Uluslararası 2. El Film Festivali

Festival, tamamen bağımsız ve amatör kimliğe sahip Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenmektedir. Dernek faaliyetini, hiçbir belediye, vakıf, şirket, holding vb. bünyesinde olmaksızın sürdürmektedir.

2.El Film Festivali Tam Olarak Ne Yapıyor?

Biz en orijinal film festivali olduğumuzu iddia ediyoruz ve seni eleyen, dışlayan festivallerden farkımızı belli ediyoruz. Sen şimdi diyeceksin ki: “Ne olacak benim elenmiş filmlerime?” O zaman hemen cevaplayalım. Ön elemede elenmiş filmini alıyoruz ve dev ekranda gösteriyoruz, seyirciyle buluşmasına katkı sağlıyoruz.

Neden İsmi 2. El Film Festivali?

“2. El Kısa Film Festivali’nden başka sizi anlatan isim yok muydu?” diyeceksin, dur sen konuşmaya başlamadan biz söyleyelim. Bizim için 2. el demek; kenara atılmış, değeri bilinmeyen, hor görülen demektir. 2. el filmlerden 1. el festival yaptığımız için bu ismi tercih ettik. 5 senedir biz idare ediyoruz, sen de idare edersin artık.

2. El Film Festivalinin Tek Amacı, Elenmiş Filmleri Geri Kazanmak mı?

Birçok festival kısa filmlere üvey evlat muamelesi yapıyor. Bizse kısa filmciler olarak kısa filmlerin çekim aşamalarını, zorluklarını, kısacası yaşadığın her şeyi biliyoruz ve senin kısa filmlerinin bizim için öz evlattan farkı yok. Onca emeğinin karşılığını da bu festivalle vermeye çalışıyoruz. Bizden devasa şeyler bekleme ama emin ol en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Festivale Katılabilmek İçin Tek Kriter, Daha Önce En Az Bir Film Festivalinde Ön Elemeyi Geçememiş Olmak mı?

“En az dört-beş tane festivalden elenmen gerekiyor.” diyeceğimizi düşünüyorsan, orda durmanı tavsiye ediyoruz. Bizim için tek bir festivalden elenmiş olman yeterli.

Daha Önce Katıldığı Tüm Festivallerden Ödül Almış Ancak Sadece Bir Film Festivalden Elenmiş Filmde, 2. El Film Olarak Festivale Katılabilir mi?

“En az dört-beş tane festivalden elenmen gerekiyor.” diyeceğimizi düşünüyorsan, orda durmanı tavsiye ediyoruz. Bizim için tek bir festivalden elenmiş olman yeterli.

Filmin Hangi Film Festivalinden Elendiği Önemli mi?

Herhangi bir film festivalinden elendiysen biz seni elenmiş sayacağız.

Festival Film Kabulü Türlere Göre Bir Ayrım Yapacak mı?

Kurmaca, deneysel, belgesel ya da animasyon bizim için hiç fark etmiyor. Gönder gelsin.

Festivale Katılan Filmlerin Yapım Yılı Dikkate Alınacak mı?

Biz ne zaman kurulduk: 2007. Senin filmlerin de 2007 ve sonrasında elenmişse kabul edilecektir.

Festivale Katılan Filmlerde Süre Sınırlandırması Aranacak mı?

Her festivalde olduğu gibi bizde de bir süre sınırlandırması olacak. Bu sene için 20 dakika sınırlandırmasını uygun gördük.

Festivale 1000 Film veya Üzerindeki Bir Sayıda Film Gelirse Ne Olacak?

Teknik yeterliliği geçecek filmlerin varsa 1500 üzerinde olsa da fark etmez. 2010 yılında 2010 film gösterme kapasitesine sahip bir festivaliz.

Festival para ödülü vermiyor. Bunun yerine parayla satın alınması güç ödüller vermeyi yeğliyor.

2. El Film Festivali 20- 24 Şubat 2013 tarihlerinde yedinci kez sinemaseverlerle buluşacak

2. El Kısa Film Festivali, bu sene ‘ritim konsepti’ ile düzenlenecek ve sinemaseverleri yine sıradışı filmler, yönetmenler, oyuncular, gösterimler, atölyeler ve farklı etkinliklerle buluşturacak.

Adres : OSB Alınteri Bulvarı İş Merkezleri B Blok 27/14-15 Ostim Yenimahalle – ANKARA – TÜRKİYE
Tel : ikincielfestivali@gmail.com
E-mail : ikincielfestivali@gmail.com