Türkiye’nin STEM Yarışması

STEM Yarışması
STEM Yarışması

Türkiye’nin STEM yarışması. Bu eğlenceli mücadeleye katılmak hemen başvuru yap! 7-9 yaş, 10-13 yaş, 14-17 yaş ve Türkiye’de ilk kez “Öğretmen” kategorisiyle Ulusal STEM yarışması için takımını kur, heyecana katıl.

STEM; Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), and Mathematics (Matematik) olmak üzere dört disiplini bir araya getiren bir öğretim yöntemidir. Bizler, bu disiplinler arası programın ülkemizde yaygınlaşması için çaba gösteren eğitimci, mühendis ve sanatçılardan oluşan bir ekibiz.

Bu hedef doğrultusunda kurulan Ulusal STEM Yarışması ekibi, sponsorlarımızın güçlü desteğiyle ülkemizdeki tüm öğrenci ve öğretmenlerin katılabileceği bir organizasyon hazırladı. Bu organizasyonu planlarken odaklandığımız en önemli nokta, yarışmayı “herkesin kolayca erişebileceği” malzemelerle düzenlemekti.

Bu keyifli mücadelede yarışmacılar, STEM yaklaşımının sunduğu bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik yeteneklerinin yanı sıra sanatsal yeteneklerini de kullanarak tasarımlarını oluşturacaklar. Tüm bu becerilerini, eğitime katkı sağlamayı amaçlayan bir ekip olarak, “herkesin kolayca erişebileceği” malzemelerle sergilemenin önemi üzerinde duruyoruz.

Lise öğrenci yarışmaları için sayfamızı takip ediniz.

STEM Yarışması

BÖLÜM 1: YARIŞMA KURALLARI

MADDE 1 (AMAÇ):

Bu yarışma kategorisinde yarışmacıların kendi bilgi, beceri, yetenek ve tasarım deneyimlerinin yarıştırılması esas alınmıştır.

BÖLÜM 2: YARIŞMA FORMATI

MADDE 2 (TANIM):

Katılımcılardan balonlu araba yapması istenecektir. Yarışma ekibi en az 2 en fazla 4 yarışmacıdan oluşacaktır. Her ekip 18 yaşından büyük bir mentör bulundurmak zorundadır. (Mentörler ekip sayısına dahil değildir. Mentörler; öğretmen, birinci derece akraba veya takım üyelerinin mentör olarak gösterdikleri kişiler olabilirler. Öğretmen haricindeki mentörlerin veli onay belgesi getirmeleri gerekmektedir. Eğer takım okul adına katılıyorsa ve takımın mentörü öğretmen değilse okul onay belgesi getirmeleri gerekmektedir.) Her öğrenci bir ekipte yer alabilir (Birden fazla ekipte yer alamaz) ve her ekibin sadece bir (1) arabası olmak zorundadır. (Birden fazla arabayla katılım kabul edilmeyecektir.) Bir (1) mentör birden fazla takıma mentörlük yapabilir. Her takımın sadece bir (1) mentörü olmalıdır. Ekipler çalışma yapacakları masalara kura sırasına göre yerleştirilecektir.

BÖLÜM 3: YARIŞMA BÖLÜMLERİ

MADDE 3 (YARIŞMA BÖLÜMLERİ):

Yarışma, tasarım ve araba yarışmaları olacak şekilde iki bölümde uygulanır.

MADDE 4 (YARIŞMA BİRİNCİ BÖLÜM):

Yarışmanın birinci bölümünde, kendilerine ayrılan çalışma alanlarına geçtikten sonra takımların balonlu arabalarını belirlenen kurallar ve belirtilen süre içerisinde tasarlamaları ve kontrol masasında onaylatmaları gerekmektedir. Onaydan geçmeyen ve onay etiketi almayan takımlar yarışmaya çıkamazlar. Tasarlama ve yapma aşaması tamamen takım üyelerine aittir. Ekipler çalışma masalarında mentör olmadan çalışma yapacaklardır. Tasarlama aşamasında mentör müdahalesi kabul edilmez.

MADDE 5 (YARIŞMA İKİNCİ BÖLÜM):

Yarışmanın ikinci bölümünde takımlar yaptıkları balonlu arabalarını kurayla belirlenen grup ve/veya turnuva ağacındaki rakipleriyle yarıştıracaklardır. Turnuvada; grup sistemi, turnuva ağacı veya her iki sistem de kullanılabilir. Bu sistem başvuru sayısına göre belirlenir ve yarışma günü ilan edilir. Sıralama listesi yarışma günü hakemlerce ilan edilecektir.

BÖLÜM 4 (YARIŞMA KATEGORİLERİ VE DERECELER)

MADDE 6 (YARIŞMA KATEGORİLERİ)

S Kategorisi – 7 – 9 Yaş
T Kategorisi – 10 – 13 Yaş
E Kategorisi – 14 – 17 Yaş
M Kategorisi – Öğretmenler olmak üzere 4 farklı kategoride yapılacaktır.

