Uluslararası Alsancak Sempozyumu

Uluslararası Alsancak Sempozyumu:

Medeniyetler ve Dinler Arası Hoşgörü Semtinin

Dünü, Bugünü ve Yarını.

Tarih: 28 Kasım 2012, Çarşamba, saat 09.30.

Yer: Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, DESEM, Alsancak, İzmir.

İçerik: Bu sempozyumun amacı İzmir’in en eski semtlerinden biri olan ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin de doğup, yeşerdiği Alsancak Semti’ni Eskiçağ’dan günümüze arkeolojik, kültür tarihi, etnografik, antropolojik vbg. açılardan bilimsel yaklaşımlarla incelemektir. Etkinlik ücretsiz olup, Alsancak Semti ile ilgili her türlü bilimsel disipline açıktır.

En az 700 yıldır kesintisiz bir kent yaşantısına sahip İzmir’in kalbi sayılan Alsancak, son yıllarda İzmir’de yapılan arkeolojik ve tarihsel çalışmaların ışığında daha iyi anlaşılmıştır. Önemli bir limana sahip olması ile Ege Bölgesi’nin yaklaşık 13. yy.’dan beri ticaret merkezi olan bu semti, dünya tarihi akışına paralel çeşitli süreçlerden geçmiştir. Bu tarihi yaşanmışlıklar semt içindeki birçok değerden okunabilmektedir. Sempozyum çerçevesinde günümüz Alsancak’ına ait bilimsel verilere dayalı sentezlere de yer verilecek olup, gelecekteki Alsancak’a ait sorulara yanıt aranacaktır.

Çeşitli bilim dallarından oluşan bir danışma heyetinin oluşturacağı sempozyum programında, hem sözel, hem de poster temsilleri yer alacaktır. Sempozyum sonunda bir Alsancak gezisi düzenlenecek ve Alsancak ile ilgili belgesel nitelikli bir sergi açılacaktır.

Sempozyum İçin İrtibat – E-mail: [email protected]

Telefon: 0507.519 04 50 (Şebnem ÇIĞ), 0532.382 16 28 (Zeki VAROL) ve 0535.926 32 98 (Cengiz ILDIR).

Sempozyum Onur Kurulu: Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü; Prof. Dr. Bayram BAYRAKDAR, Edebiyat Fakültesi Dekanı; ve Yard. Doç. Dr. Cemile GÜRÇAY, DESEM Müdürü.

Düzenleyen : Doç. Dr. Ergün Laflı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin