Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması

IX.Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması
GENEL KURALLARI
TÜRKİYE
2012-2013 öğretim yılı

1.Genel Bilgiler
1.1. IX. Uluslar arası Bilim Temelleri Bilgi Yarışmasının kurucusu Otonom Kurumu’ Ural Federal Bölgesi Öğretmen Evi ’dir / Rusya Federasyonu, Yekaterinburg /.
1.2. IX. Uluslar arası Bilim Temelleri Bilgi Yarışmasının tüm organizasyonu ve uygulamasından Uluslar arası Yarışma Organizasyon Komitesi sorumludur. Organizasyon Komitesinde Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya , Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Polonya, Tacikistan ve Almanya milli eğitim müdürlüklerinin uzmanları ve okul öğretmenleri yer almaktadır. Organizasyon Komitesinin listesi ektedir( Ek NO 1 ). Katılımcı ülkelerde yarışma organizasyonu ve uygulamasından Ulusal Organizasyon Komitesi ( UOK) sorumludur.
1.2.1. Uluslar arası Yarışma Organizasyon Komitesi :
– Yarışmanın tüm etapların organizasyonu ve uygulaması;
– Yarışmanın genel koordinasyon yapılması;
– Yarışmanın bilimsel ve metodik düzeyi sağlamak için branş komisyonları oluşturması;
– Yarışma sonuç analizlerinin yapılması.
1.3. Yarışma uygulaması ve etap düzeni:
Yarışma her sene bir öğretim yılı içinde yapılmaktadır. Yarışma iki etap ( seçenek etabı ve final ) içermektedir. Her etap ayrı kurallara göre düzenlenmektedir. Birinci etap her okulun bünyesinde, final etabı sadece yüz yüze yapılacaktır.
1.4. Yarışma Katılımcıları
IX. Uluslar arası Bilim Temelleri Bilgi Yarışmasının katılımcıları:
– ilköğretim ve ortaöğretim okullarının 5., 6., 7., 8.,9.,10. ve 11. sınıf öğrencileri kendi sınıfları içinde.
– bireysel katılımcılar: yarışmayı kendi araştırıp katılmaya karar veren öğrenciler ( okul bu yarışmaya katılmadığı taktirde ).
1.5. Yarışmada katılımcı sayısının bir sınırı yoktur. Ön seçme yapılmadan her öğrenci kendi isteğine göre birinci etaba katılabilir. Finale sadece puan barajı geçen katılır.
1.6. Yarışmanın katılımcı ülkeler :
– Almanya
– Beyaz Rusya
– Bulgaristan
– Çek Cumhuriyeti
– Kazakistan
– Polonya
– Rusya Federasyonu
– Tacikistan
– Türkiye
– Ukrayna
Katılımcı ülkeler listesi ilave edilebilir. Gönüllü olarak yarışmaya katılmak isteyen okul öğretmeni veya bireysel olarak öğrenci, www.urfodu.ru sitemize kayıt yaparak müracaat edecektir. Yeni katılan ülke için test soruları İngilizce veya isteğe göre başka dilde sunulacaktır.
1.7. Bu Yarışma Matematik, Biyoloji, Coğrafya, İngilizce, Almanca, Türkçe dallarında yapılmaktadır. Yarışma, eğitimsel ve yarışsal odaklıdır.
Yarışma soruları tahmini temel eğitim programları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Sorular İngilizce ve ülke katılımcılarının dillerine çevirelecektir: Almanca, Bulgarca, Çekçe, Lehçe, Rusça, Tacikçe, Türkçe, Ukraynaca.

2. Yarışmanın genel hedefleri:
– Öğrencilerin yaratıcılık yetenekleri ve bilim araştırma faaliyetlerine ilgisini ortaya çıkartmak ve geliştirmek;
– Kültürlerarası iletişim alanın geliştirmek ve zenginleştirmek.

3. Yarışmanın genel amaçları:
-Yaraşmayı, evrensel eğitim eylemlerin değerlendirme oluşumun bir yol olarak kullanmaktadır;
-Öğrencilerin sahip oldukları temel bilgi ve yeteneklerinin alanları geliştirmek;
– Yaratma seviyesinde bazı derslerin benimsenmesinde öğrencilerin yeteneklerini ve becerilerini göstermelerini sağlamak;
– Öğrencilerin uluslar arası öğrenebilme yeteneklerini geliştirmek ve kaynaşmalarını sağlamak;
-Öğrencilerin bilimsel araştırma organizasyonunu yapabilmesi için öğretmenler tarafından gerekçelerini göstermek.

4. Yarışmanın statüsü
Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması uluslararası entelektüel statüsü olmaktadır. Yarışma statüsü değişmezdir.

5. Yarışmanın çalışma dilleri.
Yarışmanın çalışma dilleri: Almanca, Bulgarca, Çekçe, İngilizce, Lehçe, Rusça, Tacikçe, Türkçe, Ukraynaca.

