ULUSLARARASI İZMİR FİLM FESTİVALİ ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI 2012

Uluslararası İzmir Film Festivali bu yarışma aracılığıyla, Türkiye’de sinema sanatının gelişmesini, nitelikli ürünler verilmesini sağlamayı, ülke sinemasının nitelikli ürünlerinin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasına katkıda bulunabilmeyi ve bu ürünlerin dünya pazarına sunulmasını amaçlamıştır.

2-YARIŞMA TARİHİ
12.Uluslararası İzmir Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması 21-28 Nisan 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

3-YARIŞMAYA KATILIM
– Yarışmaya, son bir yıl içinde yapılmış ve herhangi bir ulusal film yarışmasında en iyi film ödülü almamış Türk filmleri katılabilir. (Türk filmi tanımına, T.C. Kültür bakanlığı tarafından benimsenmiş ölçütler dayanak alınmıştır.)
– Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasına, 35mm. ya da Dijital (DCP) kabul edilecektir.
– Yarışmaya başvuracak dijital filmlerin, tecimsel salonlarda gösterime uygun hale getirilmiş olacağı ve dijital sinema ses, görüntü ve veri dosyalarının depolanması ve dağıtılması için kullanılan dijital dosyaların toplandığı bir Dijital Sinema Paketi olarak gönderilmesi gerekmektedir. Bu paket bir taşınabilir diske depolanarak kurye aracılığı ile gönderilir.
– Yarışmaya filmin yasal sahibi başvurur. Filmin birden fazla yasal sahibi varsa, başvuru formunda diğer yasal sahiplerin imzası ya da ek olarak yazılı onayı yer almalıdır.
– Yarışmaya katılım için son başvuru tarihi 20 Mart 2012’dir.
BaĢvuru formlarıyla birlikte, aşağıdaki belgelerin 20 Mart 2012 saat: 17.00’ye kadar Festival Ofisi’ne teslim edilmesi gereklidir;
– Yarışmaya katılmak isteyenler başvuru formunu doldurarak, başvuranın imzasıyla son başvuru tarihine kadar Festival Merkezi’ne ulaştırmalıdır. (Başvuru formunun imzalı aslı mutlaka posta ile festival merkezine ulaştırılmalıdır.)
– Yarışmaya başvuran filmlerin 5’er adet DVD kopyası Festival Kurulu’nun değerlendirmesi için başvuru belgeleri ile birlikte Festival Merkezi’ne teslim edilir.
– Festivale başvuran filmlerin DVD kopyaları iade edilmez. Festival arşivinde saklanır.
– Yarışmaya katılmak için başvuran filmler 21-28 Nisan 2012 tarihleri arasında festival programlarında gösterimde tutulur; bu uygulama için ayrıca izin talep edilmez.
– Filmlerin 35 mm. ya da dijital kopyaları, festival bitim tarihi olan 30 Nisan 2012 tarihinden itibaren 15 gün içerisinde başvuru formunda belirtilen yapımcı şirket adresine gönderilecektir.
Filmlerin Son Teslim Tarihi:
– Finale kalan filmlerin 35 mm ya da dijital kopyaları, festival merkezine 15 Nisan 2012 tarihine kadar teslim edilir. Kopyaları belirtilen tarihte teslim edilmeyen filmler yarışmaya alınmaz.

Festival Ofisi:
ULUSLARARASI İZMİR FİLM FESTİVALİ
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü – Alsancak /İZMİR
Tel: 0.232.4647202 Fax: 0.232.4648161
Web: www.izmirfilmfest.com
E-Posta: [email protected]izmirfilmfest.com

İstanbul Ofisi:
Kitle Prodiksiyon
Halep pasajı N0:62 D:59
Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0.212.251.03.07 Tel&Faks: 0.212.251.03.08

Yarışma Filmlerinin Gösterime Sunulması:
– Yarışmaya başvuran filmler, ön değerlendirme yapılabilmesi için Festival Kurulu’nun izlemesine sunulur.
– Yarışmada finale kalan filmler, 21-28 Nisan 2012 tarihleri arasında İzmir sinema salonlarında ücretli ya da ücretsiz gösterilebilir.

