Ana SayfaKongreler Sempozyumlar KonferanslarUluslararası Bilgi​sayar Bilimleri ve Mühendisliği ​Konferansı

Uluslararası Bilgi​sayar Bilimleri ve Mühendisliği ​Konferansı

Uluslararası Bilgi​sayar Bilimleri ve Mühendisliği ​Konferansı (UBMK)
​Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği ve buna yakın diğer bilim dalları hızla değişmekte ve gelişmektedir.​ Bu gelişme ve değişime ayak uydurmak, bölümlerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak ve ülkemizin geleceğine katkı sağlamak için 20 yıldır Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanları toplantıları düzenlenmektedir. Bu yıl ise bu toplantının 30. düzenlenecektir. Bu toplantılarda üretilen yararlı sonuçların sadece bölüm başkanları arasına değil tüm akademisyenlere de aktarılmasının daha uygun olacağı değerlendirildiğinden, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanları (BMBB) toplantıları ile birlikte UBMK konferanslarının düzenlenmesi kararı alınmıştır. Bu kapsamda, 20-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde Uluslararası Bilgi​sayar Bilimleri ve Mühendisliği ​Konferansı (UBMK 2016) düzenlenecektir.

Bu yıl düzenlenen konferansın amacı; Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım, Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve benzer alanlarında çalışan akademisyenler, araştırmacılar, ilgi duyanlar ile kamu ve sektör çalışanlarını bir araya getirmek; yapılan yeni ve farklı araştırmaları, çalışmaları, uygulamaları ve düşünceleri paylaşmak; üniversite-kamu-sektör işbirliklerini artırmak; ve karşılaşılan sorunlara ortak çözümler bulmaktır.

UBMK 2016’nın bu yılki ana konusu, bugün için sistemlerde ve kullanılan uygulamalarda meydana gelen zafiyetler, açıklıklar ve performans sorunlarının çoğunun yazılım veya yazılım ilişkili hususlardan meydana gelmesinden olayı “Yazılımda Kalite ve Güvenlik” olarak belirlenmiştir. Ancak, sunulacak bildiriler bu alanla sınırlı olmayıp, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği gibi konuları da kapsamaktadır.

Konferans Düzenleme Kuruluna iletilecek olan bildiriler, alanında uzman en az iki​ hakem tarafından değerlendirilecektir. Sözlü ve poster sunumları için kabul edilen bildiriler, Konferans Bildiriler Kitabında basılacaktır. Seçilen bildiriler ise başta Türkiye Bilişim Vakfı Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Dergisi, Bilgi Güvenliği Mühendisliği Dergisi, International Journal of Information Security Science gibi dergilerde yayımlanacaktır.

​Konferansta ele alınacak konular aşağıda sıralanmıştır. Konular bununla sınırlı olmayıp Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliğinin gelişimine katkı sağlayacak her alandan bildiri kabul edilecektir.

Konferans Konuları:

Eğitim, Strateji ve Politikalar

Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Eğitimi
Bilgisayar Mühendisliğinde Yeni Eğilimler
Lisansüstü Eğitiminde Kalite ve Akreditasyon
Ülke Stratejileri ve Politikaları
Bilişim Sistemlerinde Sertifikasyon ve Denetim
Mühendislik ve Sosyal Sorumluluk

Temel Konular
Bilgisayar Mimarileri
Veri Yapıları
Programlama Dilleri
İşletim Sistemleri ve Uygulamaları
Yazılım Mühendisliği
Veritabanları Teknolojileri, Uygulamaları ve Güvenliği
Bilgi Teorisi
Yapay Zeka ve Uygulamaları
Web ve Veri Madenciliği
Web Teknolojileri ve Uygulamaları
Bilgisayar Ağları ve Uygulamaları
Algoritmalar ve Algoritmik Tasarımlar
Bilgi ve Bilgisayar Güvenliği

Diğer ve Güncel Konular
Bulut bilişim, uygulamaları ve güvenliği
Nesnelerin İnterneti, uygulamaları ve güvenliği
Gezgin (Mobil) teknolojiler, uygulamalar, güvenlik
Arama Motorları, Teknolojileri, Uygulamaları ve Tehditleri
Adli Bilişim
Kriptoloji ve Kripto Analiz
Anlamsal web
Doğal Dil İşleme
Çevreci Bilişim
Yazılım Tanımlı Ağlar
Google Mühendisliği
Veri Bilimi
e’li, m’li veya u’lu uygulamalar
Mobil Teknolojiler, Programlama, Uygulamalar, Tehditler
Telif Hakları Koruma Yaklaşımları
Büyük Veri Merkezleri ve Uygulamaları
Açık Kaynaklar
Sanal Makinalar ve Çözümler
Yeni Nesil İnternet Teknolojileri ve Protokolleri
Bilişim Hukuku
Bilişim Teknolojileri
Yönetişim
Bilişim Sistemleri Standartları
M2M ve Endüstri 4.0
Silikon İçerisinde Uygulamalar
Kimler Katılmalı

Konferansa, ​ bilgisayar bilimleri ve mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilgi güvenliği mühendisliği ile bu alanlara yakın bilim dallarında; eğitim alan öğrenciler, üniversite ve araştırma kurumlarında görev alan öğretim elemanları, araştırmacılar, çalışma yapanlar, strateji ve politika geliştirenler ile sektör, meslek örgütleri ve kamu çalışanları katılmalıdır.

Kayıt

Konferansa katılım, konuya ilgi duyan herkese açık olup ücretsizdir. Konferansa katılım için kayıt yaptırılması zorunludur.

Konferans Katılım Belgesi

Tüm katılımcılara konferans sonunda “Katılım Belgesi” verilecektir.

Konferans Bildiri Kitapçığı

Konferansa sunulan bildiriler Elektronik Bildiriler Kitapçığında yayımlanacaktır. Bu kitap BMBB’nin resmi web sayfasında (www.bmbb.info) ve konferans web sitesi www.ubmk.org adresinde yayımlanacaktır.

Konferans Dili

​Türkçe ve İngilizce olacaktır. (Türkçe veya İngilizce bildiriler kabul edilmektedir. Türkçe bildiriler Türkçe, İngilizce bildiriler İngilizce olarak sunulacaktır)

Konferans Katılım Ücreti

​Konferansa bildirili katılım ücretsiz olacaktır.

Konferansa katılım ve katkılarınızı bekliyoruz. Her türlü bilgiye www.ubmk.org adresinden erişebilir ve bizlere önerilerinizi iletebilirsiniz.

UBMK 2016 Organizasyon Komitesi

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.