Uğur Koleji Bilim Şenliği 2012

Mayıs ayının ilk haftası gerçekleşen “Geleneksel Uğur Koleji Bilim Şenliği” bu sene Uğur çatısı altında eğitim ve öğretime başlayan Beylikdüzü Uğur İlköğretim Okulunda da tüm hızıyla devam etti.
Bilim Şenliğinde öğrencilerin kendi yapabileceği etkinliklerin yanı sıra, gösteri deneyleri ve öğrencilerin bilimsel çalışmalarına da yer verildi. Böylece bilimsel kuramların somut olarak görülebileceği düzenekler ve araç-gereçlerle bilimin yaşanılabilir ve heyecanlı taraflarını öğrencilerimize gösterebilmeyi amaçladık.
İlköğretim II. kademe öğrencilerinin aktif katılımıyla organize edilen tüm deney ve etkinlikler her yaştan öğrencinin ilgi odağı oldu.
Öğrencilerimiz kuru buz sayesinde ısı farkı ile gerçekleşen süblimleşme olayını eğlenceli deneyler le öğrenirken, sodyum asetad sayesinde hızlı hal değişimini gözlemleyip sıcak buz elde ettiler.
Minik patlamalar, gaz çıkışları, kabarcıklar ve minik yangınlar oluşturup kimyasal değişimin eğlenceli dünyasında gezindiler. Sadece sebzeleri kullanarak elde ettikleri asit-baz karışımları ve renk dönüşümleri çocuklarımızı hayrete düşürdü.
Magnezyumun yanarken çıkardığı ışık hepimizin gözlerini kamaştırırken magnezyumun günlük hayta kullanıldığı alanları aslında bu ışığın ne kadar da hayatımızın içinde olduğunu gösterdi.
Enerjinin kaybolmaması, dönüşümü ve geri dönebilirliğinden yararlanarak öğrencilerimiz kendi termoslarını ürettiler. Sunta yapımının sanıldığı kadar zor olmadığını sunta yaparak kanıtladılar. Kendi kolonyalarını üretmek için çok basit bir düzenek hazırlayıp mis gibi kokan çeşit çeşit kolonyalar yaptılar. Bunca emeğin ve uğraşın sonunda da formüllerini bir türlü açıklamayan meşrubat firmalarına inat kendi gazozlarını kendileri hazırlayıp hem ferah bir yudum aldılar hem de gelen öğrencilerimize ikram ettiler.
Sene boyunca üzerinde çalıştıkları projelerini de sergileme fırsatı bulan çocuklarımızın emekleri görülmeye değerdi. Gerek modelleme, gerek araştırma ve proje temelli çalışmaları inceleyen diğer öğrenciler de yeni fikirler edinip bilgilerini tekrar etme olanağı buldular.
Bilim şenliğimizde İstanbul Bölge Sergisinde projelerini sergilemeye hak kazanan öğrencilerimiz de projelerini tanıtma şansı yakalayarak arkadaşlarını bu konuda bilgilendirdi.
Hem yoğun hem de eğlenceli geçen 2011-2012 bilim şenliği öğrencilerimizde tatlı bir yorgunluk ve ömür boyu hatırlanacak anlamlı bilgiler ve güzel anılar bırakmış oldu.