Uçma Hayalim konulu FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması

Resim Yarışması

Uluslararası Havacılık Federasyonunun (FAI) Hava Uzay Eğitim Komitesi (CIEA)’ nin, öğrencilerin havacılık konusuna ilgilerini artırmak, sportif havacılık ve uzay konusundaki çalışmalar hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla Türkiye geneli resmi/özel tüm okullardaki 18 yaş ve altı öğrencilere yönelik, Türkiye seçmelerinin Türk Hava Kurumu tarafından yapılacağı Uçma Hayalim konulu “FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması” hakkında bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması Şartnamesi

AMAÇ:
Uluslararası Havacılık Federasyonu’na (FAI) üye ülkelerdeki çocukların ve gençlerin havacılık konusuna olan ilgilerini artırmak, özellikle sportif havacılık ile uzay konusundaki çalışmaların tanıtımını yapmaktır.

KONU:
Bu yıl katılımcılardan “UÇMA HAYALİM” konulu eserler yaratmaları istenmektedir. Genç ressamlarımıza ilham kaynağı olabileceğini düşündüğümüz açıklayıcı metin aşağıdadır.

“UÇMA HAYALİM”

Hiç pencereden dışarı bakıp uçmanın nasıl olacağını merak ettiniz mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz! Sadece gökyüzüne bakmak bile insanı hayal kurmaya iter. Ve içimizdeki “uçma hayali” sadece hayata geçme sırasını bekliyor!

Rüzgarın yaprakları savurması, kuşların kanat hareketleri gibi doğadaki birçok olay bize havacılık alanında yenilikler yaratmamızı sağlayacak ipuçları veriyor. Birçok şekil ve renkte sıcak hava balonları, çok daha hafif/küçük planörler, daha hızlı yamaçparaşütleri ve paraşütler hayallerimizde canlanabilir… Rüzgâra karşı meydan okuyarak istediğimiz yere uçmanızı sağlayacak yeni uçaklar ve helikopterler yaratabilir, akrobasi uçaklarını çok daha etkileyici hareketler yaparken düşünebiliriz. Uzaya daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve daha yükseğe çıkan jet uçakları ile gitmeyi hayal edebiliriz…

Uçuştaki her başarı bir hayal ile başladı. Yeni nesil havacılık tutkunları hayallerini öncekilerden daha uzağa taşıdı… Şimdi sizin sıranız! Bulutlara baktığınızda hayal gücünüzün sizi nereye götürdüğünü resimlemenin, “hayalinizdeki uçuşu” paylaşmanın zamanı geldi!

YAŞ GRUPLARI: Yarışmalara katılım üç yaş grubunda olacaktır.
1. Grup 6-9 yaş arası (1 Ocak 2009 ve 31 Aralık 2012 arasında doğanlar)
2. Grup 10-13 yaş arası (1 Ocak 2005 ve 31 Aralık 2008 arasında doğanlar)
3. Grup 14-17 yaş arası (1 Ocak 2001 ve 31 Aralık 2004 arasında doğanlar)

SÜRE:
Resimler okullar tarafından toplu olarak ya da öğrenciler tarafından Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Atatürk Bulvarı No:33, 06100 Opera/ANKARA adresine gönderilecektir. Resimler aynı adrese elden de teslim edilebilir. Resimlerin en geç 12 Mart 2019 tarihinde belirtilen adreste olması gerekmektedir.

Eserlerin son teslim tarihi 12 MART 2019’dir.

YARIŞMA KURALLARI:
• Resimler mutlakla el ile yapılmış olacaktır (fiziki engelli çocuklarca ayak veya ağız ile).

• Resimler A3 (29,7 x 42 cm) ebadında ve paspartusuz olacaktır (çerçevelenmeyecek ve süslenmeyecektir).

• Suluboya, akrilik boya, yağlı boya, silinmez (çıkmaz) ince/kalın keçeli kalemler, yumuşak tükenmez kalem, pastel boya çeşitleri, çini mürekkebi kullanılabilir.

• Kurşun kalem, kömür veya kalıcı (sabit) özelliği olmayan başka tür malzemeler kullanılamaz, fotokopi ve yapıştırma mozaik yöntemi ile hazırlanan eserler ve bilgisayar ortamında yapılan çalışmalar kabul edilmez.

• Eserin arka yüzüne aşağıda verilen formlar doldurularak yapıştırılacaktır. Resmin ön yüzüne kesinlikle

• Yarışmaya gönderilen eserler geri verilmez. Yarışmaya gönderilen eserlerin telif hakkı eser sahibine aittir. Eser sahibinin izniyle Türk Hava Kurumu (THK) ve Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından basım, yayım ve paylaşımı yapılabilir.

ÖDÜLLER:
Türk Hava Kurumu’nun oluşturduğu jüri tarafından her yaş grubundan derecelendirme olmaksızın en iyi 3 (üç) eser belirlenir ve bu eserler FAl’ye gönderilir. Uluslararası Havacılık Federasyonunun oluşturacağı seçici kurul da; her yaş grubunun dünya birincisi, İkincisi ve üçüncüsünü belirler. Derece alanlara FAI tarafından altın-gümüş-bronz madalya verilir. Türk Hava Kurumu da, FAl’nin yaptığı değerlendirme sonucu, dereceye giren Türk öğrencilere aldıkları derecelere göre Cumhuriyet Altını, plaket gibi ödüller vermektedir. Ayrıca dereceye giren eser sahiplerinin öğretmenleri/çalıştırıcıları da ödüllendirilmektedir. Yarışma sonuçları, ödül kazanan öğrenci ve çalıştırıcılarına ayrıca duyurulur ve ödülleri THK Genel Başkanlığının belirleyeceği yer ve zamanda düzenlenecek bir törenle verilir. FAI tarafından bundan önceki yıllarda düzenlenen resim yarışmalarında Türkiye: 8 Dünya Birinciliği, 8 Dünya İkinciliği, 16 Dünya Üçüncülüğü ve 3 Özel Ödül kazandı.

Başvuru Formu için Tıklayınız

Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı – Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Atatürk Bulvarı No:33, 06100 Opera/ANKARA
Tel: 0 312 303 72 53 – 0 312 303 72 48 Faks: 0 312 303 72 43
web: www.thk.org.tr
e-posta: [email protected]

11 YORUMLAR

  • Zeynep,
   Başvuru tarihine çok dikkat ediyorlar.
   Bu konuda birşey demekten de çekiniyoruz. Size olumsuz bir şey demek istemem ama muhtemelen geç gitmişse değerlendirmeye almazlar. Ama dediğim gibi bizi aşan bir konu . Siz yinede size ilettiğim mail adresine tekrar tekrar yazınız. Umarım bir an önce durumunuza dair size dönüş yaparlar..

  • Resimlerin en geç 12 Mart 2019 tarihinde belirtilen adreste olması gerekmektedir.

   Yinede dilerseniz sayfanın altındaki iletişim bilgilerini kullanarak kendilerine durumunuzu iletiniz.

  • Merhaba,

   Şartnamede “Resimler A3 (29,7 x 42 cm) ebadında ve paspartusuz olacaktır (çerçevelenmeyecek ve süslenmeyecektir).” şeklinde bilgi mevcut. Resim öğretmeninizi ile görüşmeniz daha iyi olacaktır.

   İyi çalışmalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × 3 =