6.Yarışmanın organizasyonu ve uygulama şartları
6.1. Birinci etap.
Birinci etap her ülke katılımcısının okulun bünyesinde sınav olarak yapılacaktır. Gönüllü olarak okul yönetimleri; öğretmenlere, velilere ve öğrencilerine birinci etabın uygulama şartları ile ilgili bilgi verecek. Okul koordinatörleri , sınıf ve branşa göre belirtilen süre içinde gün ve saati kendileri kararlaştırırlar. Böylece okulun yoğun günleri, özel programları, katılımcıların sağlık durumu vb. yarışmayı etkilemez. Birinci etapta iki seçenek sunulmaktadır. Birinci seçenek :kağıt üzerinde (her öğrenci özel olarak hazırlanan formu doldurarak) ,ikinci seçenek: elektronik ortamda ( ON-LİNE elektronik test versiyonu kullanarak ) yapılacaktır. Kağıt üzerinde ( birinci seçenek) seçildiğinde, öğrenciler bir sınıfta toplanıp özel bir form dolduracaklardır. Daha sonra sorumlu öğretmen test kağıtlarını toplayıp bilgisayar programını kullanarak sonuçları kendisi girecektir.
Her okul, teknik imkanlarına göre test seçenekleri kendi tercih edecektir.
6.2. Birinci etap başlamadan bir gün önce Yönetici Cabinetlerinde test dosyalarına giriş izni verilecektir. Bu test dosyaları kendi bilgisayarına indirip MS Word program yardımıyla açacak ve gerekli miktarda çoğaltacaktır.
Katılımcıların test sonuçların objektif bir değerlendirme yapabilmesi için çok sıkı bir sınav uygulaması gerekmektedir. Öğrencilere sınavdan önce test soruları göstermek kesinlikle yasaktır. Her katılımcı, test soruları belirlenen tarihte ve saatte sınav yapılan sınıfta alacaklardır.
6.3.Birinci etabın ilk gününde www.urfodu.ru sitemizde ON-LİNE elektronik test versiyonu – özel hazırlanmış bilgisayar test programı açık olacaktır. Elektronik test versiyonu on –line rejimde çalışmaktadır ve sürekli internet bağlantısı gerekmektedir. Birinci etaba kayıt yapıldığında her öğrenciye özel bir kod verilir. Bu kodu kullanarak öğrenci On-Line elektronik testing sistemine giriş yapıp direkt bilgisayar üzerinde test çözecektir. Her katılımcının bir dersten sadece bir defa test cözümü hakkı vardır. Testi başladıktan 1 saat 15 dakika sonra On-Line elektronik testing otomatik olarak kapanacaktır.
6.4. Okulda yeterli sayıda internete bağlı bilgisayar mevcut ise katılımcılar, hepsi aynı zamanda veya sıra ile on-line elektronik test versiyonu kullanarak test soruları çözeceklerdir. Her katılımcı, testi bitirdikten sonra kendi sonucu hemen bilgisayar monitöründe görecektir.
6.5.Test bittiğinde her yönetici kendi Cabinetinde çeşitli analitik raporları görecektir.
6.6 Final etabı
Final etabı her ülke katılımcıda ve uluslararası alanlarında sadece yüz yüze yapılmaktadır. Her ülke katılımcıda final yapılacak yerleri ( baz alınan okulları, v.s ) ulusal organizasyon komitesi tarafından belirlenecektir. Uluslararası final yerleri uluslararası organizasyon komitesi tarafından belirtmektedir.
Uluslararası organizasyon komitesi kararına göre, 2012-2013 öğretim yılında yurtdışında final yerleri ve tarihleri aşağıdaki gibidir:

Tablo  1

 

Ülke Şehir  Final tarihleri
1 Rusya Federasyonu Moskova, S.-Petersburg, Yekaterinburg 13.-14.04.2013
2 Ukrayna Kiev,Lvov,  Odessa 19.-20.04.2013
3 Türkiye Antalya 13.04.2013
4 Tacikistan Hatlon 13.-14.04.2013
5 Bulgaristan Sofya 12.-13.04.2013
6 Çek Cumhuriyeti Prag 10-17.04.2013
7 Almanya Berlin 12.-13.04.2013
8 Polonya Varsova 12.-13.04.2013

Yurt dışında final alanlarında katılımcıların kalış süresi, her ülkenin ayrıca hazırlanmış final programlarına
( final yerine geliş / gidiş ve uyum sağlaması için yeterli zaman dahil ) göre belirtilecektir.
6.7.Branş seçimi
Birinci etapta katılımcılar bir, iki veya daha fazla daldan; finalde sadece tek daldan katılabilirler.
6.8.Test Soruları
Ülke katılımcıların eğitim ve öğretim programları ve yaş özellikleri dikkate alınarak uluslar arası test soruları ülke katılımcılarının ilköğretim ve ortaöğretim okulları öğretmenleri tarafından hazırlanıp her ülkenin diline çevirelecektir. Böylece tüm katılımcılar aynı soruları çözeceklerdir. Her dalın bilimsel yönetici olacak, öğretmenlerin hazırlanmış olduğu test soruları hakkında eleştiri yapılacaktır.
Her dal; bilim, kültür, sanat, sosyal veya politik hayatın geliştirilmesi için önemli katkıda bulunan çağdaşlarımıza ithaf etmektedir. Bu çağdaşlarımızın biyografi ve yapıtları ile ilgili test soruları olacaktır. İthaf edilen kişiler ile ilgili bilgileri www.urfodu.ru sayfamızda bulunmakta olup ve internetten de araştırma yapılabilir.

7. Yarışma etaplarının tarihleri ve uygulanması:
Yarışma etaplarının tarihleri Uluslararası Organizasyon Komitesi tarafından belirtilmiş olup aşağıdaki gibidir:

 

Tablo  № 2

Ülke

Seçenek etapları

Final

1.etap

2.etap

 

Rusya Federasyonu

15.10.- 26.11. 2012.

03.12.2012.- 04.02. 2013.

 

13. – 14.04. 2013.

Kazakistan

20.-30.10. 2012.

10.01.-20.12.2012

mart   2013

Ukrayna

21.01. 2013.- 22.02.2013

.

 

19. – 20.04. 2013.

Türkiye

26.11.- 06.12. 2012.

 

 

13.04.2013.

Tacikistan

01.- 14.12.2012.

 

 

13.-14.04. 2013.

Bulgaristan

04.- 10.03. 2013.

 

 

12.- 13.04. 2013.

Beyaz Rusya

21.01.2013.- 22.02.2013

 

19. – 20.04. 2013.

Çek Cumhuriyeti

şubat   2013 года

 

 

10. – 17.04. 2013.

Almanya

04.- 10.03. 2013.

 

12.- 13.04. 2013.

Polonya

04.- 10.03. 2013.

 

12.- 13.04. 2013.

8. Okul adına kayıt ve müracaat işlemlerin düzeni.
8.1. Okul adına öğretmen tarafından kayıt ve müracaat işlemlerin düzeni:
Yarışmaya katılmak için www.urfodu.ru web sitemize öğretmen yönetici olarak okul adına kayıt yapmak gerekmektedir. Öğrencileri yarışmaya çekmek, web sitemizde kayıt yapmak isteyen öğretmenin, özel yönetici cabineti açtırmak hakkı vardır. Kayıt işlemi yapıldaktan sonra bilgilerin doğruluğu kontrol edilecek ve kayıt yapan öğretmen Cabinet Yöneticisi olarak kabul edilecektir. Yönetici, Cabinete giriş yapabilmesi için özel şifre alacaktır. Özel yönetici Cabineti bir defa açılır ve her seneye yarışmaya katılarak birkaç sene kullanılabilir. Bir okulun bir kaç tane yönetici cabinetleri olabilir. Geçen sene veya daha önce okul cabineti olarak kayıt yapılmış olan ve bu okul kabinetlerin logini ve şifreleri yönetici kabinetleri olarak kullanılabilir. Eski okul cabineti yönetici kabineti olarak kullanabilmek için aşağıda verilmiş bilgileri kontrol etmek zorunludur:
1. Yönetici ismi,
2. İletişim bilgileri ( okulun posta adresi, telefonları, elektronik adresi)
3. Okul ismi
İsteğe göre okul, yarışma koordinasyonu yapmak için tek bir yöneticiyi seçebilir. Bu durumda yeni yönetici cabineti açmak gerekmiyordur. Kayıt ve müracaat ile ilgili her hangi bir sorun olduğunda web sitemizdeki ’’Yardım’’ bölümüne danışabilirsiniz.
8.1.1.Özel cabinet yöneticilerin yapılabilecek işlemleri.
Her öğretmen cabinet yöneticisi olarak aşağıdaki işlemleri yapabilecektir:
– öğrenci listeleri oluşturmak ve düzenlemek;
– okul bilgilerini düzenlemek ve eklemek;
– yönetici caninetinde kendi hakkında özel bilgileri vermek (isim,telefon,e-mail)
– organizasyon komitesine ve teknik destek servisine mesaj göndermek;
– müracaat formuna yazdırmak ve sadece kendi yazdığı öğrencileri listeden silmek;
-her katılımcı ve grup halinde sonuç analitik raporları çıkartmak;
– birinci etapta öğrencilerin kağıt üzerinde yapılan test sonuçları ETK ye geçirmek.
Özel cabinet yöneticileri öğrencilerin genel listeleri oluşturup bu listeleri her sene kullanabilir.

Öğrenci listesi düzenlenir, ilave edilir, yazılım hataları düzeltilir.
Listeye yazıldığında Birinci etaba kayıt yapıldığında her öğrenciye özel bir kod verilir. Elektronik Test Kompleksi kullandığında bu kod şifre olarak kullanılır. Her yönetici, listeye sadece yarışma esnasında organize edecek öğrencileri yazacaktır. Geçen senede yapılan okul kabinetlerinde öğrenci listeleri mevcuttur. Bu liste değiştirebilir, öğrenci ilave edebilir, yazım hataları düzeltebilir.
Her yönetici kabinette aşağıda verilmiş raporları görebilecektir:
– Okul adına kayıt yapmış yönetici listesi;
– Okulun genel katılımcı listesi;
– Okul ile ilgili bilgileri ( adres, telefonları,e-mail );
– Kendi ve başka yönetici tarafından yapılmış müracaat listeleri;
– Her etaptan sonra katılımcıların sonuç raporları ve reytingi;
– Yarışma, bölge ve okul ile ilgili tüm haberleri, mesajları ve duyuruları;
– Geçerli hesap dökümü ve hesap hareketleri.

8.2. Birinci etap ve final müracaatları yönetici cabinetten yapılmaktadır.
Tüm ayrıntılar ’’Yardım ’’ bölümünde bulunmaktadır.

9.Yarışmanın sonuçları ve ödüllendirme:
9.1. Birinci etap. Tüm ülke katılımcıları hakkında program otomatik olarak her branşın ve sınıfın katılımcı sonuç listesi rapor olarak verilecektir. ?? tüm okul adreslerine kargo ile gönderilecektir. Sertifikalar, müracaat formunda yazılmış olan posta adresine gönderilecektir. Finale geçiş puanları Uluslararası Organizasyon Komitesi tarafından belirlenecektir.
9.2. Final etabı.
9.2.1. Final etabı her katılımcı ülkede, baz alınan alanlarda ve Tablo № 2’ de (6.6. madde) belirtilen uluslararası alanlarında yapılmaktadır. Her katılımcı isteğe ve ekonomik durumuna göre bulunduğu bölgede veya yurt dışında katılımı seçebilir. İki seçenekte aynı değerdedir.
9.2.2.Ülke-katılımcılarında baz alınan final yerleri.
Tablo № 2’ de (6.6. madde) final yapılacak tarihleri belirttilmiştir. Katılımcı ülkelerde baz alınan final yerlerinde aşağıdaki işlemleri yapacaktır :
– Gelen katılımcıların kontrol,kayıt işlemleri;
-Final açılış töreni;
-Final test uygulaması;
-Final uygulamasıdan sonra tüm test sonuçlarının yetkili kişiye teslim edilmesi;
– Katımcıların kaynaşması organizasyonu.
Katılımcı ülkeler baz alınan final yerlerinde yarışma kazananları belirtmek ve madalya vermek hakkına sahip değildir.
9.2.3. Yurt dışında uluslararası final yerleri.
Tablo № 1 (6.6. madde) yurt dışında final yapılacak katılımcı ülkeler ve tarihleri belirtilmiştir. Belirtilen tarihlerinde uluslararası final alanlarında aşağıdaki işlemler yapılacaktır :
– Gelen katılımcıların kontrol, kayıt işlemleri;
-Final açılış töreni;
-Final test uygulaması;
– Final test sonuçların açıklanması;
– Final kapanış töreni;
– Katımcıların kaynaşması organizasyonu.

Uluslararası alanlarında sadece bu final alanında birincilik, ikincilik ve üçüncülük kazananları final organizasyon komitesi tarafından belirlenecek ve onlara dereceli diplomaları verilecektir. Uluslararası final alanlarında test sonuçlarına göre en yüksek puan alan katılımcılara ( branş ve sınıf dikkatine alınmayacaktır ) özel ödül verilecektir. Yurt dışında uluslararası final alanlarında tüm katılımcılara sonuç puanlarına göre diplomaları ( 100-55 puan arasında alan I.,II.,III. Derece diplomaları; 54-1 puan arasında alan katılımcı diploması ) ve hatıra hediyeleri verilecektir.
9.2.4. Genel uluslararası sonuç listesi.
Genel uluslararası sonuç listesi tüm ülke katılımcıların final sonuçlarından oluşmaktadır. Genel uluslararası sonuç listesine göre her branş ve sınıf ayrıca en yüksek puan alan altın, gümüş, bronz madalyaları ve I.,II.,III. derece sertifikaları almayı hak kazanan katılımcılar belirtilecektir. Diğer katılımcılar sonuç puanlarına göre I.,II.,III. derece sertifikaları veya katılımcı sertifikaları verilecektir. Tüm katılımcılara hatıra hediyeleri verilecektir.
Öğrencileri finale hazırlayan öğretmenlere, okul yönetimlere, velilere teşekkür belgeleri verilecektir. Genel uluslararası sonuç listesine göre her okul bünyesinde okul yönetimleri tarafından ödül töreni düzenlenecektir. Ödül töreninin tarihini her okul kendisi belirleyecektir. Ödül belgeleri (diploma, madalya, hatıra hediyesi, okul müdürlüklerine, öğretmenlere, velilere teşekkür belgeleri ) kayıt formunda belirtilmiş olduğu okul adreslerine posta ile gönderilecektir.
9.2.5.Finalde madalya kazanan öğrenci Şampiyon Ligasına kayıt edilecek ve milli takım içinde her sene yapılan «Lider » uluslararası turnuvasına katılma hakkı kazanacaktır. ‘Lider ‘ Uluslararası turnuvasının organizasyonu ve uygulamasında Gençlik Gelişimi Destek Otonom Kurumu « Pyataya çetvert» sorumludur. Yetkili kişi Syrtsov Evgeniy ‘dir ( [email protected]/ru, telefon 007 343 268 25 80 ).

