Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması

Tasarım ve Mühendislik
Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması

Türkiye’nin ilk ve tek uçak koltuk üreticisi TSI Seats’in bu yıl ikinci kez düzenlediği Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması 2020 – 2021 öğretim yılında üniversite lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımına açılmıştır.

 

TSI SEATS UÇAK KOLTUK VE PARÇALARI TASARIM VE MÜHENDİSLİK YARIŞMASI ŞARTNAMESİ


1- ORGANİZASYON

TSI Seats Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması Uçak Koltuk Üretimi San. Ve Tic. A.Ş. tarafından düzenlenmektedir.


2- AMAÇLAR

Yarışma;

 • Uçak kabin içi sektöründe önemli bir yere sahip olan; uçak koltuğu ve koltuk yedek parçaları konusunda yenilikçi fikirleri desteklemek,
 • Ülkemizin dünya havacılık piyasalarında rekabet gücünü artıracak, katma değeri yüksek, özgün ve modern ürünlerin tasarlanmasına ve geliştirilmesine zemin hazırlamak,
 • Öğrenciler ile sektörü buluşturmak,
 • Türkiye’de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek,
 • 2023 İhracat stratejisine paralel çalışma yürütmek, amacıyla senede bir kez  gerçekleştirilmektedir.

TSI Seats Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması, 2021 yılında ikinci kez gerçekleştirilecektir.

3- KİMLER KATILABİLİR

A) Üniversitelere kayıtlı tüm lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açıktır.

B) Yarışmaya grup olarak katılmak mümkündür. Grup katılımında, grup temsilcisi olarak bir katılımcının belirlenmesi gereklidir. Grup üyelerinin hepsinin A maddesindeki şartları sağlaması gerekmektedir.
4- KAPSAM

Yarışma,

 • Ekonomi Sınıf Uçak Koltuğu ve Parçaları kapsamında katılıma açıktır.

İlgili kapsamda öğrenciler bireysel ya da grup olarak katılım göstebilir. Kapsam dahilinde 1.,2.,ve 3. seçilenler için ödüllendirme yapılacaktır.

Yarışma kapsamına ilişkin açıklamalar aşağıda sunulmaktadır.

Ekonomi Sınıf Uçak Koltuğu ve Parçaları: Havayolu şirketleri için ergonomik, hafif ve inovatif koltuk ve/veya koltuk üzerindeki parçaların tasarlanması ve mühendislik çalışması yapılarak geliştirilip iyileştirilmesidir. Bu kapsamda piyasada bulunan ürünlerin, sektörün ihtiyaçları ve kullanıcı deneyimleri açısından araştırılarak yeniden tasarlanması ve mühendislik çalışması yapılarak geliştirilerek iyileştirilmesi beklenmektedir.

Tasarım ve mühendislik önerisi tek bir koltuk olabileceği gibi, koltuğa bağlı bir parça (armrest, headrest, vb.) da olabilir.

5- YARIŞMA TAKVİMİ 

5.1. Duyuru:

Yarışma duyurusu ve katılım koşulları https://www.tsiseats.com/tasarim/ internet sitesinden ilan edilecektir.

5.2. Kayıt:

Yarışmacılar, kayıtlarını https://www.tsiseats.com/tasarim/ internet sitesinden 1 Nisan 2021 tarihinden, 30 Haziran 2021 tarihine kadar elektronik olarak yapabileceklerdir.

5.3. Soru Cevap Tarihi:

Yarışmacılar sorularını 31 Mayıs 2021 tarihine kadar tasarimyarismasi@tsiseats.com elektronik posta adresine gönderebileceklerdir. Soru ve cevaplar https://www.tsiseats.com/tasarim/ internet adresinde yer alan “Soru ve Cevaplar” sayfasından anonim olarak yayınlanacaktır.

5.4. Tasarımların Teslimi:

Yarışmacılar, katılım koşullarına uygun olarak hazırlayacakları Projelerini, https://www.tsiseats.com/tasarim/ üzerinden giriş yaparak yükleyebilirler. Proje gönderimi, 30 Haziran 2021 tarihinde saat 23:59 Türkiye yerel saatinde sona erecektir.

