Ana Sayfaİlk Orta Okul Öğrenci YarışmalarıTürkiye Zeka Ligi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8....

Türkiye Zeka Ligi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencileri

Çekirgeler Eğitim Hizmetleri tarafından Türkiye Zeka Ligi adında İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri ve Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencileri arasında Bilim Olimpiyatları (Akıl ve Zeka Oyunları) düzenlemekte.

Türkiye Zeka Ligi – Bilim Olimpiyatları (Akıl ve Zeka Oyunları)

YARIŞMANIN AMACI:    •            Öğrencilerin akıl ve zeka sorularındaki becerileri ulusal ve uluslararası düzeyde sergilemelerini sağlamak,

  • Ulusal ve Uluslararası düzeyde yaratıcı ve zeka geliştirici soruların Türkiye ve Dünya genelinde yaygınlaştırılması ve öğrencilerle buluşması
  • Yaratıcı sorular ile beyin jimnastiği yaparak, Türk öğrencilerinin ezbere dayalı bilimsel bilgilerinden ziyade yaratıcı düşünce sistemlerini geliştirmelerini sağlamak.

HEDEF KİTLE:     Türkiye’deki Resmi ve Özel Okullarda öğrenim gören,

  • İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri,
  • Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencileri

 

KATILIM KOŞULLARI:
1.           2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılında resmi ve özel ilkokul veya ortaokula devam ediyor olmak,

  1. 5 Ocak 2024 saat 23.59’a kadar sınav başvurusu için çevrimiçi (online) olarak web sitesi üzerinden kayıt yapmış olmak,
  2. Kayıt sırasında, öğrencilerin ve öğretmenlerin toplanan kişisel bilgileri, hiçbir koşulda, herhangi bir kurum veya şahısla paylaşılmaz.
  3. Türkiye Zeka Ligi Yarışması’nda görevli gözetmenler, engelli bireylerin yarışmaya sorunsuz katılımı için her türlü önlemi alırlar. Yarışma binası engelli bireylerin ulaşımı ve yarışmaya katılımına uygun olarak düzenlenir.
  4. Kayıt veya sınav esnasında öğrenci ve okullardan toplanan bilgiler KVKK’na uygun olacak şekilde güvenli bir ortamda yarışma dönemi sonuna kadar saklanır. Türkiye Zeka Ligi Yarışması için kullanılan tüm internet siteleri, SSL Güvenlik Sertifikalı sitelerdir. Yarışma dönemi sona erdikten sonra öğrencilerin sınav sonuç bilgileri dışındaki tüm veriler her yıl silinerek herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmasının önüne geçilir.

YARIŞMA ŞEKLİ VE KOŞULLARI:  Yarışmada sorulacak soru dağılımları ve puanları aşağıdadır.

İlkokul ve ortaokullar için:

Yarışma 8 istasyondan (bölümden) oluşur.

İlk 7 istasyonda;

3            puanlık birer sorudan toplam 7 soru,

4            puanlık birer sorudan toplam 7 soru,

5            puanlık birer sorudan toplam 7 soru.

Son istasyonda ise,

4 paun değerinde 4 soru bulunur.

Sınav Toplam: 100 puan değerinde 25 sorudan oluşur. Sınav süresi: 60 dakikadır.

Sınav kitapçıklarında veya yarışma sırasında dağıtılan ödül ve hediyelerde Çekirgeler Eğitim ve işbirliği yaptığı kurumlar dışında herhangi bir kurumun reklamı ve tanıtımı yapılmayacaktır.

Okul Kayıt yaparak öğrencilerini panele eklemek suretiyle kayıt yapan okullar, sınavı kendi okullarnda, kendi öğrencilerine düzenlerler. Bireysel katlımcılar sınavlara online katılırlar.

 

YARIŞMA ŞEKLİ VE KOŞULLARI:  Yarışma kitapçıkları, yönergeler ve optikler, ilgili okulların sorumlu öğretmenlerine (kayıt yapan öğretmen) dijital olarak gönderilir. Öğretmenler yarışma kitapçıklarını okullarından siyah beyaz çıktı alarak öğrencilerine uygularlar.

Sınavın değerlendirmesi için optik formlar dijital olarak Çekirgeler Eğitim e-posta adresine gönderilir.

Final Sınavı’na, Türkiye genelinde kendi sınıf seviyesinde;

okul kayıt ile sınava katılan ve okulunda ilk 5’e giren, bireysel kayıt ile sınava katılan öğrenciler için ise, ilk yüzde 10’luk dilime giren öğrenciler katılabilir.

Final Sınavı, okullarda öğretmenlerin gözetmenliğinde yapılır. Bireysel katılımcılar final sınavına online katılırlar.

Yarışmaya katılmak isteyen engelli öğrenciler için yarışmaya katılması için hazırlıkların yapılması, yarışma yapılan okuldaki gözetmenler, sorumlu öğretmenler tarafından sağlanır.

Türkiye Zeka Ligi Yarışması’na ait süreçler Millî Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi’nin 5. maddesinin 2. fıkrası hükümlerine göre yürütülür.

Pandemi, doğal afet gibi sebeplerle Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararlar çerçevesinde dönemin koşullarının değişmesi hâlinde, sınav ile ilgili yapılabilecek düzenlemeler Çekirgeler Eğitim Hizmetleri inisiyatifindedir.

YARIŞMA TAKVİMİ:        Sınavın Duyurulması: 3 Eylül 2023 Son Başvuru Tarihi: 5 Ocak 2024 Sınav Tarihi: 25 Şubat 2024 Saat: 10.00 – 18.00 Kesin Sonuçların İlan Edilmesi: 16 Mart 2024

Final Sınavı: 21 Nisan 2024

Final Sınav Sonuçlarının İlanı: 11 Mayıs 2024

Ödül ve Madalya, Plaket Gönderimi: 31 Mayıs 2024

Türkiye’deki öğrencilere yönelik yarışmaları sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Türkiye Zeka Ligi – Bilim Olimpiyatları (Akıl ve Zeka Oyunları)

İLETİŞİM BİLGİLERİ:        Başvurular:

Sınav başvurulan www.cekir2eler.com adresinden yapılabilir.

Sınav koşullarıyla ilgili bilgi almak ve başvuruların ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için aşağıdaki telefon ve e-posta adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Çekirgeler Eğitim Hizmetleri İletişim Bilgileri:

Zeka Ligi E-posta Adresi: bilgi@cekirgeler.com

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.