10. Yarışmanın finansı
10.1.Yarışmanın finansmanı gönüllü olarak veliler tarafından ve yasaların kabul ettiği diğer finans kaynaklarından karşılanacaktır.
10.2.Her katılımcı katılım ücreti ödeyecektir. Katılım ücreti iki bölümden oluşmaktadır. Katılım ücretinin ilk bölümü okulda kalıp yarışma organizasyonunda gerekli masraflar için kullanılacaktır:
-telefon görüşmeleri, internet ücreti;
– test soruların çoğaltması için kağıt, mürekkep ve v.s alımı;
-sertifika, diploma, teşekkür belgeleri dolduran kişinin ücreti;
– test sonuçların elektronik ortamına geçiren öğretmen ücretleri;
Katılım ücretinin ikinci bölümü ise ulusal organizasyon komitesine toplu şeklinde okul adına ödenecek ve yarışma organizasyonunda gerekli masraflar için kullanılacaktır:
-Test sorularının hazırlanışı, çeviri, eleştiri ve bilimsel destek
-Ödül malzemelerin yapılışı ( madalyalar, sertifikalar, teşekkür belgeleri, hediyelik eşyaları )
-Ödül malzemelerin okullarına gönderilmesi için posta masrafları
-On-Line Testing sisteminin ve web sitemizin yapılışı, teknik destek ve yazılım bakımı
-Ofis işletmesi, ofis ekipmanlarının masrafları
-Yarışmanın uluslararası ilişkiler desteği (uluslararası telefon görüşmeleri, danışmanlık; iş seyahatları ).
10.3.Her katılımcı ülkede her etabın katılım ücreti ulusal organizasyon komitesi tarafından belirlenmektedir. Katılım ücreti branş başıdır.
10.4. Müracaat ettiğinde ödeme miktarı otomatik olarak hesaplanır ve Cabinete aktarılır. Katılım ücreti banka havale ile toplu şeklinde okul adına yapılacaktır.
10.4.1. Her okul yöneticisi diğer okul yöneticilerinden ayrı ödeme yapacaktır.
10.4.2. Banka havalesi yaparken okul yöneticisi, aşağıdaki bilgileri net bir şekilde açıkça yazmak zorundadır :
– okulun ismi;
– Cabinet yöneticisinin logini.
Ödeme bilgileri eksik veya yanlış yazılmış durumlarında, bu ödeme okul katılımcı ( okul veya bireysel) hesabına aktarılmayacaktır ve katılımcı borçlu olarak gözükecektir. Bu durumda okul yönetici veya bireysel katılımcı ulusal organizasyon komitesine başvurabilir. Okulun bir yönetici tarafından yapılmış ödemesi bu yönetici hesabına aktarılır ve aynı okulun başka yönetici tarafından kullanılmaz.
10.5. Ödemeler yönetici hesaplarına aktarılacak ve test bittikten sonra gerekli miktar hesaptan silinecektir.
10.6. Etabın son müracaat tarihine kadar yönetici müracaat formunda değişiklikleri ve ilave ödemeleri yapabilir.
10.7. Bir okulda birden fazla yarışma yöneticisi olduğu taktirde her yöneticinin ayrı bir hesap vardır ve diğer yöneticiler bu hesaba karışamazlar. Karşılıklı anlaşarak bir yönetici kendi hesabından başka yönetici hesabına para aktarabilir.
10.8. Birinci etaptan sonra yönetici hesabında kalan parayı final etabında kullanabilir. Final etabından sonra artan para yönetici hesabında kalabilir, gelecek seneye yapılacak yarışmada kullanabilir veya geri ödeme yapılabilir.
10.9. Yönetici hesabında yeterli miktar olduğu taktirde katılımcılar yarışmaya katılabilir.
10.10. Yurt dışında finale katılmak için tüm gerekli masraflar katılımcıya aittir.

11. Bireysel katılımcıların yarışma katılımı ve uygulama şartları.
Bireysel katılımcılar diğer katılımcılar gibi yarışmanın tüm etaplarında genel kurallara uymak zorunldadırlar.
11.1.Genel kurallarının 1.4. maddeye göre yarışmaya; yarışmayı kendi araştırıp katılmaya karar veren öğrenciler ( okul bu yarışmaya katılmadığı taktirde ) bireysel olarak katılabilirler. Öğrenci bireysel olarak kayıt yapıp müracaat edecektir. Kayıt esnasında okul seçtiğinde , bu okul yönetici olduğu ortaya çıktığı durumda bireysel katılımcı kayıt ve müracaat ile ilgili okul yöneticisine başvuracaktır.
Kayıt işlemi yapıldıktan sonra bilgilerin doğruluğu kontrol edilecek ve bireysel katılımcı, Cabinet Yöneticisi olarak kabul edilecektir. Yönetici, Cabinete giriş yapabilmesi için özel şifre alacak ve aşağıdaki işlemleri yapabilecektir:
– Profil bilgilerini düzenlemek;
– Kendi profil yardımıyla sosyal sitelere giriş yapabilmek;
-Yarışmaya müracaat etmek;
-Yarışma katılım ücreti ödemek;
-Yapılan ödemelerin kontrol etmek;
-Yarışmanın her etaptan sonra kendi sonuçların raporu görmek.
11.2. Yarışma katılım ücretin ödeme düzeni.
11.2.1. Bireysel katılımcı, tam katılım ücreti ödecektir.
11.2.2. Müracaat ettiğinde ödeme miktarı otomatik olarak hesaplanır ve Cabinete aktarılır. Katılım ücreti banka havale ile yapılacaktır. Banka havalesi yaparken bireysel katılımcı net bir şekilde açıklamada aşağıdaki bilgileri yazmak zorunludur :
– katılımcı isim soyisim;
– Cabinet yöneticisinin logini
Ödeme bilgileri eksik veya yanlış yazılma durumlarında, bu ödeme katılımcı hesabına aktarılmayacaktır ve katılımcı borçlu olarak gözükecektir. Bu durumda bireysel katılımcı ulusal organizasyon komitesine başvurabilir.
11.2.3. Etabın son müracaat tarihine kadar bireysel katılımcı müracaat formunda değişiklikleri ve ilave ödemeleri yapabilir.
11.2.4. Bireysel katılımcı hesabında yeterli miktar olduğu taktirde yarışmaya katılabilir.
11.2.5. Birinci etaptan sonra bireysel katılımcı, hesabında kalan parayı final etabında kullanabilir. Final etabından sonra artan para bireysel katılımcı hesabında kalabilir ve gelecek seneye yapılacak yarışmada kullanabilir.

