Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu 2011

Değerli Bilim İnsanları,
Muğla Üniversitesi olarak 22-24 Aralık 2011 tarihleri arasında IV. Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nu üniversitemizde düzenlemekten büyük bir onur duyacağız.

Küreselleşen dünyada Türk dilinin kullanım alanları ve buna bağlı olarak önemi her geçen gün artmaktadır. Siyasi ve ekonomik olarak büyüyen Türkiye’nin dili de bu gelişmelere koşut olarak büyük bir önem ve değer kazanmaktadır. Bu gelişmeler, Türkçenin bir dünya dili olma yolunda cazibe kazandığını göstermektedir.

Türkçeye karşı olan bu küresel talep, Türk dilinin önemi ile ilgili araştırma ve inceleme ihtiyaçlarını da ortaya çıkarmıştır.

Bu amaçla evrensel bilim ölçütleri çerçevesinde Türkçe ile ilgili bilgi birikimlerini paylaşmayı ve bunları geliştirmeyi arzu etmekteyiz.

Doğa, kültür ve tarih zenginliğinin merkezinde bulunan Muğla Üniversitesi, Türkçenin uluslararası bilim dünyasındaki yeri ve değerinin belirlenmesinde her türlü katkıyı sunmanın heyecanını taşımaktadır. Bu amaçla IV. Dünya Dili Türkçe Sempozyumuna katkılarınızı bekler, sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız. Saygı ve selamlarımla…

Prof. Dr. Mansur HARMANDAR
Muğla Üniversitesi Rektörü

Konu Başlıkları

Yazılı, sözlü ve görsel iletişim aracı olarak Türk dili
Teknoloji ve Türk dili
Kültür taşıyıcısı olarak Türk dili
Çeviri dili olarak Türk dili
Türkçe sözlü ve yazılı kültür kaynakları
Yakın coğrafyalar arası Türk dili
Ticaret dili olarak Türk dili
Dünyadaki Türkoloji çalışmaları
Dünyadaki Türkoloji merkezleri, bunların çalışmaları ve sorunları
Türkçenin eğitimi ve öğretimi (sorunlar ve çözüm önerileri)
Türkoloji bilgi bankasının oluşturulması ve belge yönetimi