Türkiye’den Özel Arı Ortaokulu Dünya Birincisi oldu!

Özel Arı Ortaokulu

DÜNYA’DA BİRİNCİ OLDUK! 🤩 🥳 GLOBAL BAŞARI !!! 👏

Daha önce de sizlerle gururla paylaştığım, zümrem ile birlikte çalıştığım ve proje danışmanlığını yaptığım << for YOU “for a Youthful Oil Upcycling” >> projemiz tam 834 çocuk ve gençlik projesi içerisinden Tunus ve Finlandiya’dan birer proje ile birlikte Türkiye’den Özel Arı Ortaokulu olarak DÜNYA BİRİNCİSİ oldu!

Serüvenimiz Türkiye seçmelerinde ilk 3’e girmeyle başladı. Bine yakın projenin içerisinden Dünya’da ilk 10’a girmeyle devam edip, Dünya 1.liği ile sonuçlandı.

StarT jüri üyeleri, Prof. Maija Aksela’dan (başkan); Estonya Tartu Üniversitesi’nden Prof. Miia Rannikmäe ve Avustralya Deakin Üniversitesi’nden Doç. Coral Campbell ilk üç projeyi açıkladı.

Kendimizden o kadar emindim ki yarışma ile ilgili son postumda duygularımı şu şekilde dile getirmişim;
“İlk üçe girerek Uluslararası LUMA StarT Ödülü’nü kazanacağımıza ve Türkiye’nin sesini Dünya’da duyuracağımıza inancımız sonsuz! Kuzularımı tebrik ediyorum!”

İNANDIK, BAŞARDIK TÜRKİYE!

Bu yıl, COVID-19 pandemi nedeniyle Finlandiya’ya gidip, o harika atmosferi soluyup ödülümüzü alma şansımız olmadı. Yine de StarT galasındaki heyecanımızın tarifsiz olduğunu ifade etmek isterim.

Sürdürülebilir kalkınmaya destek veren ve Dünya birincisi olan projemizin hedefini özetle sizlerle paylaşmam gerekirse; atık yağların ileri dönüşümünü sağlayıp, arap sabunu yapmak ve kendi tasarımımız olan atık toplama platformuna yerleştirmek; 0.5 lt pet şişede biriktirilen atık yağını getiren herkese arap sabunu hediye etmektir. Bununla birlikte plastik şişe ve kapaklarını da ayrıca toplayıp geri dönüşümünü sağlamaktır. Öğrencilerim, araştırmaları doğrultusunda mahallemizdeki atık yağ toplama kutusunun kaldırıldığını öğrendiler. Peki halkımız atık yağların suyumuzu kirlettiği konusunda ne kadar bilinçliydi? Sorun tespiti, çözüm önerisi geliştirme, süreç araştırması, 3D tasarımlar, posterler, afişler, broşürler ve anketler ile adım adım ilerlediler.. Çok emek harcadı çocuklarımız, gece gündüz demeden çevre bilinci gelişmiş bir toplumu gelecek için bir şeyler yapmaya nasıl teşvik ederizi düşündüler. Zihnen ve bedenen çok yoruldular ama harikalar yarattılar.Güner Bora TURHAN, Kaan KAVAK, Eren Alp ERTEM ve Utku Kayra SARITAŞ güçlerini birleştirdiler, emeklerinin karşılığını da aldılar!

ARI GİBİ ÇALIŞTIK, BAŞARDIK TÜRKİYE!

START Gala 2021
*24.20’den itibaren ödül aldığımız alanın açıklaması başlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.