4-BAŞVURU FORMU İLE BİRLİKTE VERİLECEK BELGE VE TANITIM MALZEMELERi
Başvuru sahipleri; gösterim, tanıtım, katalog ve basın bültenlerinde kullanılmak üzere aşağıda belirtilen tanıtım malzemelerini, başvuru belgesiyle birlikte eksiksiz olarak vermekle yükümlüdürler:
– Filmin 5 adet DVD kopyası (Ön değerlendirme ve festival tanıtım çalışmalarında kullanılır. Festivalden sonra geri verilmez. Festival arşivinde saklanır.)
– Filmin eser işletme belgesi
– Filmin (en fazla 250 sözcük) Türkçe ve İngilizce özeti (sinopsis).
– Filmin 10 adet afişi
– Basın ve tanıtım malzemeleri
– Filmden 10 adet fotoğraf (Çözünürlük 300 dpi )
– Yönetmenin Özgeçmişi (Türkçe ve İngilizce yaklaşık 150 sözcük), filmografisi ve fotoğrafı (Yüksek çözünürlükte).
– Filmin Time Code’lu İngilizce altyazı/diyalog listesi
– Filmin betacam veya DVD fragman bandı.
Tüm görsel ve yazılı bilgiler CD’ye kayıtlı (dijital) olarak gönderilmelidir.

5-ÖDÜLLER
1. EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ : Altın Artemis Heykeli
2. EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ : Altın Artemis Heykeli
3. EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ : Altın Artemis Heykeli
4. JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : Altın Artemis Heykeli
5. EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ ÖDÜLÜ : Altın Artemis Heykeli
6. EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ : Altın Artemis Heykeli
7. EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ : Altın Artemis Heykeli

6-SEÇİCİ KURULLAR
6.1.Festival Kurulu:
– Ön değerlendirme Festival Kurulu tarafından yerine getirilir. Festival’de Büyük Jüri’nin nihai değerlendirmesine sunulacak en fazla 10 filmi Festival Kurulu belirler.
– Ön Değerlendirme çalışması 20 Mart – 30 Mart 2012 tarihleri arasında tamamlanır, nihai değerlendirmeye kalacak 10 film belirlenir.
6.2. Jüri:
– Son değerlendirme Jüri tarafından 21-28 Nisan 2012 tarihleri arasında yapılır.
– Jüri, Festival tarafından, sinema ve sanat dünyasından isimlerden 5-7 kişinin katılımı ile oluşturulur.
– Festival Genel Koordinatörlüğü seçici kurul karar toplantılarında, oy hakkı olmayan ve yarışma yönetmeliğinin uygulanmasına yardımcı olmak amacıyla bir gözlemci bulundurur.
– Büyük Jüri Başkanı Festival Genel Koordinatörlüğü’nün davetiyle belirlenir.

7-FİLMLERİN SİGORTASI
– Yarışmaya katılan filmlerin sigortasından (All risk kapsamında) festivali düzenleyen kurum sorumludur.  Sigorta süresi; sinema filminin festival yönetimince teslim alındığı tarihten, iade için nakliye firmasına teslimi tarihine kadar geçerli olacaktır. Nakliye firmasına teslimden sonra festivali düzenleyen kurumun sorumluluğu sona erer.

8-DİĞER HUSUSLAR
– Festival Yönetimi, gösterim için yeterli teknik özelliklere sahip olmayan filmleri festival dışı bırakma hakkına sahiptir.
– 12.Uluslararası İzmir Film Festivali Uzun Metraj Ulusal Film Yarışması ‘na katılanlar, bu yönetmelik koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
– Yönetmelikte ayrıca belirlenmeyen konularda karar yetkisi, Festival komitesine aittir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin