Uluslararası Antalya Kongresi

Uluslararası Antalya Kongresi

Değerli Bilim İnsanları,

Sizleri 1-3 Mart 2018 tarihleri arasında Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ev sahipliğinde, Antalya’nın fethinin 811. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Kongresi’ne davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Şehirlerin tanınması, anlatılması, tarihinin ortaya konulması, bugününün değerlendirilmesi, geleceğine yönelik projelerin hazırlanması için bilimsel çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple bir gelenek oluşturmasını temenni ederek ilkini düzenleyeceğimiz “Uluslararası Antalya Kongresi”nde, Selçukludan Osmanlı’ya, nihayetinde günümüze kadar bir kültür şehri olma niteliği taşıyan Antalya’nın Sosyal Bilimler alanındaki görünümleri değerlendirilecektir.

Tarihî, kültürel, sosyolojik, coğrafî, ekonomik dinamikleriyle şehri topyekûn geleceğe taşıma gayreti içerisinde olan kurumlarımız, sadece bugünkü yaptıklarımızla, yaşadığımız zaman diliminde değerlendirilmeyeceğimizin farkındadır. Bilakis yarınlara da bizi ulaştıracak olan bugünkü faaliyetlerimizdir. Bu nedenle ilim ve fikir insanlarının, sanatkârların, yazarların görüşleriyle Antalya’yı geleceğe taşıma gayesindeyiz.

Sosyal Bilimleri ihtiva eden bu kongre, şehrin geçmişine ve geleceğine önemli notlar düşerken nitelik açısından akademisyenlerin çalışmalarına ve araştırmalarına en üst düzeyde katkı sağlamayı, disiplinler arası çalışma ortamı oluşturmayı da hedeflemektedir.

Bu çerçevede belirlenen konu başlıkları Antalya özelinde olmak kaydıyla şöyle sıralanabilir:

Arkeoloji
Batı Dilleri ve Edebiyatları
Coğrafya
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
Ekonometri
Felsefe
Gastronomi ve Mutfak Sanatları
Gerontoloji
Hukuk
İktisat
İlahiyat ve Din Bilimleri
İletişim
İşletme
Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet
Kütüphanecilik
Maliye
Müzecilik
Sanat Tarihi
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Sosyoloji
Spor
Tarih
Turizm
Türk Dili ve Edebiyatı
Uluslararası İlişkiler
Uluslararası Ticaret ve Lojistik
Kabul edilen bildiriler kongre bildirileri kitabında yayınlanacaktır.

Gayretimiz, hangi köşesine bakarsak bakalım tarihin sesini duyduğumuz, binlerce hatıranın tüm canlılığıyla hafızalarımızda yer bulduğu Antalya’mızı, ilim ve fikir insanları ve sanatkârlarla buluşturmak, şehrin geleceğini, geçmişinin kültürel ve estetik kodlarıyla yeniden inşa etmektir.

“Bir şehri sevmek, aşka sebep aramaktır.” Bu duygu ve düşüncelerle düzenlediğimiz ve Selçukludan Cumhuriyet’e Sosyal Bilimlerde Antalya’nın konuşulacağı “Uluslararası Antalya Kongresi”ne katkılarınız bizim için değerlidir.

Münir KARALOĞLU Menderes Tevfik TÜREL Prof. Dr. Mustafa ÜNAL
Antalya Valisi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akdeniz Üniversitesi Rektörü

KONGRE HAKKINDA
Kongre Başvuruları Ücretsizdir.

ULAŞIM
Ulaşım Katılımcılara Aittir.

KONAKLAMA
Konaklama Ücretsizdir. Kongre tarihi yaklaştığında konaklama bilgileri detaylı olarak duyurulacaktır.

http://www.antalyakongresi.com/