Uluslararası Öğrenci Sempozyumu

UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliği ile dünyanın birçok ülkesinde uluslararası öğrenci çalışması yapan kurum ve şahısların konuk ve konuşmacı olarak katılacağı Uluslararası Öğrenci Sempozyumunun açılışı 6-8 Kasım tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir. Dünyadaki uluslararası öğrenci hareketliliğinin ve uluslararası öğrencilerin yaşadığı sorunların ele alınacağı sempozyum üç gün devam edecektir.

Organizasyonun Amacı
Dünyadaki uluslararası öğrenci hareketliliğini daha yakından takip ederek küresel eğilimler ışığında eğitim açısından ülkemizi bir cazibe merkezi haline getirmek.
Uluslararası öğrenci hareketliliğinde ülkemizin bir eğitim üssü olmasına katkıda bulunmak.
Dünyanın muhtelif ülkelerinde, farklı kıtalarda, değişik coğrafyalarda uluslararası öğrencilere yönelik çalışma yapan sivil toplum kuruluşları, öğrenci organizasyonları, üniversiteler, akademik kurullar ve ilgili-yetkin kişilerle tecrübe paylaşımı yapmak.
Uzun vadede dünyanın muhtelif coğrafyalarında uluslararası öğrenci çalışması yapan paydaş – ilgili birim-merci-kişi-kurullar arasından koordinasyonu sağlayacak, tecrübe paylaşımına hizmet edecek, uluslararası öğrenci hareketliliğine katkı sağlayacak bir üst yapılanmanın teşekkülünü sağlamak.
Uluslararası öğrenci hareketliliği ve uluslararası eğitim konusunda bir literatür taraması yapmak, akademik çalışmalara kaynaklar hazırlamak.

Organizasyonun İçeriği
Dünyada en fazla uluslararası öğrenci ağırlayan ülkelerde, uluslararası öğrencilere yönelik çalışmalarda stk öğrenci organizasyonu, üniversitelerin ilgili akademik birimi, temsilcilerin katılımıyla İstanbul’da 3 günlük bir organizasyon gerçekleştirilecektir.
Bu organizasyon içerisinde 4 program gerçekleşecektir;
1. Kurumların kendilerini ve ülkelerindeki uluslararası öğrenci hareketliliği hakkında sunum yapacakları bir sempozyum olacaktır.
2. Dünyadaki uluslararası öğrenci hareketliliği sorunları üzerine ve uzun vadede bir üst yapılanmanın oluşturulmasının istişare edileceği bir çalıştay olacaktır.
3. Uluslararası eğitim ve eğitimin uluslararasılaştırılması konulu akademik bildirilerinin sunulacağı bir sempozyum olacaktır.
4. Dünyanın farklı coğrafyalarından gelecek bu temsilcilerle, ülkemizde uluslararası öğrencilere yönelik çalışma yapan sivil toplum kurumları, kamu ve diğer tüm ilgili paydaş kurumlar ziyaret edilerek, tecrübe paylaşımı ve çalışmaların yerinde görülmesi sağlanılacaktır.

Anasayfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin