Ulusal Biyoloji Olimpiyatları

TÜBİTAK tarafından organize edilen Ulusal Biyoloji Olimpiyatları, iki yıl süren ve 3 farklı aşamadan oluşan bir eğitim ve seçme sürecidir. Bu sürecin sonunda ülkemizi Uluslar arası Biyoloji Olimpiyatında temsil edecek olan 4 kişilik Milli Takım belirlenir.

Bu sınava ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerden her okuldan okul yönetimince belirlenen en fazla 8 öğrenci katılabilir. Başvurular Ocak-Şubat aylarında gerçekleştirilir. Sınav Nisan ayının son haftasında ilan edilen bölge sınav merkezlerinde gerçekleştirilir. 
1.Aşama Sınavı çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir olimpiyat sınavıdır. Öğrencilere 100 soru için 90 dakika süre verilir.

           Sınava her yıl ülke genelinden yaklaşık üç bin civarında öğrenci katılmaktadır. Haziran ayı başında açıklanan sınav sonuçlarına göre yaklaşık 45–50 öğrenci başarılı kabul edilmekte ve başarılı kabul edilen öğrenci sayısının ilk yarısı (22–25 öğrenci) TÜBİTAK Yaz Okulu’na davet edilmektedir.
Yaz Okulu her yıl Ağustos ayında iki hafta süreyle farklı bir ilde TÜBİTAK tarafından gerçekleştirmektedir. Kamp programında görevlendirilen akademisyenler öğrencilere 2.Aşama Sınavı’na ve Uluslar arası olimpiyata yönelik ders anlatmaktadır.

           1.Aşama Sınavı sonucunda madalya verilmez ve başarı sıralamasına göre Bölge Dereceleri ilan edilir.

Önceki olimpiyat sınavında başarılı olan öğrenciler Aralık ayının ilk haftalarında Ankara’da 5 gün TÜBİTAK tarafından misafir edilirler. Program kapsamında ilan edilen gün ve saatte 2.Aşama Sınavı gerçekleştirilir.

           2.Aşama Sınavı çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir olimpiyat sınavıdır. Öğrencilere 100 soru için 90 dakika süre verilir.

           Kalan günlerde geleceğin bilim insanı olmaya aday bu öğrencilere sosyal aktiviteler ve geziler düzenlenir. Son gün 2.Aşama Sınavı sonuçlarına göre madalya dağılımının yapıldığı Ödül Töreni düzenlenir. Başarılı olan öğrencilere 2 Altın, 4 Gümüş ve 6 Bronz madalya verilir. Ayrıca madalya alamadığı halde başarılı kabul edilen öğrenciler de ilan edilir. Bu öğrenciler ile madalya alanlar TÜBİTAK tarafından düzenlenen Kış Okulu’na alınırlar.
Kış Okulu sömestr tatilinde her yıl farklı bir ilde iki hafta süre ile düzenlenir. Bu kampta öğrenciler akademisyenlerden Milli Takım seçme sınavı (3.Aşama) ve Uluslar arası olimpiyata yönelik ders alırlar. Kış okulunda öğrencilere Uluslar arası olimpiyata yönelik Deneysel biyoloji eğitimi de verilmektedir.  Kış Okulu sonunda öğrenciler Kamp Sonu Sınavı’na alınmaktadır. Bu sınav ile eleme olmamakta ancak Milli Takım belirlenmesinde kriter olarak kullanılmaktadır.

           Önceki aşamada başarılı kabul edilerek Kış Okulu’na katılan tüm öğrenciler (genellikle Nisan ayı içinde) Milli Takım Seçme Sınavı’na (3.Aşama) alınırlar. Öğrencilere Uluslar arası olimpiyata yönelik Teorik ve Deneysel bilgilerin sorulduğu bir sınav uygulanmaktadır.  Kısa süre sonra açıklanan sınav sonuçlarına göre o yıl ülkemizi Uluslar arası olimpiyatta temsil edecek 4 kişilik Biyoloji Milli Takımı belirlenmektedir.