Ana SayfaÖzel Ders BlogTürklerin Tarih Boyunca Kullandıkları Alfabeler

Türklerin Tarih Boyunca Kullandıkları Alfabeler

Türkler tarih boyunca birçok farklı alfabeyi kullanmışlardır. İşte Türklerin tarih boyunca kullandıkları alfabelerden bazıları:

  1. Orhun Alfabesi: Göktürkler tarafından M.S. 8. yüzyılda kullanılmıştır. Bu alfabede 38 harf vardır ve sağdan sola yazılır.
  2. Uygur Alfabesi: Uygur Türkleri tarafından kullanılmıştır ve Orhun Alfabesi’nin bir türevi olarak kabul edilir. Bu alfabede 25 harf vardır ve sağdan sola yazılır.
  3. Arap Alfabesi: İslamiyet’in kabulünden sonra Türkler tarafından Arap Alfabesi kullanılmaya başlanmıştır. Bu alfabede Türkçede olmayan bazı harfler yer almaktadır.
  4. Kiril Alfabesi: Rusya’da yaşayan Türkler tarafından kullanılan Kiril alfabesi, ilk kez 10. yüzyılda Bulgarlar tarafından kullanılmıştır. Bu alfabede 33 harf vardır.
  5. Latin Alfabesi: Türkiye’de 1928 yılında kabul edilerek kullanılmaya başlanan Latin alfabesi, Türkçenin Arap alfabesiyle yazılmasından kaynaklanan zorlukları gidermek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.
  6. İbrani Alfabesi: Kırım Karayları tarafından kullanılan İbrani alfabesi, Türkçenin Kiril alfabesiyle yazılmasından kaynaklanan zorlukları gidermek amacıyla kullanılmıştır.
  7. Göktürk Yazısı: Göktürk alfabesi ile yazılmış Türkçenin bugünkü diline yakın metinlerin bulunduğu Orhun Yazıtları’nın dil, sanat, kültür, tarih ve coğrafya yönünden Türklerin eski devirlerini aydınlatması açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu alfabeler, Türklerin tarih boyunca kullandığı alfabelerden sadece birkaçıdır. Türklerin, coğrafya, zaman ve kültürel etkileşimlerine bağlı olarak farklı alfabeler kullandığı görülmektedir.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.