Uluslararası Oyun Yazarlığı Yarışması

BBC World Service & British Council Uluslararası Radyo Oyun Yazarlığı Yarışması 2023: Yarışma kuralları
“Ödül”: Nakit Ödül ve Gezi
“Para Ödülü”: 2.500 Sterlin (veya BBC’nin takdirine bağlı olarak yerel para birimindeki eşdeğeri)
“Gezi”: Londra gezisi (bir kişi için standart uçak bileti ve konaklama) kazanan oyunun kaydedildiğini görmek ve ödül veren bir etkinliğe katılmak

1. Giriş yalnızca 12 Şubat 2023 tarihi itibariyle (a) 18 yaşın üzerinde olan ve (b) Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Channel Adaları veya Man Adası’nda ikamet ettiği kabul edilmeyen herkese açıktır ( “İngiltere”). Profesyonel ve daha önce yayınlanmış yazarlar katılmaya hak kazanır, ancak bu bir giriş şartı değildir. Uygunluk kanıtı isteyebiliriz.

2. Katılımcılar, BBC, BBC Group şirketi veya British Council çalışanları, bu tür çalışanların yakın akrabaları veya yarışmayla bağlantılı herhangi bir kişi olmamalıdır. Yaş, kimlik ve uygunluk kanıtı talep edilebilir.

3. Katılımcılar, seçtikleri herhangi bir konuda yaklaşık elli üç dakikalık bir radyo oyunu yazmalıdır.

4. Yarışmaya katılanlar oyun göndererek her oyun için:

a) katılımcıların orijinal eseridir
b) daha önceki bir eserin (örneğin bir roman) uyarlaması değildir
c) herhangi bir ortamda profesyonel olarak üretilmemiş olacaktır (resmi olmayan bir oyun okuması kabul edilebilir; bir oyun okuması kabul edilir) profesyonel bir yönetmen eşliğinde ve ücret ödemeyen bir seyirci önünde kabul edilebilir, ancak oyunculara ve/veya ödeme yapan bir seyirciye ödeme içeren bir performans) 31 Mart 2024’ten önce
kabul edilemez d) yayına, performansa veya yayına sunulmamış veya 31 Mart 2024 tarihinden önce herhangi bir kişi veya şirkete başka bir şekilde veya ortamda üretilmiş olması ve
e) 31 Mart 2024 tarihinden önce başka bir yarışmaya katılmamış olması.

Bu garantilerin ihlali, yarışmadan diskalifiye edilmekle sonuçlanacaktır.

5. Kazanan oyun yazarları, 31 Mart 2024 tarihinden önce diğer yayıncılardan veya yayıncılardan gelen yazıları için teklifleri kabul etmemeyi taahhüt etmiş sayılacaktır.

6. Gönderilen tüm metinlerin uzunluğu yaklaşık 53 dakika olmalıdır – bu genellikle minimum 45 sayfa A4 kağıt (veya eşdeğeri) ve maksimum 65 sayfaya eşittir (not, kaba bir kılavuz sayfa başına bir dakikadır; lütfen okuyun ve göndermeden önce oyununuzu zamanlayın). Oyunda en fazla altı ana karakter bulunmalıdır (her biri birkaç satırdan fazla olmayan 3 taneye kadar küçük “ikiye katlanan” karakter de olabilir). Çocuklar için merkezi roller olmamalıdır. Kelime sayısı yakl. 9000-10000 kelime.

7. Senaryonuza, oyunun tüm hikayesini özetleyen kısa bir özet eşlik etmelidir. Bu, 400 kelimeden fazla olmamalıdır.

8. Giriş için iki kategori vardır. Biri birinci dili İngilizce olan adaylar, diğeri ise ikinci dili İngilizce olan adaylar içindir. BBC, bir kazananı açıklamadan önce seçilen kategori için uygunluğun kanıtlanmasını isteyebilir. Çevrilmiş girişler için, çevrilmiş yazının bu kurallara ve giriş gerekliliklerine tam olarak uymasını sağlamak katılımcının sorumluluğundadır ve katılımcı, Kural 14 uyarınca çevirmen veya çevirmenler adına bir sözleşme yapma hakkına sahip olmalıdır. Çeviriler için BBC tarafından ek ödeme yapılamaz.

9. Oyun büyük ölçüde veya tamamen İngilizce olarak yazılmalıdır. Ne yazık ki çeviri hizmeti sunma imkanımız bulunmamaktadır. Çevrilmiş girişler, çevirmene veya çevirmenlere atıfta bulunarak bu gerçeği kabul etmelidir. Çevrilmiş girişler, birinci dil kategorisi olarak İngilizce’ye girilecektir.

