Türkiye’de İlk Kez Gerçekleşen Evde Eğitim Konferansı

Evde Eğitim

Eğitimde fırsat eşitliğinin büyük bir alanını temsil eden Evde Eğitim Konferansı 19 Nisan tarihinde Samsun Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nda gerçekleşerek ilk defa verildi. Bafra Rehberlik ve Araştırma Merkezi, sayılı Evde Eğitim veren kurumlar arasında yer aldığı için bu konferansa öncülük eden kurum oldu. Koordinatörlüklerini ise Bafra Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Atakum Özel Eğitim Uygulama Okulu yaptı. Konferansta farklı RAM kurum çalışanları, evde eğitim öğretmenleri ve Ondokuz Mayıs Üniversite öğrencileri olmak üzere katılımcılar yer aldı. Konferansta alanlarında uzman konuşmacılar olarak Prof. Dr. Canan Albayrak Kanser Tedavisi Gören Çocukların Eğitim Hayatı, Doç. Dr. Mustafa Şahin Bülbül Hastanelerde Fen Öğretimi, Dr. Öğretim Üyesi D. Melek Sabuncuoğlu Sağlık Sorunu Yaşayan Çocuklar ve Evde Eğitim; Ebeveyn, Eğitimci ve Çevre, Dr. Sertan Talas Evde Eğitim Sürecinde Öğretmenlerin ve Ailelerin Kullanabileceği Özel Eğitim Yöntemleri konularında bilgi verdiler.

Evde eğitim, sağlık durumu nedeniyle okula devam edemeyip eğitimini ev ya da hastane ortamında alan öğrencilere fırsat ve imkân eşitliğini sağlamak için verilen bir eğitimdir. Sadece öğrenciye değil aynı zamanda aileye de yapılan bir eğitim olarak tanımlanabilir. Öğrencinin motivasyonu, öğrenimi, sağlık durumu, çevre ile ilişkileri ve daha birçok durum aldığı eğitimle şekilleneceğinden dolayı  eğitimin doğru adımlarla ilerleyerek gerçekleşmesi önemlidir. Bu bakımdan evde eğitim süreci öğretmen tarafından büyük bir gönüllülük gerektirmektedir.

Öğretmenler açısından baktığımızda öğrencinin istekleri de süreç için göz önünde bulundurulması gereken bir detaydır. Her çocuk akranlarıyla okulunda eğitim almak ister fakat bazı durumlar buna elverişli olmayabilir. Evde eğitim sadece öğretmenin öğrenciye ilgili konuları anlatması, öğretmesi değil aynı zamanda öğrencinin hayatına da dokunabilmesi; hastanın ziyaretçi beklemesi gibi öğrencinin pencere önünde öğretmenini beklemesidir.

Birçoğunuz deniz yıldızı hikayesini duymuşsunuzdur. Hikâyenin kahramanı sabaha karşı okyanus sahilinde karaya vuran deniz yıldızlarını teker teker okyanusa atar. Yoldan geçen adam kahramanımıza seslenerek “Sahil kilometrelerce uzanıyor ve binlerce deniz yıldızı var, hangi birini atacaksın. Ne fark edecek ki ?”  der. Kahramanımız eline bir deniz yıldızı daha alır ve okyanusa atar  “Bu deniz yıldızı için fark etti.”

Unutmayın sizin için önemsiz gibi görünen bir dokunuş bir başkası için yeniden doğuşu ifade edebilir. Her çocuk eğitim hakkına sahiptir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin