Uluslararası eTwinning Projemiz AZİZ SANCAR’IN İZİNDE

1 Yunanistan’dan,3 Azerbaycan’dan,10 Türkiye’den katılan öğretmenlerimiz ve 53 öğrencimizle yürüttüğümüz projemizde amacımız Aziz Sancar ve insanlığın yararına çalışan diğer bilim insanlarının hayatlarını araştırmak ve öğrencilerimizin bilime ve bilim insanlarına ilgi duymalarını sağlamaktır.

Öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak için öncelikle ”Bilim İnsanları ” ile ilgili araştırma ödevleri verdik. Bunu yaparken onlara yönlendirici sorular sorduk. Takım görev bölümü yapmalarını isteyerek bu konuda sorumluluk sahibi olmalarını bekledik. Ayrıca diğer proje ortakları ile görüşmelerde bu takımların ortak ürünler ortaya koymasına özen gösterdik. Projemizin her aşamasında onlarla birlikte hareket ederek bağımsız çalışmalarında kılavuzluk ettik.

Projemiz boyunca yapılan etkinlikler ve çalışmalar sonucunda öğrencilerimizde bilime karşı merak oluşmuştur. Öğrencilerimizin bilime ve bilim insanlarına karşı ilgi duymaları sağlanmıştır. Projemizde öncelikle Aziz Sancar ve insanlığın yararına çalışan diğer bilim insanlarının hayatlarını araştırarak bilim insanlarının insanlığın yararı için neler yaptığını ve hangi zorluklarla karşılaştıklarını öğrencilerimizin kavramasını sağladık. Öğrencilerimizin bilim insanlarının hayatlarını örnek alarak da insanlığın yararına icatlar tasarlayabileceklerini onlara rehberlik edip basit icatlar tasarlamalarını sağlayarak göstermiş olduk. Öğrencilerimizin işbirliği içinde çalışmasını sağladık. Öğrencilerimizle beraber ürettiğimiz çalışmaları Covid 19 salgını nedeni ile sanal olarak sergileyerek proje çalışmalarımızı yaygınlaştırdık. Projemizin hedefine ulaştığını görmenin ve somut sonuçlar alabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yapılan çalışmalar yaygınlaştırma ile birçok kitleye ulaşmıştır. Bu aşamada görev alan mülki ve idari amirlerde, öğrencilerimizde, velilerimizde ve görevlilerde çevremizde ve ulaştığımız yerlerdeki insanlarda projenin hedefleri doğrultusunda bu farkındalığı oluşturduğumuzu ifade edebiliriz.