10. Yarışma 24 Ekim 2022’de başlar ve 12 Şubat 2023’te sona erer. Başvurular 12 Şubat 2023 GMT gece yarısına kadar alınmalıdır. Bu saatten sonra alınan başvurular dikkate alınmayacaktır. Katılımcılar, bulundukları yerin saat dilimlerine göre eşdeğer kapanış saatini kontrol etmekten sorumludur.

11. Başvurular aşağıdaki yollardan biriyle yapılmalıdır:

• Aşağıdaki adrese postayla: International Playwriting Competition 2023, BBC Radio Drama, Room 6015 BBC Broadcasting House, Portland Place, Londra W1A 1AA, Birleşik Krallık

• çevrimiçi formu doldurarak https://www.bbc.co.uk/send/u21134593 adresinde çevrimiçi

• aşağıdaki e-posta adresine e-posta ile: radioplay@bbc.co.uk

12. Tüm başvurulara, www.bbcworldservice.com/radioplay adresinden indirilebilen veya web formu aracılığıyla gönderilebilen başvuru formunun doldurulmuş bir kopyası eşlik etmelidir . Gerekli tüm kutular doldurulmalıdır. Girişin bir parçası olarak sunulan herhangi bir veri, www.bbcworldservice.com/radioplay adresinde bulunan gizlilik bildirimine uygun olarak işlenebilir .

13. Katılımcılar bireysel veya grup olarak katılabilir. Grup olarak giriyorsanız, tüm katılımcılar giriş koşullarını karşılamalı ve aynı kategoriye hak kazanmalıdır. Hiçbir üye bireysel olarak da girmemiş olmalıdır. Lütfen ödülün kategori başına yalnızca bir uçak bileti ödemesini içerdiğini unutmayın.

14. İki veya daha fazla yazar tarafından başvuru yapılması durumunda, BBC’nin ilgili her yazarın para ödülünden pay almaya ve bu fonları bir adaydan almaya hazır olduğuna dair yazılı veya e-posta onayına ihtiyacı olacaktır. yazarlardan biri olun, para ödülü sadece bir kişiye ödenecektir. Aday, yazarlar tarafından seçilecek ve bu fonları diğer yazarlara dağıtmak onun sorumluluğunda olacak ve organizatörler bu konuda hiçbir sorumluluk kabul etmez. Kural 8 uyarınca, çeviriler için BBC’den herhangi bir ek ödeme yapılmayacaktır.

15. Grup girişleri de dahil olmak üzere kişi başına yalnızca bir girişe izin verilir. Birden fazla giriş gönderirseniz, yalnızca alınan ilk giriş dikkate alınacaktır. Lütfen daha önce girdiğiniz oyunları göndermeyin.

16. Başvurunuzu bir takma adla göndermeyi seçebilirsiniz (bu ad altında tanıtılacak ve yayınlanacaktır); ancak, doğrulama amacıyla her girişe gerçek adınızı eklemelisiniz.

17. En fazla 20 senaryodan oluşan bir kısa liste, en fazla 6 jüri üyesinden oluşan bir panele gönderilecektir. Bunlar her yıl davetle seçilir ve genellikle Devreye Alma Editörü, BBC World Service, İngilizce; British Council Tiyatro ve Dans Direktörü; Sorumlu Yapımcı, BBC Radio Drama; ve bir aktör veya yönetmen ve bir yazar. Jüriye özel seçim kriterleri verilir ve bu senaryolardan iki oyun (her iki kategoriden) kazanan olarak seçilir.

18. Tüm girişler, katılımcının orijinal eseri olmalı ve başka herhangi bir tarafın haklarını ihlal etmemelidir. Yarışmaya katılanların bu kuralları göz ardı etmesi durumunda BBC hiçbir sorumluluk kabul etmez ve adaylar bu kuralların ihlal edilmesinden kaynaklanan herhangi bir üçüncü şahıs iddiasına karşı BBC’yi tamamen tazmin etmeyi kabul ederler.

19. Girişler, küçük düşürücü, müstehcen veya her yaştan geniş bir kitleyi gücendirebilecek gibi herhangi bir uygunsuz materyal içermemelidir. İçerik aşırı küfür veya müstehcen dil içermemelidir.

20. Katılımcılar girişlerinin telif hakkını elinde tutar ancak BBC’ye girişlerini radyo, podcast ve çevrimiçi dahil olmak üzere tüm Dünya Hizmeti ses platformlarında üretmesi ve yayınlaması için özel bir lisans verir. Katılımcıların, BBC’ye özel seçeneklere tabi olarak diğer medyalarda belirli ikincil hakları saklı tutmalarına izin verilecektir.