11.3. Bireysel katılımcıların yarışma sonuçları ve ödüllendirmeleri.
Birinci etaptan sonra program otomatik olarak her sınıfın ve her branşın katılımcı sonuç listesi rapor olarak vermektedir.
Birinci etabın tüm bireysel katılımcılarına sertifika verilecektir. Bu sertifikalar, müracaat formunda yazılmış olan posta adresine gönderilecektir. Finale geçiş puanları Uluslararası Organizasyon Komitesi tarafından belirlenecektir.Final etabından sonra bireysel katılımcılar genel uluslararası sonuç listesine göre
ödüllendirilecektir. Ödül belgeleri (diploma, madalya, hatıra hediyesi, okul müdürlüklerine, öğretmenlere, velilere teşekkür belgeleri ) kayıt formunda belirtilmiş olan özel veya okul adreslerine posta ile gönderilecektir.
Bireysel katılımcılar okul yönetimi ile mutabık kalarak okul bünyesinde ödül töreni düzenlenebilir.

12. Yarışma gerekçesi
Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışmasının gerekçesi, 10.06.2012 tarihinde Rusya / Yekaterinburg‘da yapılan konferansta tüm katılımcı ülkelerin aldığı müşterek kararıdır.

IX.Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması
1.ETAP GENEL KURALLARI
TÜRKİYE
2012-2013 Öğretim Yılı

1.Genel Bilgiler
1.1. IX. Uluslar arası Bilim Temelleri Bilgi Yarışmasının kurucusu Otonom Kurumu’ Ural Federal Bölgesi Öğretmen Evi ’dir / Rusya Federasyonu, Yekaterinburg /.
1.2. IX. Uluslar arası Bilim Temelleri Bilgi Yarışmasının tüm organizasyonu ve uygulamasından Uluslar arası Yarışma Organizasyon Komitesi sorumludur.
Organizasyon Komitesinde Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya , Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Polonya, Tacikistan ve Almanya milli eğitim müdürlüklerinin uzmanları ve okul öğretmenleri yer almaktadır. Organizasyon Komitesinin listesi ektedir( Ek NO 1 ). Katılımcı ülkelerde yarışma organizasyonu ve uygulamasından Ulusal Organizasyon Komitesi ( UOK) sorumludur.
1.3.Birinci Etap Genel Hedef ve Amaçları :
Hedef :
5., 6., 7., 8., 9.,10. ve 11.sınıflarının öğrencileri arasında Matematik, Coğrafya, Biyoloji,Türkçe, İngilizce ve Almanca’da bilgi seviyesinin tespit edilip, yarışma finaline katılmak üzere en başarılı ve en iyi hazırlanmış öğrencileri seçmektir.

Amaçları :
– Entelektüel ve yaratıcı yeteneklerini geliştirmesi;
– Kendi ülkesi, çevresi, onun korunması ve kullanılması ile ilgili yeni bilgiler edinmesi;
– Günlük hayatlarında bilgilerini ve becerilerini pratik kullanım yeteneği oluşturulması ve geliştirilmesi;
– Bilimi, genel insani kültürün bir parçası olarak görmelerinin sağlanması.

2.Birinci Etap Katılımcıları :
2.1. IX. Uluslar arası Bilim Temelleri Bilgi Yarışmasının 1.Etabın katılımcıları Almanya , Beyaz Rusya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Polonya, Rusya, Tacikistan , Türkiye, Ukrayna ülkelerinin tüm öğretim okullarının 5., 6., 7., 8.,9., 10. ve 11. sınıf öğrencileri:
– kendi sınıfları içinde katılan;
– bireysel katılımcılar: yarışmayı kendi araştırıp katılmaya karar veren öğrenciler ( okul bu yarışmaya
katılmadığı taktirde ).
2.2. Yarışmada katılımcı sayısının bir sınırı yoktur. Ön seçme yapılmadan her öğrenci kendi isteğine göre bir, iki veya daha fazla dersin birinci etaba katılabilir.

3. Test Bilgileri :
3.1. 5.,6.,7.,8.,9.,10. ve 11. sınıf öğrencilerinin yaş özellikleri, eğitim ve öğretim programları ve amerikan bilim adamı B.Blum’un taksonomisi dikkate alınmak üzere test olarak 4 bölümden oluşmaktadır:
– 1. Bölüm: Sorular, bilgi düzeyini kontrol etmek amacıyla hazırlanmıştır. 5 sorudan oluşmaktadır. Her sorunun dört-beş seçenekten bir doğru cevabı vardır. Doğru cevap 1 puan değerindedir.
– 2.Bölüm: Sorular, öğrencilerin edinilmiş bilgi uygulaması yeteneğini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır.5 sorudan oluşmaktadır.Her sorunun altı seçenekten üç doğru cevabı vardır. Doğru cevap 3 puan değerindedir.
-3.Bölüm: Sorular, yaratıcı ve bir branşının farklı bölümleriyle diğer branşların bütünleşmesini sağlayan sorulardır. Branşın her bölümünün bilgilerini bilmek, terminolojiyi kullanmak, uygunluk göstermek, tarifine göre tanımak, doğru cevabı seçmek gerekmektedir. 10 sorudan ( 5 soru – klasifikasyon, 5 soru – dizi oluşturma ) oluşmaktadır. Doğru cevap 5 puan değerindedir.
-4.Bölüm: Sorular 5 sorudan oluşmaktadır. Kısa bir cevap
( kelime veya rakam olarak ) verilecek şeklinde hazırlanmıştır. Doğru cevap 6 puan değerindedir.
Toplam testte 25 tane soru bulunmaktadır. Her soru bir önceki sorudan daha zordur. Sorular test olarak hazırlanmıştır. Tüm sorulara doğru cevap verildiğinde maksimum puan sayısı 100’dür. Dört yanlış cevap bir doğru cevap götürmemektedir.
3.2. Her dal, bilim, kültür,sanat, sosyal veya politik hayatın geliştirilmesi için önemli katkıda bulunan çağdaşlarımıza ithaf etmektedir. Bu çağdaşlarımızın biyografi ve yapıtlar ile ilgili test soruları olacaktır.
İthaf edilen kişiler ile ilgili bilgileri www.urfodu.ru sayfamızda bulunmakta olup ve internetten de araştırma yapılabilir.

Türkçe : Türk roman ve öykü yazarı Yaşar Kemal

Almanca : Alman yazar ve tercüman Mirjam Pressler

İngilizce : Birleşik Krallık ve Kuzey Irlanda kraliçesi II.Elizabeth

Matematik: Fields ödülü alan rus kökenli fransız matematikçi Kontsevich Maxim

Coğrafya : Rus ekonomi-coğrafya bilim adamı, prof. Vladimir Pavlovich Maksakovsky

Biyoloji : Rus biyolog. Stanislav Nickolaevich Sannikov

3.3. İnglizce ve Almanca dillerinde konuşan ülkeler ve bu ülkelerin başkentleri, genel kültür, görülmeye değer yerleri, ulusal töreler, ulusal kahramanlar, ulusal ve din bayramları ile ilgili test soruları olacaktır.
3.4. Branş seçimi:
Birinci etapta katılımcılar bir, iki veya daha fazla daldan katılabilirler.
Türkçe – 5.,6.,7.,8.,9., 10., 11. sınıflar
Almanca – 5.,6.,7.,8.,9., 10., 11. sınıflar
İngilizce – 5.,6.,7.,8.,9., 10., 11. sınıflar
Matematik – 5.,6.,7.,8.,9., 10., 11. sınıflar
Coğrafya – 6.,7.,8.,9., 10., 11. sınıflar
Biyoloji – 6.,7.,8.,9., 10., 11. sınıflar
3.5. Test süresi 1 saat 15 dakikadır. Her öğrenci dışarıdan her hangi bir yardım almadan test soruları çözecektir.

4.Birinci Etap kayıt ve müracaat işlemleri :
4.1. Okul adına öğretmen tarafından kayıt ve müracaat işlemlerin düzeni:
Yarışmaya katılmak için www.urfodu.ru web sitemize öğretmen yönetici olarak okul adına kayıt yapmak gerekmektedir. Öğrencileri yarışmaya çekmek, web sitemizde kayıt yapmak isteyen öğretmenin, özel yönetici cabineti açtırmak hakkı vardır. Kayıt işlemi yapıldaktan sonra bilgilerin doğruluğu kontrol edilecek ve kayıt yapan öğretmen Cabinet Yöneticisi olarak kabul edilecektir. Yönetici, Cabinete giriş yapabilmesi için özel şifre alacaktır. Özel yönetici Cabineti bir defa açılır ve her seneye yarışmaya katılarak birkaç sene kullanılabilir. Bir okulun bir kaç tane yönetici cabinetleri olabilir. Geçen sene veya daha önce okul cabineti olarak kayıt yapılmış olan ve bu okul kabinetlerin logini ve şifreleri yönetici kabinetleri olarak kullanılabilir. Eski okul cabineti yönetici kabineti olarak kullanabilmek için aşağıda verilmiş bilgileri kontrol etmek zorunludur:
1. Yönetici ismi,
2. İletişim bilgileri ( okulun posta adresi, telefonları, elektronik adresi)
3. Okul ismi
İsteğe göre okul, yarışma koordinasyonu yapmak için tek bir yöneticiyi seçebilir. Bu durumda yeni yönetici cabineti açmak gerekmiyordur. Kayıt ve müracaat ile ilgili her hangi bir sorun olduğunda web sitemizdeki ’’Yardım’’ bölümüne danışabilirsiniz.
4.1.1..Özel cabinet yöneticilerin yapılabilecek işlemleri.
Her öğretmen cabinet yöneticisi olarak aşağıdaki işlemleri yapabilecektir:
– öğrenci listeleri oluşturmak ve düzenlemek;
– okul bilgilerini düzenlemek ve eklemek;
– yönetici caninetinde kendi hakkında özel bilgileri vermek (isim,telefon,e-mail)
– organizasyon komitesine ve teknik destek servisine mesaj göndermek;
– müracaat formuna yazdırmak ve sadece kendi yazdığı öğrencileri listeden silmek;
-her katılımcı ve grup halinde sonuç analitik raporları çıkartmak;
– birinci etapta öğrencilerin kağıt üzerinde yapılan test sonuçları ETK ye geçirmek.
Özel cabinet yöneticileri öğrencilerin genel listeleri oluşturup bu listeleri her sene kullanabilir.

Öğrenci listesi düzenlenir, ilave edilir, yazılım hataları düzeltilir.
Listeye yazıldığında Birinci etaba kayıt yapıldığında her öğrenciye özel bir kod verilir. Elektronik Test Kompleksi kullandığında bu kod şifre olarak kullanılır. Her yönetici, listeye sadece yarışma esnasında organize edecek öğrencileri yazacaktır. Geçen senede yapılan okul kabinetlerinde öğrenci listeleri mevcuttur. Bu liste değiştirebilir, öğrenci ilave edebilir, yazım hataları düzeltebilir.
Her yönetici kabinette aşağıda verilmiş raporları görebilecektir:
– Okul adına kayıt yapmış yönetici listesi;
– Okulun genel katılımcı listesi;
– Okul ile ilgili bilgileri ( adres, telefonları,e-mail );
– Kendi ve başka yönetici tarafından yapılmış müracaat listeleri;
– Her etaptan sonra katılımcıların sonuç raporları ve reytingi;
– Yarışma, bölge ve okul ile ilgili tüm haberleri, mesajları ve duyuruları;
– Geçerli hesap dökümü ve hesap hareketleri.

