararası Çocuk Zirvemize, Türkiye’nin her yanından S.O.S. Proje Gruplarımız delege okullar olarak katılmış ve uluslararası sertifikalarını törenle almışlardır.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında tüm dünyada gerçekleşen kovid pandemisi nedeniyle proje süreçlerimize ara verilmiş olup, 2022 Bahar Döneminde projemiz tekrar hayata geçecektir.

Başvuru ve kayıt için son tarih: 28 Şubat 2022

Tüm eğitim kademeleri ve tüm branşlardan öğretmen ve öğretmen adayları başvurabilir.

BAŞVURU FORMU ve KAYIT BİLGİ İÇİN:

Proje Koordinasyon Merkezi: 0536 881 89 72

e-posta: [email protected]

ÖZET BİLGİ

1.) Uluslararası S.O.S. Bilim ve Çevre Eğitimi Projesi; 2005 yılından bu yana her yıl gönüllü olarak yürüttüğümüz, geniş katılımlı, özgün bir bilim ve çevre eğitimi projesidir.

2.) Hedef kitlesi okullarda; anaokullarından liselere kadar uzanan çizgide her eğitim kademesi ve her branştan gönüllü danışman öğretmenler ve onların gönüllü öğrenci takımlarından oluşan proje gruplarıdır.

3.) Proje çalışmaları, uygulamaya dönüktür. Projenin etkinlik planı, ders modülleri, deneysel çalışmaları proje koordinatörlüğü tarafından öğretmenler ile internet üzerinden her hafta paylaşılır. Öğretmenler, öğrencileri ile birlikte proje kapsamı içerisinde yer alan uygulamaları diğer tüm S.O.S. proje okulları ile birlikte eş zamanlı olarak yürütürler. Projenin kendisine özel olan grup sayfasında okullar her hafta gerçekleştirdikleri etkinlikleri diğer proje okulları ile paylaşırlar.

Okullarda tüm çalışmaları tamamlayan öğretmen ve öğrencilerin hepsi ve okul müdürleri yılsonunda S.O.S. Projesi uluslararası sertifikalarını alırlar. Sonraki yıllarda projeye devam etmek isteyen proje grupları, proje çalışmalarını gelecek yıllarda da program dahilinde proje koordinatörlüğü ile iş birliği yaparak sürdürürler.

4.) S.O.S. Proje grupları, Ulusal / Uluslararası Çocuk Zirveleri, Bilim Festivalleri ve Bilim Yarışmalarına delege gruplar olarak katılabilirler ve uluslararası sertifikalarını alırlar.

PROJENİN GÖRÜNÜRLÜĞÜ

1.) SOS Projesi uygulamaları bugüne değin farklı tarihlerde olmak üzere;

– Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen uluslararası yarışmalarda ülkemize iki yıl üst üste “Eğitim Projelerinde En Aktif Ülke” kategorisinde Birincilik ödülü kazandırmıştır.

– Çeşitli Uluslararası Yarışmalarda Altı Avrupa ödülü almıştır.

– Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen uluslararası yarışmada, “Eğitim Uygulamaları” kategorisinde katılımcı 36 ülke arasından “En Fazla Oy Alan En İyi Eğitim Uygulaması” ödülünü almıştır.

– Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen uluslararası yarışmada, iki kez olmak üzere, Projeler kategorisinde katılımcı 36 ülke arasından “En Fazla Oy Alan En İyi Proje” ödülünü almıştır.

– Finlandiya’da , “En İyi Eğitim Uygulamaları” kategorisinde “En İyi Üç Uygulamadan Biri” ödülünü almıştır.

– A. B.D. tarafından, her kıtada yalnızca bir projeye verilen Avrupa Kıtası büyük ödülünü almıştır.

2.) Proje uygulamaları 2005 yılından bu yana farklı tarihlerde iki kez olmak üzere A.B.D.’de gerçekleştirilen “N.A.A.E.E. World Conference on Environmental Education” Dünya Çevre Konferansında davetli olarak sunulmuştur.

3.) SOS Projesinin 2005 yılından bu yana yayımlanmış toplam 32 ulusal ve uluslararası konferans bildirisi bulunmaktadır.

4.) SOS Projesi 2005 yılından bu yana yerel, ulusal ve uluslararası çapta yazılı ve görsel basında çok geniş olarak yer almaya devam etmektedir.

5.) S.O.S. Projesi uygulamaları, halen Türkiye’de yayınlanmış bulunan iki adet bilim eğitimi uygulama kitabının içeriğini oluşturmaktadır.

Tüm Öğretmen Arkadaşlarımızı, 2022 Bahar Dönemi S.O.S. Projemize bekleriz.

Nilgün ERENTAY

SOS Projesi Genel Koordinatörü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × 1 =