Uluslararası Gençlik Şurası 2011

“Türkiye ve Dünya gençlerini Türkiye bakanlıklarını tartışmaya, Türkiye’nin genç bakanları olmaya davet ediyoruz” temalı şura, İstanbul’da 24-27 Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Katılım için son başvuru tarihi: 13 Mart 2011

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin organize ettiği ve  Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Bakanların katılımı ile gerçekleşecek olan  “Genç Bakanlar”  temalı  ”Uluslararası Gençlik  Şûrâsı 2011″ İstanbul’da gerçekleşecek.

Uluslararası Gençlik Şûrâsına Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce genç katılacak. Uluslararası Gençlik Şurası’nın odak noktası ve sloganı “Türkiye ve Dünya Gençlerini Türkiye Bakanlıklarını Tartışmaya, Türkiye’nin Genç Bakanları Olmaya Davet Ediyoruz” şeklinde.

İstanbul’da 24-27 Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ”Uluslararası Gençlik Şûrâsı 2011″ gençlerin yönetimde etkin rol alacağı, üreterek, düşünerek ülke yönetimine katkı sağlayacağı, farklılıkları pozitif olarak kullanacağı geleceğin Türkiye’si için bir araya geliyor.

Şuraya katılacak gençler aynı zamanda ülke bürokrasisini anlamalarını, ülke sorunlarını tanımalarını ve var olan yönetimsel düzen üzerinden yönetime alternatif fikirler sunup, yeni çözümler üreterek Türkiye’nin 2023 vizyonuna genç bir  bakış kazandırılması hedeflemekte.

Üç gün boyunca şûra toplantılarına katılacak gençler fikir ve düşüncelerini rahatça ortaya koyabilecekleri bir platformda diğer gençlerle fikir alışverişinde bulunarak, düşüncelerini olgunlaştırarak ve somut verilere ulaşma, yeni çözümler üretme, ürettikleri fikirleri Türkiye Cumhuriyeti ve Bakanlar kurulunun gelecek vizyonu için belgeleme fırsatı bulacaklar.

Yurtdışından katılımcıların da olacağı organizasyonda yurtdışından gelip dönemsel olarak Türkiye’de eğitim gören ve ülkeyi tanıma ve inceleme fırsatı bulan ”Erasmus” öğrencileri, yurtdışından bakanlılar kanalıyla katılacak olan genç  heyetler  ve tüm ülkelerden başvuran  yabancı gençler katılımcılar arasında yer alacak. Yabancı katılımcılar, Türkiye’de olmayan fakat olması gerektiği düşünülen bakanlıklar hakkında fikir beyan edecek, kendi ülkelerindeki yönetimsel deneyimleri yerli katılımcılar ile paylaşma ve tartışma fırsatı bulacaklardır.