Türkiye İhsan Yener İnternet Klavye Şampiyonası

Türkiye İhsan Yener İnternet Klavye Şampiyonasına
Katılacak tüm Okulların Sayın Müdürlüklerine

ve Sayın Bilgisayar Öğretmenlerine

Geçmiş yıllarda öğrencilerini İnternet Türkiye Şampiyonası ve İnternet Dünya Şampiyonası çalışma ve yarışlarına katmış olan sayın Öğretmenlerimiz olarak bugünlerde “İNTERSTENOTÜRK” sitemizde duyurduğumuz 2021 TÜRKİYE İHSAN YENER İNTERNET KLAVYE ŞAMPİYONASI başlıklı yazıyı görünce tüm kuralları ve uygulamaları anımsamış olabilirsiniz. Kayıtlar 2 Ocak 2021- 24 Ocak 2021, yarışlar ise 15 Şubat 2021 -14 Mart 2021 tarihlerinde yapılacak.

Birleşmiş Milletlere bağlı “Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu – INTERSTENO” tarafından 1955 yılından beri organize edilmekte olan Dünya Klavye, Bilgisayar ve İnternet Şampiyonalarında gençlerimiz 2020 sonuna kadar 39 rekorlu 100 kez Dünya Şampiyonu olmuşlardı.

Sevgili Meslektaşlarımız,

Öğrenci ve mezunlarınızla geçmişteki bu yarışlara hiç katılmadınızsa belirtmek veya katıldınızsa yinelemek isteriz ki, geleceğin aydın insanları (yani öğrencilerimiz) artık bilgisayarsız yaşayamayacaklar. Bilgisayarı bilinçli olarak (ONPARMAKLA+BAKMADAN) kullanamayan, internetten bilimsel olarak yararlanamayan geleceğin insanı, bugünün okuma+yazma bilmeyen cahilinden farksız olacak.

Okulunuzda internetten yararlanma olanaklarınız şimdiden var olduğuna göre, hatta Dünyadaki en bilimsel (F) Klavyeli bilgisayarlarınızı öğrencilerinizin Onparmak Yöntemiyle kullanmalarını öğretmekte ve geleceğin Dünya Şampiyonlarını bile (teşviklerinizle) yetiştirebilir olduğunuza göre, bu yılın İnternet Türkiye ve Dünya Şampiyonalarına katılma fırsatını kaçırmayıp, lütfen ilgilenmeniz dileği ile, en iyi öğrencilerinizin aşağıdaki linkte yer alan

Esercitazioni con software TAKI

testlerle ölçme ve değerlendirmeler yapıp, dakikada en az 100 – 150 vuruşu en çok % 1 hata ile yapabilenlerini belirleyerek [email protected] adresimize bildirmek lütfunda bulunabilirseniz, belki Sizin de bir öğrencinizin Dünya İnternet Şampiyonu olmasını sağlayabilirsiniz. Ülkemizde, okullarda ve her alanda bilgisayarın F klavyede kullanılmasının, Başbakanlığın 10 Aralık 2013 tarihinde yayınladığı Genelge ile zorunlu hale getirildiğini de belirtmek istiyoruz.

Öğrencilerin başarısı Öğretmenlerinin eserleri ve başarılarının kanıtıdır (ve Öğretmenlik mesleğini kutsallaştıran da bu başarının genelleşmesidir) inancıyla, ilgi ve teşviklerinizi bekler büyük başarılar dileriz.

Saygılarımızla.

Intersteno Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu
Türkiye Temsilciliği – İntersteno Türk Grubu Başkanlığı
ve F Klavye ve Bilgi İşlem Derneği

Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonası finallerine katılabilmek için;

12 ve küçük yaştaki yarışçılar için dakikada en az 100 vuruşu en çok % 1 hata,
13 – 16 yaş arası yarışçılar için dakikada en az 120 vuruşu en çok % 1 hata ile,
17 – 20 yaş arası yarışçılar için dakikada en az 150 vuruşu en çok % 1 hata ile yazmak gereklidir.
21 ve yukarısı yaştaki büyük yarışçılar için ise dakikada en az 200 vuruşu en çok % 0,5 (yüzde yarım=binde 5) hata ile yazmak gereklidir.
Sözcükler arasındaki boşluklar da birer vuruş, büyük harf tuşuyla yazılan harf ve imler ikişer vuruş sayılır. 10 dakikalık yarış sürecinin bitiminden sonra: Yazarken fark edilip ANINDA (BİRKAÇ SANİYE İÇİNDE) DÜZELTİLMEMİŞ her hatanın 50 vuruş ile cezalandırılmasıyla belirlenen puanlar sıralama listesinde yer alır. Dikkat: Bilhassa Öğrencileri teşvik amacıyla Türkiye Şampiyonası için düşürülen bu en az vuruş miktarları, İnternet Dünya Şampiyonasında 150/180/200/240 olarak yükseltilecektir.

2021 Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonası Hakkında Bilgi
2006 yılından beri yapılan, Türkiye’nin en büyük resmî klavye yarışıdır.
Ekranda verilecek metnin aynı şekilde yazılması ile yapılmaktadır.
Yarış süresi 10 dakikadır, en az hata ile en hızlı şekilde yazılmalıdır.
Klavye yazma hızınızı en doğru ve en adil şekilde ölçmektedir.
Türkiye’nin her yerindeki tüm okullardan katılımlara açıktır.
4 farklı yaş kategorisinde yapılmaktadır.
Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonuna bağlı ve uluslararası kurallar ile yapılır.

interstenoturk.org/2021-turkiye-ihsan-yener-klavye-sampiyonasi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin