Uluslararası İzmir Kısa Film festivali

Uluslararası İzmir Kısa Film festivali Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden biri olmuştur.

Uluslararası İzmir Kısa Film festivali ilk kez 2000 senesinde düzenlenmiş ve o günden bu yana Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden biri olmuştur. Festivalin, düzenlendiği İzmir kentinin tek sinema festivali olma özelliği büyük önem arz etmektedir.

Her sene uluslararası ve ulusal kategorilerde kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarındaki kısa filmlere Altın Kedi ödülleri veren festival, yurtdışından ve Türkiye’den sinema dünyasında önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı bir canlılık da getirmektedir.

Yarışmalı bölüm dışında Türkiye’den ve dünyadan o yılın panoramasını çizmek amacı ile, özenle seçilmiş filmler gösterime alınmakta ve sinemaseverlerle buluşturulmaktadır. Film gösterimleri paneller, söyleşiler, sergiler ve başka etkinliklerle de desteklenmektedir. Bu açılardan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali seyirciyle en fazla kaynaşan, kitlelere en başarılı biçimde ulaşan kısa film festivali olma özelliğini de korumaktadır.Film gösterimlerinin önemli bir kısmı filmlerin ekip ve oyuncularının da katılımıyla gerçekleşmektedir. Festival böylelikle sinemacı ve seyircileri bir araya getiren önemli bir buluşma noktası olmaktadır.

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, ülkemizin kısa filmcilerinin ulusal ve uluslararası platformlarda daha çok ve daha etkin bir şekilde temsil edilmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Altın Kedi Ödülleri, Türkiye’de Kısa Film Alanında uluslararası kategorisi bulunan tek ödüldür.

Altın Kedi Ödülleri, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali tarafından; kısa film üretimine destek olmak, kısa film yapımını özendirmek, olanaklar ölçüsünde destek vermek, kısa filmcilerin ulusal ve uluslararası platformlarda daha çok ve daha etkin bir şekilde tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla ilk kez 2004 yılında verilmeye başladı.

Bugüne kadar faklı kategorilerde 35 Altın kedi ödülü 14farklı ülkeden kısa filmciye verildi. Altın Kedi Ödülleri, Türkiye’de Kısa Film Alanında uluslararası kategorisi bulunan tek ödül olarak halen verilmektedir.

• Festivale 35mm, 16mm, Digital ve video formatındaki tüm yapımlar katılabilirler. Festivale katılacak olan filmler, DVD/HD/BLUERAY ve PAL Sistemlerinden biri ile kaydedilmiş olmalıdır.

• Filmlerin İngilizce altyazılı olması ve diyalog listesinin gönderilmesi zorunludur.

• Festivale katılacak olan yapımların seçiminde, festival katalogu ve diğer kitle iletişim araçlarında kullanılmak üzere aşağıda sıralanan malzemeler festival adresine gönderilmelidir:

• Mevcut ise filmin HD (h.264 .MOV) formatında 720P veya 1080P kopyası.
• Filmin DVD formatında PAL olarak kaydedilmiş kopyası (HD .MOV gönderilen filmler için gerekli değildir).
• Festival kataloğu için filmle ilgili 2 adet fotoğraf (jpg formatında, en az 720×576 piksel boyutunda)
• Yönetmenin yüksek çözünürlüklü fotoğrafı
• Yönetmenin kısa özgeçmişi (Türkçe ve Ingilizce)
• Yönetmenin filmografisi (Türkçe ve Ingilizce)
• Filmin kısa özeti (Sinopsis)
• Yönetmenin biyografisi

Ulusal ve Uluslararası Yarışma Katılım Koşulları:
• Uluslararası İzmir Kisa Film Festivali ulusal ve uluslararası alanlarda kısa film yarışması yapacaktır. Yarışmacılar basvurularını www.izmirkisafilm.org adresinden yapmak zorundadırlar. Diğer başvurular dikkate alınmayacaktır. Katılımcı hangi yarışmaya ( ulusal ve uluslararası alanlarda ) katılmak istediğini belirtmek zorundadir.

• Aynı eserle iki yarışmaya basvurmak mümkün değildir. Ancak Ulusal yarışma seçici kurulu uygun gördüğü eseri Uluslararası yarışma seçici kuruluna önerebilir. Bu durumda eser sahibi durumdan haberdar edilir.

• Yarışma jürisi Ulusal ve Uluslararası yarışmada Kurmaca, Deneysel, Belgesel ve Animasyon dallarında en iyi filmleri ödüllendirecektir. Jüri bunların dışında övgüye değer bulduğu eseri ödüllendirebilir.

• Ulusal yarışmaya katılabilmek için yapımcılardan en az birinin ya da yönetmeninin T.C vatandaşı olması gerekmektedir.

• Ulusal ve Uluslararası yarışmaya süresi 30 dakikayi asmayan yapımlar katılabilir. Yarışmaya, 2011-2012 tarihli yapımlar katılabilir.

• Daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalarda ödül almış olmak katılmaya engel değildir.

•Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 14 Eylül 2012 dir.

• Yarışmacılar birden fazla eserle yarışmaya katılabilirler. Yarışmada gösterilecek olan filmler, ve yarısmaya kalan finalistler ön elemeden sonra 5 Kasım 2012 tarihinde www.izmirkisafilm.org adresinden ilan edilecektir.

• Ön eleme kurulu, Festival yönetimi içinden ya da dışından seçilecek sanatçı, akademisyen ve profesyonellerden olusur. Jüri daha sonra ilan edilecektir.

• Festival teknik olarak yeterli görmediği yapımları gösterimden çekme hakkına sahiptir.

•Özel Kosullar: Festival yönetimi, istek doğmasi halinde festivalde gösterilen filmlerin DVD kopyalarını, Ulusal ve Uluslararası festivallerin yarışma dışı bölümlerinde, Arastırmacıların kullanımı için, Talepte bulunan ve uygun görülen kültürel etkinliklerde kullanılmasına izin verebilir. Bu durumda festival ofisi katılım formunda imzası bulunan hak sahibini imkanlar dahilinde haberdar eder. Festival Yönetiminin belirleyeceği filmler festival için özel olarak hazırlanmış program içerisinde bir kere gösterilmek üzere ve festivalin işbirliği yaptığı internet üzerinden yayın yapan web sitelerinde yayınına izin verebilir. Gösterim programına seçilen tüm yapımların yönetmenlerine katılım belgesi verilecektir.

• Başvuruda bulunan filmler 12 Ekim 2012 tarihinden sonra geri çekilemez. Filmler izleyicilere, Festival Yönetiminin uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Gösterimler sırasında festival yönetimine ya da salon görevlisine değişiklik önerilemez.