Uluslararası Öğrenci Kent Rehberi Yarışması

Uluslararası Öğrenci Kent Rehberi Yarışması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye eğitim almak için gelen uluslararası öğrencilerin uyum sürecini verimli bir şekilde geçirebilmeleri için “Uluslararası Öğrenci Kent Rehberi” yarışması düzenliyor. Yarışmaya üniversitelerimizde eğitim alan Türk ve uluslararası öğrenciler birlikte hazırlayacağı projeyle katılabilecek. Bu sayede ülkemize gelecek yeni uluslararası öğrenciler, yaşayacakları şehirleri daha önce gelen uluslararası öğrenciler ve Türk öğrencilerin gözünden görecek.
Son yıllarda önemli bir eğitim üssü haline gelen Türkiye, “Türkiye Bursları” programıyla dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencilere yükseköğrenim alanında eğitim fırsatı sunuyor. Türkiye Burslarına dünyanın hemen hemen her ülkesinden başvuru alan Türkiye, her yıl ülkemizdeki çeşitli üniversitelerde 5 bin uluslararası öğrenciye de burs imkanı sağlanıyor. Bu programının koordinasyonunu sağlayan YTB, Türkiye’ye gelen uluslararası öğrencilerin oryantasyon ve kültürel adaptasyon süreçlerinin en verimli şekilde geçmesi için “Uluslararası Öğrenci Kent Rehberi” konulu bir yarışma düzenliyor. Yarışmaya hali hazırda üniversitelerimizde eğitim alan Türk ve uluslararası öğrenciler hazırlayacakları ortak projeyle katılabilecek. Böylelikle Türkiye’ye yeni gelecek uluslararası öğrenciler yaşayacakları şehirleri daha önce ülkemize gelen uluslararası öğrenciler ve Türk öğrencilerin gözünden görebilecek.

ESKİ ÖĞRENCİLER TECRÜBELERİNİ AKTARACAK

Yarışmaya Türkiye’de eğitiminin 2,3 veya 4. senesinde olan öğrenciler katılabilecek. Böylelikle Türkiye ve okuduğu şehir ile ilgili izlenim ve tecrübelerin aktarılması hedefleniyor. Bu kapsamda Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Samsun, Antalya, Trabzon, Adana, Gaziantep, Mersin ve Erzurum şehir rehberlerinin hazırlanması planlanıyor. Bunun için bu illerden birine yönelik hazırlanacak “Kent Rehberi” ile yarışmaya katılım sağlanması gerekiyor. Yarışmaya Türkiye’deki üniversitelerde yükseköğrenim gören Türk ve uluslararası öğrenciler katılabilecek. Ekip halinde katılım sağlanması zorunlu olup, katılacak ekiplerin en az 3, en fazla 5 kişiden oluşması şartlar arasında yer alıyor. Ekiplerde biri Türkiye Burslusu olmak üzere, en az 2 uluslararası öğrenci olması şartı aranıyor.

Yarışmada her şehir için birinci seçilen takım 7.500 TL, ikinci seçilen takım 5.000 TL ve 3. seçilen takım 2.500 TL ile ödüllendirilecek. Başvurular ise 18 Aralık 2017 – 16 Mart 2018 tarihleri arasında alınacak.

Yarışma ile ilgili detaylara www.turkiyeburslari.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.