Uluslararası Doğunun Batısı Batının Doğusu Balkan Konferansı

Uluslararası Doğunun Batısı Batının Doğusu Balkan Konferansı

Uluslararası Doğunun Batısı Batının Doğusu Balkan Konferansının ilki 5-8 Haziran 2013 tarihleri arasında Kosova’nın Prizren şehrinde Ukshin Hoti Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşmiştir. Birçok üniversitenin kurumsal olarak düzenlendiği bu konferansın diğer ortakları Yalova Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Arnavutluk –Tiran Üniversitesi ve Arnavutluk-Korça üniversiteleriydi.

4 yıllık aradan sonra II.’si Young Scholars Union ve Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi tarafından Çekya’nın Prag kentinde 4-6 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşmiştir.

III. Doğunun Batısı Batının Doğusu Konferansı, Makedonya’nın Ohrid (Balkanların İncisi) kentinde gerçekleştirilecek olup, Konferans; Young Scholars Union, Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi ortaklığında düzenlemektedir.

Balkanların İncisi olarak bilinen ve eski bir Osmanlı yerleşkesi olup tarihi dokusu korunan kentte sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Kongre dili Türkçe ve İngilizce’dir.

Kongre Başkanı
Ramë Vataj (Ukshin Hoti Üniversitesi Rektörü)

Ana Konular
Konferans konu başlıkları şu şekildedir;

İnsani Bilimler ve Edebiyat:
Felsefe
Kültür
Tarih
Dil
Edebiyat
Sosyoloji
Psikoloji
İletişim Bilimleri
Radyo Televizyon Sinema
İletişim
Güzel Sanatlar
Heykel
Fotoğraf
Müzik
Resim
Eğitim Bilimleri
İdari Bilimler
Kamu Yönetimi,
Yerel Yönetimler,
Siyaset Bilimleri,
Sosyal Hizmet
Uluslararası İlişkiler
Uluslararası Ticaret
Hukuk
İlahiyat
Turizm
Doğu ve Batıyı karşılaştıran ya da bölgesel analiz niteliğindeki tüm yükseköğretim çalışmaları
Ohrid Özel Oturum
Ohrid Özel Oturumu sınırlı sayıda sayısal bilimler konularındaki bildiriler özel oturumda sunulabilir.

Kongre Hakkında
Daha önce Prizren/Kosova’da ve Prag/Çekya’ da düzenlenen Doğunun Batısı Batının Doğusu Konferansı 2018 yılında Balkanların İncisi, Ohrid/Makedonya’da gerçekleştirilecektir. Bu konferans, Türkiye’den Marmara ve Balıkesir Üniversiteleri, Kosova’dan Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi ve Uluslararası birlik olan Young Scholars Union tarafından düzenlenmektedir. Doğu ve batı ile ilgili tüm karşılaştırmalı çalışmaların yanı sıra belli bir bölgeyi irdeleyen çalışmalar da konferans konuları arasına girmektedir.

Kongre Tarihi ve Yeri
Kongre, 26-28 Haziran 2018 tarihleri arasında Makedonya’nın Ohrid şehrinde gerçekleştirilecektir. Kongreye Ukshin Hoti Prizren Üniversitesi ev sahipliği yapacaktır.

http://www.dogubati.org/