ÜÇGENDEN KAREYE ALAN HESABI

Bu Benim Eserim Proje Yarışması
İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Fen ve Matematik Proje Yarışması
İli : Van
Okulun Adı:
Bilim ve Sanat Merkezi
Hazırlayan Öğrenci:
Hande KANTARCIOĞLU
Danışman Öğretmen:
Pınar ÇALIŞKAN 
PROJE AMACI:
GEOMETRİ BİLGİLERİMİ ARTTIRMA AMAÇLI ,KARE VE ÜÇGENLERİ İRDELEMEK VE YENİ BAĞINTILAR KEŞFEDİF GENELLEŞTİREREK GEOMETRİ DÜNYASINA KATKIDA BULUNMAK

PROJE HEDEFİ:
1-YENİ BİR GEOMETRİK ÖRÜNTÜ ŞEKLİ OLUŞTURMAK 2-OLUŞTURDUĞUM YENİ GEOMETRİK ŞEKİLLER ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ İRDELEMEK 3-ŞEKİLDEKİ KARELERİN ALANLARI ARASINDA İLİŞKİ ARAMAK 4-BULDUĞUM ÖRÜNTÜYÜ MATEMATİKSEL OLARAK İFADE ETMEK.

PROJE ÖZETİ:
HERHANGİ BİR ÜÇGEN ÇİZİP, ÜÇ KENARI ÜZERİNE DE ÜÇGENİN DIŞINA DOĞRU BİRER KARE ÇİZELİM. SONRADA YAN ŞEKİLDEKİ GİBİ BU KARELERİN KÖŞELERİNE DE BİRER KARE YERLEŞTİRELİM. ŞEKİLDEKİ S1, S2, S3 VE T1,T2,T3 ARASINDA BİRBAĞINTI BULDUM. T1+T2+T3=3(S1+S2+S3) PROJEMİ AYRINTILI AKTARABİLMEK İÇİN BULDUĞUM ŞEKİL VE ÖRÜNTÜLERLE İLGİLİ YAPTIĞIM İŞLEMLERİ VE ULAŞTIĞIM SONUCU JPEG DOSYASINDA GÖRÜNTÜLEDİM.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1-YENİ BİR GEOMETRİK ÖRÜNTÜ ŞEKLİ OLUŞTURDUM 2-OLUŞTURDUĞUM YENİ GEOMETRİK ŞEKİLLER ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ İRDELEDİM. 3-ŞEKİLDEKİ KARELERİN ALANLARI ARASINDA İLİŞKİ ARADIM 4-BULDUĞUM ÖRÜNTÜYÜ MATEMATİKSEL OLARAK İFADE ETTİM.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
COSİNÜS TEOREMİ VE GENEL GEOMETRİ BİLGİLERİMDEN FAYDALANDIM.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
ÜÇGENİN KENARLARININ KARELERİNİN ALANLARI TOPLAMI İLE TEKRARLAYAN KARELERİNİN ALANLARI ARASINDAKİ BASİT BAĞINTIYI BULUP GÖSTEREREK GEOMETRİ DÜNYASINA YENİ BİR FORMÜL KATTIM.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
BULDUĞUM ÖRÜNTÜYÜ FARKLI SAYISAL DEĞERLERDE BİRÇOK ÜÇGENDE DENEDİM.VE BU BAĞINTININ BÜTÜN ÜÇGENLER İÇİN GEÇERLİ OLDUĞU SONUCUNA VARDIM.

KAYNAKLAR:
WWW.MATEMATIKDUNYASI.ORG/ARSIV/PDF/03_4_67_68_SINUSKOSINUS.PDF WWW.CEBIRSEL.COM/MATEMATIK…/TRIGONOMETRI-COSINUS-TEOREMI.HTM GÜVENDER TÜM DERSLER KİTABI GEOMETRİ DERS KİTAPLARINDAN VE İNTERNETTEN ARAMA YAPTIM.LİTERATÜR TARAMALARIMDA BULDUĞUM BAĞINTIYA RASTLAMADIM

PROJENİN TAKVİMİ:
11.12.2009-20.01 2010

PROJE BÜTÇESİ:
50 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
PROJE DANIŞMAN ÖĞRETMENİM PINAR ÇALIŞKAN, BİLSEM MATEMATİK DANIŞMANI AHMET ÇOMAK , BİLSEM BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ BETÜL DURAN İNCİ, GEOMETRİ KAYNAK KİTAPLARIM,İNTERNET