Türkiye’deki Bilim Sanat Merkezleri

Türkiye’deki Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğrencilere özel eğitim veren kurumlardır. Türkiye’de ilk Bilim ve Sanat Merkezi 1982 yılında İstanbul’da açılmıştır. BİLSEM’ler, okul öncesi eğitimden liseye kadar öğrencilere yönelik, matematik, fen, sosyal bilimler, Türk dili ve edebiyatı, yabancı dil ve sanat dallarında eğitim vermektedirler.

BİLSEM’lere katılmak için öğrencilerin belirli bir sınavı geçmeleri gerekmektedir. Bu sınav, öğrencilerin akademik başarılarını ve zeka potansiyellerini ölçmeyi amaçlamaktadır. BİLSEM’lere katılan öğrenciler, düzenli olarak derslere katılmakta ve projeler üretmektedirler. Bu sayede öğrencilerin bilimsel ve sanatsal yetenekleri geliştirilmekte ve onların potansiyelleri maksimize edilmektedir.

Türkiye genelinde 80’e yakın BİLSEM bulunmaktadır. Bu merkezler, genellikle devlet okullarının bünyesinde faaliyet göstermektedirler. BİLSEM’lere katılmak isteyen öğrenciler, ilgili sınavlara başvurularını yapmakta ve sınav sonuçlarına göre merkezlere yerleştirilmektedirler.