MADDE 7 (DERECELER):

Her takım kendi kategorisinde 1. 2. 3. olarak sıralanacaktır. Aşağıda verilen başarıları elde eden takımlar ödül almaya hak kazanacaklardır.

 • 1 – S Kategorisi, 1. 2. ve 3. sü
 • 2 – T Kategorisi, 1. 2. ve 3. sü
 • 3 – E Kategorisi, 1. 2. ve 3. sü
 • 4 – M Kategorisi, 1. 2. ve 3. sü
 • 5 – En iyi Tasarım (Her kategori için jüri tarafından seçilecek tasarım)
 • 6 – Süper Rekor (Balonlu arabası, “kayıt edilen en uzak mesafeye” ulaşan takıma verilir. Bu arabanın derece almış olması beklenmez. Elenmiş ancak en uzak mesafeye ulaşmış balonlu araba da bu ödüle hak kazanabilir. En Uzak Mesafe Rekoru)
 • 7 – En İyi Ekip (Yarışma alanında coşkusuyla, takım ruhuyla diğer takımların, jürinin ve hakemlerin dikkatini çeken ekibe verilir.)
 • 8 – En İyi Mentör (Ekibiyle ve diğer takımlarla iyi ilişkiler kuran mentörlere verilir.)

BÖLÜM 5: BALONLU ARABA ŞARTNAMESİ

MADDE 8 (BALONLU ARABANIN TANIMLAMASI):

 1. 1 – Balonlu araba balondan çıkan hava ile hareket edecektir.
 2. 2 – Balonlu araba tasarımı esnasında organizasyon tarafından bildirilen malzemeler dışında bir malzeme kullanılmayacaktır.
 3. 3 – Balonlu araba üzerinde elektronik herhangi bir modül, malzeme vb. kesinlikle bulunmayacaktır.
 4. 4 – Balon: Balon organizasyon tarafından verilecektir. Araba üzerinde organizasyon tarafından verilen balon dışında farklı bir balon kullanılmayacaktır.
 5. 5 – Pet şişe: Pet şişe organizasyon tarafından verilecektir. Araba üzerinde organizasyon tarafından verilen pet şişe dışında farklı bir pet şişe kullanılmayacaktır.
 6. 6 – Balonlu arabada sadece bir (1) balon olmalıdır.

MADDE 9 (KULLANILACAK MALZEMELER):

Balonlu araba yapımında kullanılacak ürün ve malzemeler aşağıda listelenmiştir. Bunların dışında herhangi bir malzeme kullanılması takımların diskalifiye olmasına neden olacaktır.

 • 1 –Balon (Organizasyon tarafından verilecektir)
 • 2 –Pet Şişe (Organizasyon tarafından verilecektir)
 • 3 –Koli kartonu (A4 boyutundan büyük olamaz)
 • 4 –Dosya kağıdı (A4 boyutundan büyük olamaz. X 2 adet)
 • 5 –Körüklü pipet (En fazla 25cm x 2 adet)
 • 6 –Körüksüz pipet (En fazla 25cm x 2 adet)
 • 7 –Tahta şiş çubuk / Çöp şiş (En fazla 25cm x 2 adet)
 • 8 –Pet şişe kapağı (Boyut fark etmeksizin en fazla 5 adet)
 • 9 –Yapıştırıcı (Bant, sıvı yapıştırıcı vb. birleştirici ürünler kullanılabilir. ( Silikon tabancasına güvenlik nedeniyle izin verilmemektedir.)
 • 10 –Balonlu arabayı süslemek için etiket, boyama, el işi kağıdı, hazır süsler vb. kullanılabilir.

BÖLÜM 6: EK OYUN KURALLARI

MADDE 10:

Ek oyun kuralları (sürpriz kural) 1. bölüm (tasarım bölümü) başlamadan hemen önce ekiplere ilan edilecektir.

BÖLÜM 7: YARIŞMANIN İCRASI

MADDE 11

Yarışma kuralları çerçevesinde her ekip, kura sonucu belirlenen rakipleriyle yarışmaya başlayacaktır. Yarışma öncesinde her ekip balonlu arabalarını kontrol masasında onaydan geçirir. Onaydan geçen balonlu arabalar yarışmaya hazır kabul edilir.

1 – Balonlu araba yarışmaları:
Her iki yarışmacı ekip aynı anda piste çıkar ve arabalarını yarıştırır. Yarışmacılar arabalarını, başlangıç çizgisine arabanın ön tekerleği değecek şekilde yerleştirir ve hakemin başla komutu ile birlikte aynı anda yarışmaya başlarlar. Hakem, yarışmacılardan birinin erken başladığına kanaat getirirse yarışmayı tekrar ettirir. Bu kural 2 kere uygulanır. Aynı yarışmada aynı ekip 3. kez erken başlarsa (hakem komutu vermeden başlarsa) hakem tarafından yenilmiş ilan edilir. Rakibinden daha uzağa giden araç elemeyi geçer. Yarışma sırasında arabalar birbirlerine çarpabilir, pist kenarlarına çarpabilir vb. Bu durum yarışma sonucu etkilemez. Yarışma yapıldı kabul edilir ve en uzak mesafeye giden araba kazanmış sayılır. Hakem yarışmayı kazananı ilan eder ve kayıtlara geçer. Eğer her iki araba da aynı mesafeyi kat ettiyse maç tekrar ettirilir.
2 – En iyi tasarım:
Balonlu arabalar en uzak mesafe yarışmasından bağımsız olarak araba tasarımlarıyla da yarışmaya katılırlar.

