Uluslararası Kavram Proje Yarışması

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu
Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri (SEES)

Uluslararası Kavram Proje Yarışması (ICPC 2013)
Tüm Lise Öğrencilerine Açık

Dünyamızın 21. yüzyıldaki en önemli sorunlarına çözüm yolları bulmak üzere kurulan ve tüm Orta Doğu’da özel bir konuma sahip olan ODTÜ KKK Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı, lise öğrencilerine yönelik Uluslararası Kavram Proje Yarışması ICPC) düzenlemektedir. ICPC, Yaşamsal Üçlü olarak nitelendirdiğimiz Sürdürülebilir Çevre, Sürdürülebilir Enerji ve Sürdürülebilir Su Kaynakları konularında farkındalığını artırmak ve geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır.

İlgilenen yarışmacıların önce iki kişilik bir takım oluşturması, Yaşamsal Üçlü ile ilgili bir sürdürülebilirlik sorununa çözüm oluşturabilecek özgün bir kavram proje geliştirmesi ve bu kavramı bin kelimelik İngilizce veya Türkçe bir yazı ve en fazla üç şekille anlatmaları beklenmektedir. Şekiller, hedef alınan problemi, kurgulanan kavram çözüm ve/veya işlem akışını görsel olarak anlatmak için kullanılabilecektir. ICPC web sitesi aracılığıyla toplanacak olan elektronik başvurular aşağıdaki ölçütler kapsamında bir jüri paneli tarafından değerlendirilecektir:

i. Problemin Sürdürülebilirlikle İlişkisi,
ii. Kavram Çözümün Özgünlüğü, Yapılabilirliği ve Etkinlik Derecesi,
iii. Yazı ve Çizim Kalitesi.

Üç finalist takım Haziran 2013’de projelerini jüri önünde sunmak üzere beş günlüğüne ODTÜ KKK’na tüm masrafları tarafımızdan karşılanmak üzere davet edileceklerdir. Birinci gelen takım üyeleri “Junior Green Brain of the Year, 2013” (Yılın Genç Yeşil Beyni, 2013) ünvanını kazanacaklardır. Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü olan takımlara, sırasıyla, 1000, 750 ve 500 Avro tutarında parasal ödül verilecektir.

Yetenekli lise öğrencilerini ICPC 2013’ye katılmaya ve güzel dünyamıza sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için fikirlerini sunmaya davet ediyoruz.

ICPC 2013 Özet Kuralları:

Katılım: Uluslararası geçerliliği olan orta öğretim diploması veren lise öğrencileri
(TC Milli Eğitim Bakanlığı ve KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından onaylanan orta öğretim diplomaları geçerlidir)
Takım Boyutu: 2 kişi
Tema: Yaşamsal Üçlü (Sürdürülebilir Çevre, Sürdürülebilir Enerji, Sürdürülebilir Su )
Başvuru Formatı: Problemi tanımlayan, önerilen kavram çözümü anlatan ve yapılabilirliği tartışan ~1000 kelimelik İngilizce veya Türkçe öneri belgesi. Anlatımı görsel tanımlama, akış çizelgesi ve/veya kritik verilerle desteklemek üzere 1’le 3 adet arası şekil.
Başvuru Yeri : web sayfasından (elektronik)
Değerlendirme: 5 Kişilik Jüri Paneli
(Kampusta Sunum Yapacak) 3 Finalistin Belirlenmesi: 15 haziran 2013.
3 finalistin ODTÜ KKK’da sunum yapması için tarihler daha sonra açıklanacaktır.
Ödül*:
Birinci: 2000 TL
İkinci: 1500 TL + 3 Finaliste KKTC Gezisi
Üçüncü: 1000 TL

(Yarışmanın ikinci aşamasında, kampüste sunum yapmaya hak kazanan her finalist
takımla birlikte, arzu edilirse 1 danışman öğretmen de misafir edilebilcektir.)

Ölçütler – Başvurular şu ölçütlere göre puanlanacaktır:
Problemin südürülebilirlikle olan ilişkisi
Kavram çözümün özgünlüğü, yapılabilirliği ve etkinlik derecesi
Yazı kalitesi

* Hiçbir başvurunun yeterli bulunmadığı durumlarda Jüri Paneli ödül vermeme hakkını korur.