ULUSLARARASI MAKİNA TASARIM VE İMALAT KONGRESİ 2012

15. ULUSLARARASI MAKİNA TASARIM VE İMALAT KONGRESİ (UMTİK 2012)
19-22 Haziran 2012, Pamukkale, Denizli, Türkiye

15. Uluslararası Makina Tasarım ve İmalat Kongresi (UMTİK 2012), 19-22 Haziran 2012tarihleri arasında, yurdumuzun doğal ve tarihi zenginlikleriyle ünlü ilçesi Pamukkale’de gerçekleştirilecektir. Daha önceki yıllarda yapılmış olan UMTİK Kongrelerinde olduğu gibi, UMTİK 2012’nin amacı Türkiye’den ve dünyanın bir çok yerinden alanlarında tanınmış seçkin akademisyenleri ve profesyonelleri bir araya getirerek makina tasarımının ve imalatının, imalat sistem ve teknolojilerindeki son gelişmelerin tartışılabileceği bir forum oluşturmaktır.
UMTİK 2012’de kongrenin ilk günü olan 19 Haziran 2012 tarihi “Yüksek hızlı, yüksek performanslı talaşlı imalat ve takım tezgahları” konusunda çağrılı bildirilerin sunumuna, endüstriyel seminerlere ve özel oturumlara ayrılmıştır.
Kongre aşağıdaki konuları (bunlarla sınırlı kalmamakla birlikte) kapsamaktadır:

Üretim Süreçlerinin Tasarımı

Makina Tasarımı ve Uygulamaları

Mühendislik Tasarım Metodolojisi ve Tasarım Modelleri

Mühendislik Tasarımında Yeni Yaklaşımlar

Makina Elemanları ve Mekanik Sistemlerin Tasarımı, Modellenmesi, Analizi ve Hasar Oluşumu

MEMS’in Mekanik Tasarımı ve Üretimi

Makina Tasarım ve İmalatında İleri Malzemeler

İmalat Sistemlerinin ve Proseslerinin  Modellenmesi ve Simülasyonu

Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat

Bilgisayar Tümleşik İmalat Sistemleri

Esnek ve Dağıtık İmalat Sistemleri

Sürdürülebilir İmalat

Mikro Üretim

Makina Tasarım ve İmalatında Akıllı Sistemler

Tasarım ve İmalatta Yeni Gelişen Teknolojiler

Tasarım ve İmalatta Mühendislik Eğitimi
Kongre dili Türkçe ve İngilizce’dir. Türkçe ve İngilizce bildiriler ayrı oturumlar ve ayrı salonlarda düzenlenecek, çeviri yapılmayacaktır. Tecrübe ve bilgi birikimlerini yaymak, paylaşmak ve yenilemek isteyen akademisyenler ve endüstride çalışan mühendislerin bu foruma konuşmacı veya izleyici olarak katılımlarını beklemekteyiz.
Kongrenin ana çerçevesi dahilinde belirli konularda Ingilizce dilinde düzenlenecek özel oturumlar, önceki UMTİK kongrelerinde olduğu gibi UMTİK 2012 kapsamında da yer almaktadır. Geçmiş yıllarda bu oturumlar, akademisyenleri ve endüstride çalışan uzmanları seçkin konularda bir araya getirerek yeni tanışma ortamları oluşturmuştur. UMTİK 2010’de düzenlenen özel oturumlardan bazıları “Kompozit Malzeme Tasarım ve Üretimi”, “Mikro-İmalat”, “Otomotivde Yolcu Güvenliği için Tasarım”dır. Bu ilk çağrıyla, sizleri kongrenin ana hatları dahilinde belirleyeceğiniz konularda özel oturumlar düzenlemeye ve bu konudaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz.

UMTİK 2012 kongresi, Pamukkale’de, travertenler ve antik Hierapolis şehrinin hemen yanında bulunan Colossae Otel’de yapılacaktır (Colossae Themal Spa Hotel – http://www.colossaehotel.com). Otelde kalacak katılımcılar, bir kaplıca kür oteli olan Colossae’de bulunan havuzlarda, Pamukkale termal suyu ve Karahayıt kırmızı suyundan yararlanabilecektir. Traverten ve Hierapolis antik şehrine ek olarak, yakın çevrede antik Laodikya kilisesi, travertenleriyle ünlü Kaklık mağarası gibi bir çok doğal ve tarihi mekanların bulunması, konferans dışında kalan zamanlarda katılımcılara gezilip görülecek çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Kongre detayları belli oldukça, Colossae Otel dışında farklı bütçelere uygun konaklama seçenekleri de önümüzdeki aylarda kongre web sitesinde (www.umtik.com) duyurulacaktır. (konferans web sitesi adresi kontrol edilecek).
UMTIK-2012 için önemli tarihler aşağıda belirtilmiştir:
 

Bildiri göndermek için son gün: 24 Şubat 2012
Kabul edilen bildirilerin duyurulması: 16 Mart 2012
Bildirilerin son halinin gönderilmesi ve
bildiri sahiplerinin konferans kaydı için son gün:    6 Nisan 2012
Konferans programının duyurulması: 11 Mayıs 2012

Başarılarla dolu bir UMTİK kongresi daha gerçekleştirmek için, UMTİK 2012’ye katılımınızı ve değerli katkılarınızı bekliyoruz. Düzenleme komitesi üyeleri ile kongre hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için irtibata geçebilirsiniz. Sizleri 2012’de Pamukkale’de aramızda görmeyi diliyoruz.

Saygılarımızla,
DÜZENLEME KOMİTESİ
Metin AKKÖK* ([email protected])
Abdulkadir ERDEN** ([email protected])
S. Engin KILIÇ* ([email protected])
Ilhan E. KONUKSEVEN* ([email protected])
Tezcan ŞEKERCİOĞLU*** ([email protected] )
Can ÇOĞUN*([email protected])

 

*Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü, Ankara, Türkiye
**Atılım Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü, Ankara, Türkiye
***Pamukkale Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü, Kırıklı Kampüsü 20070, Denizli, Türkiye