BÖLÜM 8: DEĞERLENDİRME

MADDE 12

1 – Balonlu araba yarışmaları:
Aynı anda yarışmaya başlayan 2 arabadan en uzağa giden araba hakem kararıyla belirlenir ve grup aşamasında yarışan arabalar için kazanan 2 puan, kaybeden 1 puan alır. Turnuva ağacı aşamasında (Elemeli yarışma) yarışan arabalar için kazanan bir üst tura çıkar. Kaybeden araba elenir. En uzağa giden arabayı tespit etmek için arabanın gidiş yönünde arabanın en uç noktasının iz düşümünün başlangıç çizgisine olan uzaklığı ölçülür ve mesafe kaydedilir. Gruplarda beraberlik durumunda katettiği mesafe toplamı en çok olan üst sırada yer alır. (Averaj: arabanın her yarışmada katettiği mesafeler toplamıdır.)
2 – En iyi tasarım:
Mühendis, öğretmen ve tasarımcılardan oluşan jüri tarafından değerlendirilen tasarımlar, teknik ve tasarım ilkeleri doğrultusunda puanlanır. Jüri gerektiğinde yarışmacılarla bir değerlendirme görüşmesi gerçekleştirebilir.

BÖLÜM 9: İHLALLER

MADDE 13

Aşağıda listelenen durumlarda yarışmacıların kuralları ihlal ettiği ilan edilecektir.
1 – Hakaret: Yarışma alanında yarışmacı ekiplere, hakemlere, görevlilere hakaret edici sözler söylemek, hakaret ifade eden yazıları, etiketleri vb. üzerinde ve/veya robotta taşımak kural ihlali sayılır ve ekipler diskalifiye edilir.
2 – T.C. Yasalarına aykırı davranışlar: Yarışma süresince T.C. yasalarında açıkça belirtilmiş olan milli ve manevi değerleri aşağılayıcı herhangi bir harekette ve/veya söylemde bulunmak, yazı, pankart, etiket vb. taşımak kural ihlali sayılır ve ekipler diskalifiye edilir.

BÖLÜM 10: CEZALAR

MADDE 14

1 – Ekipler yarışmaya çağrıldığında 5 dakika içerisinde başlangıç çizgisine arabalarını yerleştirmiş olarak bulunmak zorundadırlar. Ekipler çağrıldığında kronometre açılır ve ekibin gelmesi beklenir. Belirtilen süre içinde gelmeyen yarışmacılar yenilmiş sayılır.
2 – 2 maçta başlangıç çizgisine arabasını yerleştirmede geç kalan ekip diskalifiye olur.
3 – Tasarlama ve yapma aşamasında (bkz. Madde 4) mentör müdahalesi olduğu hakemler ve/veya jüri tarafından tespit edilirse takım diskalifiye olur.

BÖLÜM 11: YARIŞMA PROGRAMI

MADDE 15 (YARIŞMA PROGRAMI)

Yarışmanın Yeri: ERA Koleji Florya Kampüsü
Yarışmanın Tarihi: 09 Mart 2024 Cumartesi
Yarışma Programı:

09.00 – Kapılar açılır ve check-in işleminden sonra yarışmacılar kendilerine ayrılan hazırlık bölümlerine geçerler.
10.00 – 11.30 Komitenin belirlediği sürpriz kural açıklanır ve ekipler kendilerine ayrılan bölümlerde balonlu arabalarını yapmaya başlarlar. Tasarımları biten ekipler süre sonuna kadar arabalarını onaylatır.
11.45 – 13.00 Yarışma başlangıcı. Her ekip kendilerine ayrılan bölümde yarışma alanına çağrılmayı bekler. Kurayla belirlenen yarışmalar başlar.
13.00 – 14.00 Öğle Yemeği arası
14.00 – 17.00 Yarışmalar
17.00 – 18.00 Kazanan ekiplerin açıklanması ve ödül töreni

BÖLÜM 12: DİĞER

MADDE 16

Turnuva komitesi bir gerekçe vermeden gerektiğinde kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

MADDE 17

Balonlu araba yarışmalarına kurum olarak katılacaklar için her kurum birden fazla ekip ile katılım yapabilir.

MADDE 18

Ekipler, 29 Şubat 2024 saat 17.00’ye kadar yarışmaya başvuru yapabilirler. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

https://www.ulusalstemyarismasi.com