5.5. Yarışma Sonuçlarının İlanı ve Ödül Töreni:

Yarışma sonuçları ve ödül töreni tarihi projelerin teslimi itibari ile 2 ay içerisinde  https://www.tsiseats.com/tasarim/ web sitesi üzerinden ilan edilecektir.

*Tarihlerde herhangi bir değişiklik olduğu takdirde güncel tarihler https://www.tsiseats.com/tasarim/ web sitesi üzerinden ilan edilecektir.

6- ÖDÜLLER

İlk 3 dereceye giren proje sahipleri ödüllendirilecektir. Ayrıca Seçici Kurul uygun bulduğu projeleri Mansiyon ile ödüllendirebilir. Aynı şekilde, Seçici Kurul ödüle layık proje bulmadığı taktirde ödül kademelerinden herhangi birini boş bırakabilir.

1.’lik ödülü : 10.000 TL

2.’lik ödülü : 7.000 TL

3.’lük ödülü : 5.000 TL

Mansiyon : 3.000 TL

*Para ödülleri derecelerin görsellerinin kamuoyuna açıklanışından itibaren 4 ay içerisinde taraflara ödenecektir.

**Grup katılımı durumunda para ödülü grup üyeleri arasında eşit bölünecektir.

Tasarım Tescili Ödülü

Dereceye giren tasarımcıların ödül kazandıkları projelerinin tescil, faydalı model veya patent masrafları, ilgili ödeme belgelerinin şirketimize ibrazına istinaden 1.000TL’ye kadar desteklenecektir. Detaylar bilgi için yarışma sekreteryasına başvurulması gerekmektedir.

Fakülte Özel Ödülü

Yarışmaya katılan öğrencilerin aldıkları dereceler ve fakültelerin yarışmaya katılan öğrenci sayıları baz alınarak yapılan puanlama neticesinde, toplamda en çok puanı alan fakülteye “10.000 TL Değerinde Yerli Donanım Malzemesi” verilecektir.
7- KATILIM KOŞULLARI

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Katılımcılar ilgili kategoride bireysel veya grup olarak istedikleri kadar proje ile katılabilirler.
 • Grup katılımları en fazla 6 kişiden oluşabilir.
 • Öğrenciler Üniversitelerinde geliştirdikleri projeleri ile yarışmaya katılabilirler. Öğretim elemanları ile birlikte geliştirilen projelerde grup katılım gösterilmesi gerekmektedir. Grup üyelerinin öğrencilerden oluşması gerekmektedir.
 • Yarışmaya katılan her projede özgünlük, daha önce üretilmemiş olması, 31 Mart 2021 tarihinden önce düzenlenen başka bir yarışmada ödül almamış olması şartları aranmaktadır.
 • Yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.
 • TSI personeli yarışmaya hiç bir kategoride katılamaz. Seçici kurul asil üyeleri ve yarışma raportörleri ile bu kişilerin birinci dereceden yakınları seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz. Seçici Kurul üyelerinin çalıştığı kurum, firma veya çalıştığı firmadan bir kişi, veya ortaklık içinde olduğu bir firma veya kişi seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz.
 • Yukarıda sayılan maddeler kapsamında aksi bir durumun tespiti halinde, ilgili  projeler ve yarışmacılar yarışmadan diskalifiye edilir. Ödül kazandıysa TSI tarafından ödülü geri alınır.

8- KATILIM FORMATI 

1. Adım (Üye Kayıt) :

Yarışma katılımcılarının, “www.tasarim.tsiseats.com” adresinde yer alan “BAŞVURU VE ÜYELİK” menüsünü seçerek üyelik formunu doldurup kaydetmesi gerekmektedir. Kaydın tamamlanmasının ardından katılımcıya aktivasyon için e-posta gönderilecektir. Katılımcı gelen e-posta içerisindeki linki tıklayarak hesabını aktif hale getirebilir.

