TWAS 2012 Yılı Ödülleri

TÜBİTAK’ın üyesi bulunduğu TWAS ( Academy of Sciences for Developing World/ Gelişmekte Olan Dünya İçin Bilimler Akademisi) tarafından gelişmekte olan ülkelerin bilim insanlarına yönelik olarak “TWAS 2012 Yılı Ödülleri” başlığı altında bir program düzenlenecek olup, Tarım, Biyoloji, Kimya, Yer Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Matematik, Tıbbi Bilimler ya da Fizik alanında önemli katkılar sağlayan bilim adamları ödüllendirilerek, toplam 8 ödül verilecektir.

15.000 ABD Doları ve bir Madalya’dan oluşan söz konusu ödüller için aday gösterilecek kişilerin sahip olması gereken nitelikler:

1) Gelişmekte olan bir ülkede en az 10 yıldır yaşıyor ve çalışıyor olmak.
2) Gelişmekte olan bir ülkede bilimsel düşüncenin gelişimine yönelik önemli katkılar sağlayan bilimsel araştırmalarda bulunmak ya da bilim ve teknolojinin sanayi veya insanların refahı için kullanımına önemli katkılar sağlamak.

3) TWAS üyeleri ya da Gelişmiş/Gelişmekte olan ülkelerdeki bilim akademileri, ulusal araştırma kurumları, üniversiteler veya bilimsel kurumlar tarafından aday gösterilmek.

(Kişisel başvurular dikkate alınmayacaktır.)

TWAS’ın konuya ilişkin e-posta mesajı ekte yer almaktadır. Ödüle ilişkin ayrıntılı bilgilere internet adresinden ulaşılabilir.

Üniversitenizin ilgili birimlerine duyurulmasını saygılarımla rica ederim.

YÖK Başkanlığı