Ana SayfaÖzel Ders BlogTürkiye'deki Matematik Yarışmaları

Türkiye’deki Matematik Yarışmaları

Türkiye’de, öğrencilerin matematik becerilerini ve bilgilerini geliştirmeye yönelik çeşitli matematik yarışmaları düzenlenmektedir. Bu yarışmalar, farklı yaş gruplarına ve seviyelere hitap etmektedir.

En yaygın matematik yarışmaları:

  • Türkiye Matematik Yarışması (TMY): Türkiye’nin farklı üniversitelerinden ve okullarından matematikçilerin birlikte organize ettiği, Türkiye’deki matematik müfredatına dayalı bir matematiksel bilgi yarışmasıdır. Her yıl Mart ayında düzenlenmektedir.
  • Tales Matematik Yarışması: Türkiye’nin en büyük matematik yarışmalarından biridir. Her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir.
  • Caribou Matematik Yarışması: Dünyanın en büyük matematik yarışmalarından biridir. Her yıl 6 defa, 1, 2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12 kategorilerinde düzenlenmektedir.
  • Bilim Olimpiyatları: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen, matematik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, astronomi ve moleküler biyoloji olmak üzere 7 farklı alanda düzenlenen uluslararası yarışmalardır.

Bunların yanı sıra, özel kurumlar tarafından da çeşitli matematik yarışmaları düzenlenmektedir. Örneğin, Bahçeşehir Koleji, TED Koleji, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Üniversitesi gibi kurumlar tarafından düzenlenen matematik yarışmaları bulunmaktadır.

Türkiye’deki matematik yarışmaları, öğrencilerin matematiksel becerilerini ve bilgilerini geliştirmeye, matematik sevgisini aşılamaya ve uluslararası düzeyde matematik yarışmalarında başarılı olmalarını sağlamaya yönelik önemli çalışmalardır. Bu yarışmalara katılan öğrenciler, matematik alanındaki gelişmeleri takip etme, problem çözme ve analiz etme becerilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır.

Türkiye Matematik Yarışması (TMY)

Türkiye Matematik Yarışması (TMY), Türkiye’nin farklı üniversitelerinden ve okullarından matematikçilerin birlikte organize ettiği, Türkiye’deki matematik müfredatına dayalı bir matematiksel bilgi yarışmasıdır. Her yıl Mart ayında düzenlenmektedir.

TMY, Türkiye’nin en prestijli matematik yarışmalarından biridir. Yarışmaya ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri katılabilir.

Yarışmanın soruları, Türkiye’deki matematik müfredatına dayalı olarak hazırlanır. Sorular, öğrencilerin matematiksel becerilerini ve bilgilerini ölçmeye yöneliktir.

TMY’nin ödülleri, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde farklı kategorilerde verilmektedir.

Tales Matematik Yarışması

Tales Matematik Yarışması, Türkiye’nin en büyük matematik yarışmalarından biridir. Her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir.

Tales Matematik Yarışması, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için farklı kategorilerde düzenlenmektedir.

Yarışmanın soruları, öğrencilerin matematiksel becerilerini ve bilgilerini ölçmeye yöneliktir.

Tales Matematik Yarışması’nın ödülleri, her kategoride ilk 10’a giren öğrencilere verilmektedir.

Caribou Matematik Yarışması

Caribou Matematik Yarışması, dünyanın en büyük matematik yarışmalarından biridir. Her yıl 6 defa, 1, 2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12 kategorilerinde düzenlenmektedir.

Caribou Matematik Yarışması’na Türkiye’den her yaş grubundan öğrenci katılabilir.

Yarışmanın soruları, öğrencilerin matematiksel becerilerini ve bilgilerini ölçmeye yöneliktir.

Caribou Matematik Yarışması’nın ödülleri, her kategoride ilk 10’a giren öğrencilere verilmektedir.

Bilim Olimpiyatları

Bilim Olimpiyatları, TÜBİTAK tarafından düzenlenen, matematik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, astronomi ve moleküler biyoloji olmak üzere 7 farklı alanda düzenlenen uluslararası yarışmalardır.

Bilim Olimpiyatları’na Türkiye’den her yaş grubundan öğrenci katılabilir.

Yarışmalar, her yıl farklı ülkelerde düzenlenmektedir.

Bilim Olimpiyatları’nın ödülleri, her branşta ilk 3’e giren öğrencilere verilmektedir.

Matematik yarışmalarına katılmak için özel ders ihtiyaçlarınızda sitemizi ziyaret edip öğretmenlerimizden destek alabilirsiniz.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.