Uluslararası İletişim Sempozyumu

Uluslararası  İletişim Sempozyumu 10 yaşında
Türk ve Amerikan iletişim bilimciler
İstanbul’da buluşuyor

İSTANBUL- Türk ve Amerikan iletişim bilimcilerin buluştuğu “Milenyumda İletişim Sempozyumu (Communication in the Millennium-CIM)” bu yıl 10. yıl dönümünü İstanbul’da kutluyor. İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde 24-26 Mayıs günleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyuma ünlü bilim insanları katılacak.
Teksas Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinin işbirliğinde 10 yıldır, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında dönüşümlü olarak organize edilen sempozyumda iletişim akademisyenleri, Sempozyum Bilim Kurulu tarafından sunulmaya değer bulunan bildirilerini tartışmaya açıyor. Bu yılki toplantı, Turkcell ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde Beyazıt Rektörlük binasında gerçekleştirilecek. Üç gün sürecek toplantılarda, Romanya, Malezya, İtalya, Hollanda, İran, Letonya, Amerika gibi dünyanın farklı ülkelerinden gelen iletişim bilimciler İngilizce olarak yaklaşık 70 bildiri sunacaklar.
Ünlü iletişim bilimciler, sempozyum tarihinden önce, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde,  hem akademisyenlere hem de iletişim öğrencilerine yönelik seminerler de verecek. Amerikalı ünlü iletişim kuramcısı Prof. Dr. Werner J. Severin’in İletişim Bilimlerinde Araştırma Uygulama Semineri 21 Mayıs, Alabama Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Joseph Phelps’in ‘STK’lar İçin Reklam Kampanyası İletişim Eğitiminde Etik’ adlı semineri ve Vidzeme Uygulamalı Bilimler Üniversitesi(Litvanya)’nden gelen Dr. Baiba Petersone’nın ‘Doğu Avrupa ve Baltık Ülkelerinde İletişim Yönetimi ve Halkla İlişkiler’ konulu semineri 22 Mayıs günü gerçekleşecek.

10. YIL KUTLANACAK
Bu yıl 10’uncusu İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nce Prof. Dr. Suat Gezgin’in desteğiyle düzenlenecek olan sempozyum hakkında bilgi veren, CIM 2012 Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Serra Görpe şunları söyledi:

“Uluslararası iletişim sempozyumu, ilk kez 2003 yılında Austin’deki Teksas Üniversitesi’nde düzenlendi. Ancak önce, akademik bir toplantı gerçekleştirme fikri, iletişim bilimi alanında süregelen, akademisyenleri ortak bir platformda buluşturan iletişim eksikliği ve ihtiyacından doğdu. 2001 yılında Teksas Üniversitesinde gündem belirleme kuramının isim babası Prof. Dr. Maxwell McCombs’ın davetlisi olarak Dr. Erkan Yüksel ile birlikte misafir öğretim üyesi olarak bulunduğumuz dönemde sempozyum organizasyonu için gerekli hazırlıkları tamamlayarak ilk adımı atmış olduk. O tarihte İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Suat Gezgin ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen Ünlü destek verdiler. İletişim bilimcilerin yoğun bir ilgisiyle karşılaştık. Bir yıl Türkiye’de ve bir yıl da Amerika Birleşik Devletlerinde olmak üzere sempozyumu bu yıl 10’uncu yaşına ulaştırdık. Sempozyumun Bilim Komitesi her geçen yıl yeni akademisyenlerin katılmasıyla daha da zenginleşti. Yönetim ve Danışma Kurulları oluşturuldu. Türk ve Amerikan bilim insanlarının oluşturduğu kurumsal bir kimliğe kavuştu. Önümüzdeki yıl sempozyuma University of Minnessota’nın ev sahipliği yapmasını planlıyoruz. Bir sonraki yıl ise yine Türkiye’de buluşacağız. İletişim bilimindeki akademik çalışmaları merak eden herkesi sempozyuma katılmaya bekliyoruz”

Bilgi için:
Prof. Dr. Serra Görpe
Tel: 212 440 00 00/12665
e-posta: serragorp@yahoo.com

Dr. Adem Ayten
Tel: 212-440 0000/12680
e-posta: ademay@gmail.com