UÇAN YUMURTA YARIŞMASI

SAKARYA BİLİM VE SANAT MERKEZİ
 
UÇAN YUMURTA YARIŞMASI

 
AMAÇ:  Yaklaşık 10 m. Yükseklikten serbest bırakılacak bir yumurtanın hasarsız bir şekilde  iniş yapmasını sağlayacak tasarım hazırlamak.
 
KURALLAR:
1-Yanıcı-patlayıcı ve elektronik malzemeler dışında her türlü malzeme kullanılabilir.
2-Tasarımlar bireysel veya en fazla iki kişilik gruplar halinde hazırlanabilir.
3-Yarışmacılar malzemelerini getirerek, tasarımlarını merkezimizde 40 dakikalık süre içinde kendileri hazırlayacaklardır. Hazır olarak getirilen tasarımlar elenir.
4- Yarışmada kullanılacak yumurtalar merkezimiz tarafından verilecektir. Yumurtanın kontrol edilerek verilmesi ile yarışma başlayacaktır.
5- Tasarımlar verilen süre sonunda hazırlandıktan sonra jüri tarafından estetik ve çevreci özellikleri 20 dakikalık süre içinde değerlendirilecektir.
6-Yumurtanın en az 1 cm ² lik bölümü açıkta görünür şekilde olmalıdır.
7-Yarışmaya katılan tasarımlar “Çevreci, Estetik ve Havada Kalış Süresi” kategorilerinde jüri tarafından değerlendirileceklerdir.
8-Öğrenci güvenliğinin sağlanması amacıyla tasarımlar merkezimiz görevlileri tarafından yarışmacıların yapacakları tarife göre “Bırak” komutu ile bırakılacaktır. Tasarımın havada kalış zamanı kronometre ile ölçülerek jüriye bildirilecektir. Yere düşen yumurtanın kırılıp kırılmadığı kontrol edilerek jüriye gösterilecektir.
9-Yarışmaya katılan tüm tasarımların uçurulması tamamlandıktan sonra jüri 20 dk lık değerlendirme süresinden sonra yumurtası kırılmayan tasarımlardan dereceye girenler ilan edilir. 
10-Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, Md.Yrd. Erdal Erdem’den alacakları başvuru formunu doldurmak zorundadırlar.
 
YARIŞMA TARİHİ: 8 HAZİRAN 2011
YARIŞMA SAATİ: 14.30
 
BAŞVURU: 17 Mayıs 2011 salı günü saat 18.00’a kadar Md. Yrd. Erdal ERDEM’e başvuru yapılacaktır.
 
 
ÖDÜLLER:
1-      En çevreci Tasarım ödülü
2-      En Estetik Tasarım ödülü
3-      En Çok Havda Kalan Tasarım Ödülü
4-      Jüri Özel Ödülü