Ulusal Çocuk Kongresi 2013

2.Ulusal Çocuk Kongresi 13-14 Haziran 2013 tarihleri arasında BURSA’da yapılacaktır. Kongre ile ilgili gelişmeleri web sitemizden takip edebilirsiniz. Kongremize katkı sağlayan BURSA Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’ne teşekkür ederiz.

KONGRE DÜZENLEME KURULU ADINA

Erol ERTÜRK
BTSO Kamil Tolon Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü

KONGRE HAKKINDA

II. ULUSAL ÇOCUK VE GENÇLİK KONGRESİ üstün zekalı/yetenekli çocukların yaptıkları bilimsel araştırmalarını sunacakları bir kongredir. Kongrede sadece çocuk ve gençler bildiri sunacaktır, akademisyen ve öğretmenler bildiri sunmayacaklardır. Kongrenin ilerleyen yıllarda tüm çocuk ve gençlere hitap eder hale getirilmesi beklenmektedir.

Kongre ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir.

1. Kongrenin ikinci kez yapılıyor olmasından dolayı tema sınırlandırması yapılmamıştır.

2. Kongreye üstün yetenekli çocuklarla ilgili çalışma yapan tüm kurumlarda öğrenim gören öğrenciler bildiri gönderebileceklerdir.

3. Kongrede öğrencilerin yaptıkları araştırmaların sonuçları bildiri halinde sunulacaktır. Kongrede öğrencilerin hazırladığı projelerin tanıtımına yer verilmeyecektir.

4. Kongreye gönderilmek üzere hazırlanan bildiriler, öncelikle kendi kurumlarında kurulacak bir komisyon tarafından değerlendirilecektir. Her kurumdan en fazla 3 bildiri incelenmek üzere “Bilim Kurulu” na gönderilecektir. “Bilim Kurulu” nca seçilen 100 bildiri kongrede sunulacaktır.

5. Kongre üstün yetenekli çocuklar ile ilgili çalışma yapan kurumlarda öğrenim gören öğrencilere yönelik olup, sadece öğrenciler bildiri sunacaklardır. Kongrede 100 bildiri sunulması planlanmaktadır.

6. Kongrede bildiri sunan 100 öğrencinin konaklama, iaşe ve kongre masrafları Bursa Büyükşehir Belediyesince karşılanacaktır. Bu kapsamda bu öğrencilere kongre sürecinde refakat edecek olan 100 öğretmenin konaklama ve iaşe masrafları da Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.

7. Üstün yetenekli çocuklarla ilgili çalışma yapan kurumlardan bildiri sunmak üzere, kongreye gelecek olan öğrencilere refakat edecek danışman öğretmen, ilgili bulundukları kurumun idaresince/müdürlüklerince belirlenecektir.

8. Kongreye bildiri sunan öğrenci ve onlara refakat edecek öğretmenler dışında öğrenci, veli ve öğretmenler de gönüllü olarak katılabilecektir. Gönüllü katılımcıların tüm masrafları kendilerine ait olacaktır.

9. Kongre ile ilgili tüm yazışmalar [email protected] adresinden elektronik posta yoluyla yapılacaktır. Ayrıca web sitemizden de gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Değerli Yönetici ve Öğretmen Arkadaşlar,

Birincisi, 14-15 Haziran 2012 tarihleri arasında, Konya Necmettin Erbakan Ün. Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fak. tarafından gerçekleştirilen ULUSAL ÇOCUK KONGRESİ’ nin II.si 13-14 Haziran 2013 tarihleri arasında Bursa’ da düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu çalışma, Üstün zekalı/yetenekli çocukların yaptıkları bilimsel araştırmalarını sunacakları bir kongre olacaktır. Kongrede sadece çocukların bildiri sunmaları planlanmaktır, akademisyen ve öğretmenler bildiri sunmayacaklardır. Kongrenin ilerleyen yıllarda tüm çocuk ve gençlere hitap eder hale getirilmesi beklenmektedir.

Kongre ile ilgili resmi yazı Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yazılmıştır. Yazının kurumlara ulaşması zaman alacağı için duyurulması uygun görülmüştür. Kongre takvimi aşağıda belirtildiği gibidir;

22.02.2013 Bildiri özetlerinin kongre düzenleme kuruluna gönderilmesi için son tarih.
22.02-15.03.2013 Bildiri özetlerinin bilim kurulunca incelenmesi
18.03.2013 Kabul edilen bildirilerin ilanı
18.03-29.03.2013 Kurumların; kongreye katılacak danışman öğretmen ve öğrenci isimleri ile gönüllü olarak katılacak yönetici, öğretmen, veli ve öğrenci isimlerini bildirmesi
15.04.2013 Kongre programının ilanı
13-14.06.2013 Kongrenin gerçekleştirilmesi

Kongreye üstün zekalı/yetenekli çocuklarla ilgili eğitim veren kurumlardan, 1 öğrenci ve danışman öğretmeni katılabileceklerdir. Bunun dışındaki diğer öğretmenler ve öğrenci velileri de konaklama ve iaşe giderleri kendilerince karşılanmak üzere gönüllü olarak “katılımcı” sıfatı ile kongreye katılabilecektir. Bu şekilde katılan öğretmenlere ve velilere de katılım belgesi verilecektir. Gönüllü katılımcıların zamanında bildirilmesi koşulu ile özellikle çocukların aileleri ile aynı odada kalabilmeleri; gönüllü katılımcı öğretmenlerin de kongreye katılan öğrencilerle uygun koşullarda konaklayabilmeleri için gerekli tedbirler alınacaktır. Ayrıca gönüllü katılımcıların ücretlerini karşılamaları koşulu ile kongre merkezinde yemeklerden ve sosyal etkinliklerden yararlandırılmaları sağlanacaktır.

Konu ile ilgili sorularınızı yine [email protected] mail adresi aracılığı ile sorabilirsiniz.

İLETİŞİM
[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin