Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonası

Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonası, Türkiye genelinde faaliyet gösteren devlet okulları ve özel okulların takım olarak katıldıkları zeka ve akıl oyunlarından oluşan ve öğrencilerin düşünme, karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirmek. Yardımlaşma ve takım çalışması alışkanlıkları kazandırmayı hedeflemektedir.

Şampiyonaya kayıt devlet okulları için ücretsizdir. Özel okullardan kayıt olunan her bir kategori için 1500 TL kayıt ücreti alınır.

Koşullar

1. Şampiyona “İlkokul (3-4. sınıflar)”, “Ortaokul (5-6-7-8. sınıflar)” ve “Lise (9-10-11-12. sınıflar)” olmak üzere üç farklı kategoride yapılır.

2. Okullar tüm kategorilerde ya da uygun gördükleri kategorilerde (her kategoride en fazla 1 takımla) şampiyonaya katılabilir.

3. Her takım üçer öğrenciden oluşur. Okullar, herhangi bir nedenle bu öğrencilerin katılamaması durumunda takımlarda yer almak üzere ikişer yedek öğrenci belirlerler.

4. Her okul, şampiyona için okul sorumlusu bir öğretmen ve kategoriler için takım sorumlusu öğretmenler belirler. Yarışmayla ilgili tüm kategorilerde iletişim okul sorumlusu öğretmen üzerinden gerçekleşir. Okul sorumlusu ve takım sorumlusu öğretmenlerin ayrı öğretmenler olması gerekli değildir.

5. Okul kaydını okul sorumlusu öğretmen yapar ve gerekli bilgileri (okul, okul sorumlusu öğretmen, katılınacak kategoriler, takım sorumlusu öğretmenler, takım öğrencileri ve yedek öğrenciler) girer.

6. Şampiyona “Okul Seçmeleri”, “İl Finalleri”, “Bölge Finalleri” ve “Türkiye Finali” olmak üzere dört aşamada gerçekleştirilir.

7. Okul seçmelerini her okul kendisi yapar. Okullar, Türkiye Zeka Vakfı tarafından hazırlanan Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonası Kitapçığındaki (pdf dosyası) örnek sorulardan yararlanabilirler.

8. İl Finalleri yarışma takviminde belirtilen tarihte internet üzerinden yapılır. Saat 12.30’da sınav soruları pdf dosyası olarak yarışma internet sayfasında yayınlanır. Cevapların 90 dakikalık süre içinde yarışma eposta adresine yollanması gereklidir. Saat 14.00’te sınav sayfası kapatılır. Okullar internet erişimine uygun bir ortamın sağlanmasından sorumludur. Herhangi bir nedenle doğabilecek teknik problem nedeniyle sınav sorularına ulaşılamaması, bağlantının kesilmesi ya da cevapların belirlenen süre içinde yollanamaması gibi nedenlerden dolayı TZV farklı bir işlem yapamaz. Böyle bir durumla karşılaşan bir okul şampiyona dışı kalır. Her ilin üç kategorideki takım sıralamaları yarışma internet sayfasında yayınlanır.

9. Bölge Finalleri yarışma takviminde belirtilen tarihte ülkemizin 7 coğrafi bölgesindeki İl Final sonuçları esas alınarak İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Adana, Erzurum ve Gaziantep illerinde yazılı olarak yapılır. Sınav süresi 90 dakikadır. Bölge Finallerine her kategori için, o bölgedeki her ilin birinci ve ikinci takımları ve ek olarak il kategori sıralamalarındaki toplam takım sayısının ilk %20’lik dilimine giren takımlar davet edilir. Ancak her bir kategori için yarışacak takım sayısı en fazla 50’dir. Bu sayının geçildiği durumlarda kategori puan sıralamaları dikkate alınarak sayı 50’ye indirilir. Sınav sonrasında her bölgenin üç kategorideki takım sıralamaları yarışma internet sayfasında yayınlanır.

10. Türkiye Finali yarışma takviminde belirtilen tarihte Ankara’da yapılır. Türkiye Finaline her kategori için, her bölgenin birinci, ikinci ve üçüncü takımları ve ek olarak her kategorideki takım sayısını 50’ye tamamlamak üzere kategori puan sıralamalarına göre belirlenen takımlar davet edilir.

11. Sınavların her aşamasında öğrenciler soruları paylaşarak ya da birlikte tartışarak çözebilirler. Öğretmenler öğrencilere yardım edemez.

12. Yarışmanın kırtasiye giderleri devlet okulları için ücretsiz olup özel okulların kırtasiye ve diğer giderleri başvuruyu yapan okul tarafından sağlanacaktır. Bölge Finalleri ve Türkiye Finali ulaşım, konaklama vb. giderleri okullara aittir.

13. Yarışmada her kategoride ilk üç dereceye giren okullara kupa, öğrencilerine ve öğretmenlerine madalya verilir. Türkiye Finalinde yarışan tüm okullara, öğrencilerine ve öğretmenlerine Başarı Belgesi verilir.

14. Şampiyona sınavları ve değerlendirilmesi, Türkiye Zeka Vakfı Soru Kurulu tarafından, Türkiye Zeka Vakfı Yarışma Standartlarına göre yapılır. Ayrıntılı bilgi şampiyona kitapçığında yer almaktadır.

15. Yarışmayla ilgili tüm bilgiler ve gelişmeler yarışma internet sayfalarında duyurulur.

16. Türkiye Zeka Vakfı yarışma koşullarında ve takviminde gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir.

17. Yarışmaya katılan okullar, öğretmenler ve öğrenciler bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.

ÖDÜLLER
Her kategoride:

BİRİNCİ: 3.000 TL

İKİNCİ: 2.000 TL

ÜÇÜNCÜ: 1.000 TL verilecektir. Ayrıca,

-Her kategoride ilk 10 sırayı alanlara derece belgesi ve kitap/dergi, eğitim ürünleri,

-Final sınavına katılım hakkı kazananlara başarı belgesi,

-Yarı final sınavına katılım hakkı kazananlara başarı belgesi (elektronik),

-Eleme sınavına katılanlara katılım belgesi (elektronik) verilecektir.

Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonası Kayıt için Tıklayınız

Yarışma Takvimi
Kayıt Süresi 2 Eylül – 11 Ekim 2019
Okul Seçmeleri 16 Eylül – 11 Ekim 2019
İl Finalleri Sınavı (İnternet üzerinden) 19 Ekim 2019 Cumartesi 13:00-14:30
İlk Sonuçlar: 21 Ekim 2019 Pazartesi
İtirazlar: 21 – 23 Ekim 2019
Kesin Sonuçlar: 25 Ekim 2019 Cuma
Bölge Finalleri Sınavı (7 bölgede yazılı olarak) 16 Kasım 2019 Cumartesi 13:00-14:30
İlk Sonuçlar: 20 Kasım 2019 Çarşamba
İtirazlar: 20 – 22 Kasım 2019
Kesin Sonuçlar: 26 Kasım 2019 Salı
Türkiye Final Sınavı (Ankara) 21 Aralık 2019 Cumartesi 11:00-12:30