Üye olan katılımcı “Kullanıcı Adı” ve “Şifresi” ile sisteme giriş yaparak üyelik profilini yeniden düzenleyebilir. Bu aşamadan sonra yarışmaya katılmak için üyelik profilinin  en altında bulunan “TSI SEATS UÇAK KOLTUK VE PARÇALARI TASARIM VE MÜHENDİSLİK YARIŞMASINA KATILACAĞIM” seçeneğini işaretlemek gerekmektedir.

Önemli: Yoğunluk sebebi ile katılımcıların projelerini yüklemeye başlamadan en az bir hafta önce üyelik kayıtlarını gerçekleştirmeleri ve üyeliklerini aktif hale getirmeleri önemle tavsiye edilmektedir. Aksi durumda kayıt ve proje yükleme ile ilgili çıkabilecek problemlerden TSI sorumlu değildir. Başvurular yalnızca sistem üzerinden kabul edilecektir.

2. Adım (Belge Yükleme):

Katılımcıların üye kayıtlarını gerçekleştirdikten sonra oluşturdukları üyelik hesabına giriş yaparak projelerini yüklemeleri gerekmektedir. Kullanıcı üyelik kaydını gerçekleştirdikten sonra “TSI SEATS UÇAK KOLTUK VE PARÇALARI TASARIM VE MÜHENDİSLİK YARIŞMASINA KATILACAĞIM” seçeneğini işaretlediğinde karşısına;

 • Öğrenci Belgesi
 • Fotoğraf yükleme alanı çıkmaktadır.

Açıklamalar:

Öğrenci Belgesi: Katılımcının üniversitelerin ilgili bölümlerde eğitimini sürdürdüğünü kanıtlayan öğrenci belgesi. (jpeg formatında)(kimlik kartları kabul edilmeyecektir)

Fotoğraf: Katılımcıya ait vesikalık digital fotoğraf jpeg formatında, A5 boyutlarında (dikey – 14,8 x 10,5 cm) ve 200(pix/inch) çözünürlüğünde katılımcının adı ve soyadı ile kaydedilmelidir.

3.  Adım (Proje Yükleme):

2. adımda istenen belgeler eksiksiz şekilde tamamlandıktan sonra proje yükleme butonu aktif hale gelir. Proje yükleme butonuna tıklandığında sistem ara yüzü takip edilerek proje bilgileri girilir ve proje görselleri yüklenir.

Doldurulması istenen metin alanları sırası ile aşağıdaki gibidir.

 • Proje Adı
 • Tasarlanma Amacı (350 karakter Türkçe – 350 karakter İngilizce)

Bu kısımda tasarımın ve/veya mühendislik çalışmasının amacı, çözdüğü problem, getirdiği yenilik ve hedef kitlesi hakkında kısaca bilgi verilir. Proje raporunun özeti niteliğindedir.

 • Ön Görülen Malzemeler (160 karakter Türkçe-İngilizce)

Tasarımın ve/veya mühendislik çalışmasının öngörüldüğü malzemelere ilişkin detaylı bilgiler ve kısaca seçilme sebebi.

 • Ön Görülen Üretim Tekniği (180 karakter Türkçe-İngilizce)

Tasarım ve/veya mühendislik çalışması için öngörülen üretim tekniği ve tahmini maliyet bilgisi

 • Proje Raporu (1800 karakter Türkçe – 1800 Karakter İngilizce)

Projeyi Türkçe ve İngilizce yazılı olarak anlatan, önerinin hangi noktada yenilik, katma değer yarattığını ve ürünün malzemesi ile üretim yöntemini detaylı açıklayan en fazla 1800 karakterden oluşan raporlardır.

 • Proje Görselleri: Projenin, en fazla 4 adet sunum paftasında anlatılması gerekmektedir.

A) Sunum paftalarında yer alması gereken asgari hususlar aşağıdaki gibidir.

1. Ürünün genel görünüşü, büyüklüğüne ilişkin bilgi (Teknik resim, kesit, perspektif, patlamış perspektif).