4.2. Birinci etap müracaatları yönetici cabinetten yapılmaktadır. Tüm ayrıntılar ’’Yardım ’’ bölümünde bulunmaktadır.
4.3. Bireysel katılımcıların yarışma katılımı ve uygulama şartları.
Bireysel katılımcılar diğer katılımcılar gibi yarışmanın tüm etaplarında genel kurallara uymak zorundadırlar.
4.3.1. Genel kurallarının 1.4. maddeye göre yarışmaya; yarışmayı kendi araştırıp katılmaya karar veren öğrenciler ( okul bu yarışmaya katılmadığı taktirde ) bireysel olarak katılabilirler. Öğrenci bireysel olarak kayıt yapıp müracaat edecektir. Kayıt esnasında okul seçtiğinde , bu okul yönetici olduğu ortaya çıktığı durumda bireysel katılımcı kayıt ve müracaat ile ilgili okul yöneticisine başvuracaktır.
Kayıt işlemi yapıldıktan sonra bilgilerin doğruluğu kontrol edilecek ve bireysel katılımcı, Cabinet Yöneticisi olarak kabul edilecektir. Yönetici, Cabinete giriş yapabilmesi için özel şifre alacak ve aşağıdaki işlemleri yapabilecektir:
– Profil bilgilerini düzenlemek;
– Kendi profil yardımıyla sosyal sitelere giriş yapabilmek;
-Yarışmaya müracaat etmek;
-Yarışma katılım ücreti ödemek;
-Yapılan ödemelerin kontrol etmek;
-Yarışmanın her etaptan sonra kendi sonuçların raporu görmek.
Etabın son müracaat tarihine kadar bireysel katılımcı müracaat formunda değişiklikleri ve ilave ödemeleri yapabilir.

5.Birinci etap uygulanması:
5.1. Birinci etap her okul bünyesinde yapılacaktır. Gönüllü olarak okul yönetimleri; öğretmenlere, velilere ve öğrencilerine birinci etabın uygulama şartları ile ilgili bilgi verecektir. Gönüllü olarak okul yönetimleri; öğretmenlere, velilere ve öğrencilerine birinci etabın uygulama şartları ile ilgili bilgi verecek. Okul koordinatörleri , sınıf ve branşa göre belirtilen süre içinde gün ve saati kendileri kararlaştırırlar. Böylece okulun yoğun günleri, özel programları, katılımcıların sağlık durumu vb. yarışmayı etkilemez. Birinci etapta iki seçenek sunulmaktadır. Birinci seçenek :kağıt üzerinde (her öğrenci özel olarak hazırlanan formu doldurarak) ,ikinci seçenek: elektronik ortamda ( ON-LİNE elektronik test versiyonu kullanarak ) yapılacaktır. Kağıt üzerinde ( birinci seçenek) seçildiğinde, öğrenciler bir sınıfta toplanıp özel bir form dolduracaklardır. Daha sonra sorumlu öğretmen test kağıtlarını toplayıp bilgisayar programını kullanarak sonuçları kendisi girecektir.
Her okul, teknik imkanlarına göre test seçenekleri kendi tercih edecektir.
5.2. Birinci etap başlamadan bir gün önce Yönetici Cabinetlerinde test dosyalarına giriş izni verilecektir. Bu test dosyaları kendi bilgisayarına indirip MS Word program yardımıyla açacak ve gerekli miktarda çoğaltacaktır.
Katılımcıların test sonuçların objektif bir değerlendirme yapabilmesi için çok sıkı bir sınav uygulaması gerekmektedir. Öğrencilere sınavdan önce test soruları göstermek kesinlikle yasaktır. Her katılımcı, test soruları belirlenen tarihte ve saatte sınav yapılan sınıfta alacaklardır.
5.3.Birinci etabın ilk gününde www.urfodu.ru sitemizde ON-LİNE elektronik test versiyonu – özel hazırlanmış bilgisayar test programı açık olacaktır. Elektronik test versiyonu on –line rejimde çalışmaktadır ve sürekli internet bağlantısı gerekmektedir. Birinci etaba kayıt yapıldığında her öğrenciye özel bir kod verilir. Bu kodu kullanarak öğrenci On-Line elektronik testing sistemine giriş yapıp direkt bilgisayar üzerinde test çözecektir. Her katılımcının bir dersten sadece bir defa test cözümü hakkı vardır. Testi başladıktan 1 saat 15 dakika sonra On-Line elektronik testing otomatik olarak kapanacaktır.
5.4. Okulda yeterli sayıda internete bağlı bilgisayar mevcut ise katılımcılar, hepsi aynı zamanda veya sıra ile on-line elektronik test versiyonu kullanarak test soruları çözeceklerdir. Her katılımcı, testi bitirdikten sonra kendi sonucu hemen bilgisayar monitöründe görecektir.
5.5.Test bittiğinde her yönetici kendi Cabinetinde çeşitli analitik raporları görecektir.

6.Birinci etap kayıt, müracaat ve uygulama tarihleri:
6.1. Kayıt ve birinci etaba katılım için müracaatlar 25.11.2012 tarihinde başlayıp , 25.11.2012 tarihinde son bulacaktır.
6.2. Birinci etap 26.11.2012 – 06.12.2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Okul koordinatörleri , sınıf ve branşa göre belirtilen süre içinde gün ve saati kendileri kararlaştırırlar. Böylece okulun yoğun günleri, özel programları, katılımcıların sağlık durumu vb. yarışmayı etkilemez.