21. Kural 8’e göre, iki giriş kategorisi olacaktır: İngilizce’nin katılımcının birinci dili olduğu ve İngilizce’nin katılımcının ikinci dili olduğu bir kategori. Her kategori için bir tane olmak üzere en fazla iki Ödül vardır. BBC, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, kişilere veya mülke herhangi bir zarar verme riski oluşturacak veya artıracak veya BBC Yazım Yönergeleri ile bir çelişki yaratacaksa, bir katılımcıyı değerlendirme sürecinin herhangi bir aşaması için öne sürmeme hakkını saklı tutar. . BBC, Gezi ile ilgili her türlü seyahat ve konaklama düzenlemelerinin yapılmasından sorumlu olacaktır. Kazananlar kendi vizelerini ayarlamaktan ve diğer Birleşik Krallık giriş şartlarına uymaktan sorumlu olacaklardır. BBC, katılımcılara yapılacak ödemelerin kanunen kısıtlandığı durumlarda Nakit Ödülü ödememe hakkını saklı tutar. Kazananlar kendilerini diğer BBC programları ve tanıtımı için uygun hale getirmelidir. Ödül belirtildiği gibidir ve ertelenemez veya devredilemez. Nakit alternatifi olmayacak.

22. Herhangi bir yeni oyunda olduğu gibi, BBC kazanan oyunların daha fazla taslağını ve revizyonunu isteyebilir. Kazananlar, BBC ile birlikte yeniden taslak ve revizyon çalışması yapmaya istekli ve muktedir olmalı ve oyunun yeniden yazımında Yapımcılarla çalışacaklarını kabul etmelidir. Bu çalışma muhtemelen Haziran 2023 ile Eylül 2023 arasında gerçekleşecek ve kazanan katılımcıların bunu başarmak için boş zaman tutmaları ve iletişim halinde olmaları gerekecek. Bu çalışma, e-posta veya mevcut en uygun yöntem kullanılarak kazanan katılımcı ile tamamlanacaktır. Bu iş tamamlanmazsa, bir oyunun ödüllü statüsünü iptal etme hakkını saklı tutarız.

23. BBC, kazananların nihai taslak senaryolarında küçük kesintiler, değişiklikler ve düzenlemeler yapma hakkını saklı tutacaktır ve tüm editoryal kontrol BBC’ye aittir.

24. Oyundaki karakter(ler) veya durum(lar) gerçek durum(lar) veya gerçek kişilerle ilgiliyse, canlı veya ölüyse BBC’ye haber vermelisiniz.

25. Tatmin edici bir kaydın yapılmasına bağlı olarak, kazanan oyunların 2024 Baharı civarında bir noktada BBC World Service’te yayınlanması amaçlanıyor. yürürlükteki yerel yasaları dikkate alarak BBC Radio Drama yayını. BBC World Service İngilizce radyo hizmetinde bir yayın döngüsü için para ödülü olarak sunulan 2.500 Sterlin dışında hiçbir ücret ödenmeyecektir. Dünya Hizmetinde tekrarlanırsa, ilk tekrar döngüsü için £ 1250 sterlin ödenecek ve bundan sonra BBC, tümü sözleşmeye uygun olarak belirli yayın ve diğer haklara sahip olacaktır. Çevrimiçi veya podcast dahil olmak üzere diğer platformlarda dağıtım için herhangi bir ek ücret ödenmeyecektir.

26. BBC, British Council, bunların alt yüklenicileri, iştirakleri ve/veya acenteleri, herhangi bir kaydın uygun şekilde kaydedilmemesine neden olabilecek herhangi bir teknik arıza veya arıza veya diğer herhangi bir sorun için hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.

27. Yasaların izin verdiği ölçüde, BBC, British Council, bunların yüklenicileri, yan kuruluşları ve/veya acenteleri, mali, itibar kaybı veya hayal kırıklığı. Bu, taşıma sırasında kaybolan veya çalınan girişleri içerir.

28. Yarışmanın düzenleyicisi British Broadcasting Corporation’dır. Geçerli yasa İngiltere ve Galler’inkidir.

29. Bu yarışma, ayrıntıları BBC’nin Standartlar ve Yönergeler web sitesinde bulunabilen BBC’nin Yarışmalar için Davranış Kurallarına uygundur: https://www.bbc.com/editorialguidelines/guidance/code-of-conduct