2. Ürünün çözdüğü problem – önerdiği yenilik

3. Ürün kullanım senaryosu

B) Sunum Paftalarına ilişkin beklenen teknik şartlar

 • A3 boyutlarında (29,7cm x 42cm- yatay kullanım),
 • jpeg formatında,
 • 200 (pix/inch) çözünürlükte,
 • En fazla 3 mb büyüklüğünde olmalıdır.
 • Kimlik, isim bilgisi içermemelidir.
 • Farklı boyut veya formatta yapılan yüklemeler sistem tarafından kabul edilmemektedir.
 • Proje Videosu (En fazla 50mb büyüklüğünde, avi, mpeg formatında)

Projeyi anlatan film veya animasyonlar isteğe bağlı olarak yüklenebilir. Yüklenen videolar değerlendirmeye olumlu etki etmektedir.

Uyarı: Bağlantı ve yükleme hataları sebebi ile ilgili alanlara yazılan yazılar silinebilmektedir. Bu sebeple tedbiren girilmesi istenen metinler öncelikle word belgesinde hazırlanıp daha sonra ilgili alanlara yapıştırılması önerilmektedir. Karakter sayılarına boşluklar dahildir. Metinler yapıştırıldıktan sonra mutlaka ilgili alan kontrol edilmelidir, karakter sayısını geçtiğinde fazla karakterler silinmektedir.

Grup Katılımı Hakkında

Grup katılımı için tüm grup üyeleri sisteme ayrı ayrı üye olmak zorundadır. Grup projesini grup temsilcisi olarak seçilen kişi sisteme yükleyebilir. Proje Yükleme aşamasında bireysel katılım ve grup katılım olarak iki ayrı seçenek sunulmaktadır. Grup Temsilcisi grup katılımı seçerek, grup üyelerini mail adresleri vasıtası ile gruba davet eder, grup üyeleri web sitesindeki kendi hesapları üzerinden proje ekleme menüsünden grup davetleri kabul edebilirler. (Grup davetleri mail adreslerine değil, yarışma web sitesi üzerindeki üyelik hesaplarına gelmektedir)

UYARILAR

 • Katılımcı bütün proje yüklemelerini yaparken yarışma şartnamesini ve verdiği bilgilerin doğruluğunu kabul ederek başvurusunu gerçekleştirebilir.
 • Grup katılımlarında projeyi sadece grup lideri olarak katılımcılar arasında belirlenen bir kişi yükleyebilecektir. Diğer üyeler projeyi hesaplarına giriş yaparak görüntüleyebilecektir. Grup liderinin diğer üyeleri mail adresi aracılığı ile projeyi yüklemeden önce projeye katılmaya davet etmesi gerekmektedir.
 • Katılımcılar için, sistem tarafından her bir başvuruya özel bir rumuz üretilecektir ve proje çizimlerine sistem tarafından eklenecektir.
 • Yüklenen proje görsellerinde ve metinlerde yarışmacının kimliğini belirtecek bir ibare veya işaret bulunmamalıdır.
 • Proje yüklenmesinin tamamlanması için sağ altta bulunan “Kaydet” tuşuna basılması gerekmektedir.
 • Proje yüklemelerinin son saatlere bırakılmaması, başvuruların sisteme doğru şekilde kaydolması için önem arz etmektedir. Projeler yüklendikten sonra yüklenen paftaların açılıp açılmadığı kontrol edilmelidir. Proje yüklemeleri 30 Haziran 2021 23:59’dan sonra kabul edilmeyecektir.
 • Projeye ilişkin maket yada prototip var ise daha sonra teslim alınmak üzere TSI Genel Merkezine en geç 25 Haziran 2021 tarihinde ulaşacak şekilde teslim edilebilir.

9- SEÇİCİ KURUL

Seçici Kurul “www.tasarim.tsiseats.com”  adresinden duyurulacaktır.

*TSI, zorunlu hallerde, seçici kurul üyeliklerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Yapılacak değişiklikler www.tsiseats.com adresinde yayınlanacaktır.

10- DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

Seçici Kurul değerlendirmesinde dikkate alınacak hususlar aşağıdaki gibidir;

 • Tema: Tasarım ve Mühendislik önerisinin ilgili temaya uygun olması
 • İnovasyon: Tasarım ve Mühendislik önerisinin yenilikçi ve özgün olması.
 • İhracat Potansiyeli: Tasarım ve Mühendislik önerisinin ihracat potansiyelini taşıyor olması, uluslararası pazarda satılabilir olması
 • Estetik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin estetik açıdan yeterli olması: görsel bütünlük,  çekicilik,  duygulara hitap.
 • İşlevsellik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin öngördüğü işlevleri teknik olarak sağlayabilmesi ve  kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılaması (ergonomi, kullanım kolaylığı, ürün dili).
 • Gerçekleştirilebilirlik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin üretime uygun olması ve uygun malzeme seçimi (gerçekçi maliyet ve üretim yöntemi bilgileri beklenmektedir).
 • Güvenlik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin kullanıcı güvenliğini tehlikeye sokmaması.
 • Sürdürülebilirlik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin; çevreye duyarlı olması, kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olması, su, malzeme ve enerjiyi etkin kullanması (üretim ve kullanım esnasında).
 • Teknik Yeterlilik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin şartnamede belirtilen başvuru formatına uygun olması.

Eserlerin özgünlüğüne ilişkin değerlendirme hakkı Seçici Kurula aittir.

11- DİĞER HUSUSLAR

 • TSI Seats, gerekli görülen hallerde, katılımcılardan başvuru sırasında alınan belgelerin asıllarını isteyebilecektir.
 • TSI Seats, yarışmaya katılan katılımcılara ait tasarımlar ve/veya mühendislik çalışmaları üzerindeki mali haklar kapsamında; işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla kamuya iletim, yayınlama, arşivleme, 3 boyutlu prototipini yaptırma, sergileme, tasarımın uygulandığı ürünü üretme, piyasaya sunma, satma ve/veya ithal etme haklarına süresiz sahip olacaktır. Kullanım haklarının TSI Seats’e verilmesi karşılığında, tasarım ve/veya mühendislik çalışması sahibi katılımcı, TSI Seats’den herhangi bir kullanım bedeli, lisans bedeli ve benzeri bir bedeli talep etmeyecektir. İlaveten, tasarım ve/veya mühendislik çalışması sahibi katılımcı, tasarıma ve/veya mühendislik çalışmasına ilişkin tüm mali hakların şartsız, yer, süre, sayı, muhteva ve mecra sınırlaması olmaksızın üçüncü kişilere devir yetkisini içerecek şekilde TSI Seats’e geçeceğini, kullanım haklarının bu şekilde TSI Seat’s e ait olması için gereken tüm belge/sözleşmeleri imzalayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu maddeye aykırı davranış halinde, ilgili tasarım ve/veya mühendislik çalışması sahibi, TSI Seats’in uğramış olduğu zararları nakden ve defaten ödeyeceğini de kabul, beyan, taahhüt eder.
 • Yarışmaya gönderilen tasarımların ve/veya mühendislik çalışmalarının özgün olmamasından doğacak tüm hukuki, cezai ve idari sorumluluklar yarışmacıya aittir.
 • Katılımcılar işbu şartnamenin belirlediği koşulları kabul etmiş sayılırlar.

 

12- TASARIM HAK SAHİPLİĞİ

 • Ödül kazanan projeler dahil yarışmaya katılan tüm projelerin tasarım hakları proje sahibi tasarımcılara aittir.
 • 27 Haziran 1995 tarihinde yürürlüğe giren 554 sayılı , “Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname”ye göre yarışmaya katılan bütün yarışmacılar, yarışmaya katıldıkları “yeni ve ayırt edici niteliğe sahip” tasarımlarının korunması için, Türk Patent Enstitüsü’ne başvurma ve tasarımlarına “Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi” almaya hak sahibidirler. İsteyen yarışmacılar, Türk Patent Enstitüsü Hipodrom Caddesi No:115 (06330) Yenimahalle / ANKARA adresine başvurabilir.

13- YARIŞMA SEKRETARYASI VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Yarışma ile ilgili tüm iletişimlerde aşağıdaki iletişim bilgileri kullanılacaktır.

TSI Uçak Koltuk Üretimi San. ve Tic A.Ş.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı E Kapısı Pendik 34906

Tel: +90 216 585 98 20

Fax: +90 216 585 98 21

e-posta: tasarimyarismasi@tsiseats.com

www.tsiseats.com