7.Birinci Etap Sonuçları ve Ödüllendirmeleri:
7.1. Birinci etap bittiğinde her yönetici kendi Cabinetinde katılımcıların sonuç raporları görecektir. Finale geçiş puanları Uluslararası Organizasyon Komitesi tarafından belirlenmektedirt:
Birinci Etabın sonuçlarına göre 51-100 puan arası alan katılımcıların final aşamada hareket etme hakkını verir. Birinci Etabın sonuçlarına göre 0-50 puan arası alan öğrencileri finale katılma hakkı kazanamazlar.
Birinci etabın tüm katılımcılarına sertifika verilecektir. Bu sertifikalar en geç 10.01.2013 tarihine kadar tüm okul adreslerine kargo ile gönderilecektir. Sertifikalar, müracaat formunda yazılmış olan posta adresine gönderilecektir.
Birinci etabın sonuçları öğrenildikten ve sertifikaları alınıp doldurulduktan sonra okul yönetimi tören düzenleyip, tüm katılımcılarına sertifikaları dağıtır. Okul yönetiminin isteğine bağlı olarak en yüksek puan( 80-100 arası ) alan öğrencilerine özel diploma veya hediye verebilir. Diploma veya hediye okulda kalan kayıt ücretinden alınır .( bk.Madde 8 )
7.2. Bireysel katılımcıların birinci etap sonuçları ve ödüllendirmeleri.
Birinci etaptan sonra program otomatik olarak her sınıfın ve her branşın katılımcı sonuç listesi rapor olarak vermektedir.
Birinci etabın tüm bireysel katılımcılarına sertifika verilecektir. Bu sertifikalar, müracaat formunda yazılmış olan posta adresine gönderilecektir.

8.Katılım ücreti:
Yarışmanın finansmanı gönüllü olarak veliler tarafından ve yasaların kabul ettiği diğer finans kaynaklarından karşılanacaktır.
8.1.Birinci etap için katılım ücreti 7 TL ( Yedi Türk Lirası ) olup bu meblağ veliler tarafından karşılanacaktır. 7 TL ( YediTürk Lirası)’den 2 TL ( İki Türk Lirası) okulda kalacak olup gerekli masraflar için kullanılacaktır. Kalan 5 TL ( Beş Türk Lirası ) ise katılım ücreti olarak toplu bir şekilde okul adına ödenecektir.
8.1.1.Okulda kalan katılım ücretinin yarışma organizasyonunda gerekli masraflar için kullanılacaktır:
-telefon görüşmeleri, internet ücreti;
– test soruların çoğaltması için kağıt, mürekkep ve v.s alımı;
-sertifika, diploma, teşekkür belgeleri dolduran kişinin ücreti;
– test sonuçların elektronik ortamına geçiren öğretmen ücretleri;
8.1.2.Ulusal organizasyon komitesine toplu şeklinde okul adına ödenecek katılım ücretinin yarışma organizasyonunda gerekli masraflar için kullanılacaktır:
-Test sorularının hazırlanışı, çeviri, eleştiri ve bilimsel destek
-Ödül malzemelerin yapılışı (sertifikalar )
-Ödül malzemelerin okullarına gönderilmesi için posta masrafları
-On-Line Testing sisteminin ve web sitemizin yapılışı, teknik destek ve yazılım bakımı
-Ofis işletmesi, ofis ekipmanlarının masrafları
-Yarışmanın uluslararası ilişkiler desteği (uluslararası telefon görüşmeleri, danışmanlık; iş seyahatları ).

8.2.Müracaat ettiğinde ödeme miktarı otomatik olarak hesaplanır ve Cabinete aktarılır. Katılım ücreti banka havale ile toplu şeklinde okul adına yapılacaktır. Her okul yöneticisi diğer okul yöneticilerinden ayrı ödeme yapacaktır.
8.3.Banka havalesi yaparken okul yöneticisi, aşağıdaki bilgileri net bir şekilde açıkça yazmak zorundadır :
– Okulun ismi;
– Cabinet yöneticisinin logini.
Ödeme bilgileri eksik veya yanlış yazılmış durumlarında, bu ödeme okul katılımcı ( okul veya bireysel) hesabına aktarılmayacaktır ve katılımcı borçlu olarak gözükecektir. Bu durumda okul yönetici veya bireysel katılımcı ulusal organizasyon komitesine başvurabilir. Okulun bir yönetici tarafından yapılmış ödemesi bu yönetici hesabına aktarılır ve aynı okulun başka yönetici tarafından kullanılmaz.
8.4. Ödemeler yönetici hesaplarına aktarılacak ve test bittikten sonra gerekli miktar hesaptan silinecektir.
8.5. Birinci etabın müracaat son tarihine kadar yönetici müracaat formunda değişiklikleri ve ilave ödemeleri yapabilir.
8.6. Bir okulda birden fazla yarışma yöneticisi olduğu taktirde her yöneticinin ayrı bir hesap vardır ve diğer yöneticiler bu hesaba karışamazlar. Karşılıklı anlaşarak bir yönetici kendi hesabından başka yönetici hesabına para aktarabilir.
8.7. Birinci etaptan sonra yönetici hesabında kalan parayı final etabında kullanabilir.Yönetici hesabında yeterli miktar olduğu taktirde katılımcılar yarışmaya katılabilir
8.8.Bireysel katılımcı, tam katılım ücreti ödecektir.
8.9. Bireysel katılımcı hesabında yeterli miktar olduğu taktirde yarışmaya katılabilir.
8.10. Birinci etaptan sonra bireysel katılımcı, hesabında kalan parayı final etabında kullanabilir.
8.11.Katılım ücreti branş başıdır. Ödeme tarihi 25.11.2012 son günüdür.

9. İletişim
Türkiye ‘de yarışma ile ilgili bilgi almak için iletişim kurulacak kişi :
Svetlana ( Işık ) Sağdıç
E-mail: [email protected]

 

ORGANIZING COMMITTEE

International Olympiad on Science Fundamentals

 

Position

Name

Place of employment, occupation

Country

Chairman of the   National Organizing Committee

Igoshev Boris   Mikhailovich UralStatePedagogical  University, rector,   Ph.D.,  professor

Russia,

Ekaterinburg

Chairman of judges

Bogumir Janski CharlesUniversity,  Ph.D., professor

theCzech Republic,

Prage

Co-chairman

Syrtsov Viktor   Viktorovich Ural Federal District Teaching House, director

Russia,

Ekaterinburg

Co-chairman

Dyadik Nadezhda Vasilievna «Centre of  Youth   Assistance and Development of the Kostanay Region», director

Kazakhstan,

Kostanay

Co-chairman

Talanchuk Petr   Mikhailovich Open International University of Human Development «Ukraine»,   president

Ukraine,Kiev

Co-chairman

Sagdych Svetlana   Ivanovna  

theTurkishRepublic,  Antalya

Co-chairman

Gadoev Shokirzon   Kulovich Centre for Gifted Children at the Ministry of Education   of theTajikistan  Republic, director

Tajikistan,

Dushanbe

Co-chairman

Todorova Tatiana Eurograde Ltd., director

Bulgaria,

Sofia

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin